Bilmek istediğin her şeye ulaş

İkinci öğretimi seçmek mantıklı mı? Seçtikten sonra karşılaşılan sorunlar nelerdir?

İkinci öğretim seçmenin avantajları; erken yatıp erken kalkmak gibi bir durum yok. Final ve vize zamanlarında sınavın 5'ten sonra olacağı için birinci öğretim olanlardan soruları alabilirsin. Dezavantajları da okuldan geç çıkmak. Hava karardıktan sonra, okulda kimsenin olmaması, fakültenin kantinin kapanması, su almak için bile cafe'ye gitmek ki varsa tabi. He bir de akşam konser olduğunda senin hala derste ders dinliyormuş gibi yapman. Bir de harç konusu :) Aynı bölümü yaklaşık 4 katı fazla harç ödeyerek okursun.
  • Paylaş

Eksileri: Üniversite partilerine katılmak için genelde dersi kırman gerekir. :) Okuldan çıkışta saat itibariyle araç bulmakta zorlanabilirsin. Okulda sadece ikinci öğretimler olacağından arkadaş ortamın daha kısıtlı kalır. Topluluk çalışmalarına, sosyal faaliyetlere çok fazla katılamazsın. Aynı bölüme daha fazla harç ödersin.

Artıları: Uyuyakalıp okula geç kaldın diye derse alınmama gibi bir olumsuzluk yaşamazsın. Hocalar bütün gün ders anlatmaktan bıkmış olacaklarından akşam öğrencilerle çok uğraşmazlar. Dersi yarı uyku modunda rahatça dinleyebilirsin.

Hakkında hayırlısı neyse o olsun. :)

  • Paylaş
2

prasa, bazen saat 17;00 deki derse bile uyuyarak geç kalan insanlar olabiliyor

Sevgiseli, eğer mazaretleri yoksa tebrik ediyorum onları. :)

İkinci öğretimin en olumsuz yanı harç parasının normal öğretime göre çok daha fazla ve dişe ciddi anlamda dokunur olmasıdır. Onun haricinde, derslerin akşama doğru olması, sabah erken kalkma zorunluluğu olmaması iyi bir şey gibi görünse de, öğleden sonra uyanmaya alışan bireylerin beyinleri aptallaşıyor ve günü yaşayamıyor. Günlerin kısa olduğu kış aylarında güneş ışığını görmeden haftalar geçiren öğrenciler biliyorum. Son olarak, eğer bölümde devam zorunluluğu yoksa, harç parası haricinde hiçbir fark olmuyor, isterseniz normal öğretim derslerine de girebiliyorsunuz.
  • Paylaş
İkinci öğretimde genelde dersler 5'ten 8'e kadar sürer.Öğretmenler de akşam 8'den sonra kalmak istemediği için bazı dersleri gündüze alabilirler.Biraz dağınık bir ders programı olur ama rahat olursun.Ben hiç sorun yaşamadım sadece harcı çok fazla.Ama Konya hakkında bir şey söyleyemem tabii :)
  • Paylaş

İkinci öğretimde eğer sabahtan akşama çalışıp sonra derse gidiyorsan zaten günün yorgunluğunu derste uyuyarak geçirirsin. Kantinler genelde kapalı olup okulda pek hayat yoktur. Harç konusunda 3 4 kat daha fazla para ödersin. Hocaların işleri varsa onları sabah yada gündüz değil akşama bırakılar ve çoğu ders iptaldir. Ders dinleme ve anlama gücün sabah derse giren öğrenciler kadar kuvvetli olamaz. Derste senin için sabahki öğrenciler kadar fayda sağlamayabilir. Sonuçta insan zihni sabahları daha iyidir. Her ikinci öğretimde 5 te filan başlıyor diye bir kural yok, 2 de başlayan var, 3 te başlayan var. Tercih insanın kendi elinde ise ben şahsen 1.öğretimi seçerdim.

  • Paylaş
Aldığın puanla istediğin bölümün örgün eğitimi tutmuyorsa ve illa o bölümü o şehirde, o üniversitede okumak istiyorum diyorsan mantıklı. Ve elbette harç parası benim için sorun teşkil etmez diyorsan ikinci öğretim iyidir. Şöyle ki: derse geç kalma problemin yok, part time çalışma imkanın var, vize ve finallerde örgünlere çıkan soruları alabilirsin (bazen farklı da sorsa hoca, çoğu zaman ya aynısını ya da benzerini sorar), yazın akşam serinliğinde ders işlemenin tadı başkadır. Kötü tarafları ise harç parası vardır. Üniversite etkinlikleri genelde gündüz olur, kaçırabilirsin. Sen dersteyken kantin kapanabilir, kahve içemeyebilirsin. Yemekhane de kapanır tabii. Otobüs, vapur bulamayabilirsin.
  • Paylaş
Gece yatmama sabah kalkmama
  • Paylaş
Uyku derdin yokta azizim ah şu harçlar olmasa tek sorun harç. Ama örgünde sabahtan gidip 12-1 gibi cıkman da müthiş gün boyu kafan rahat
ama örgün olcakken düşün öğretim görevlileri var sabahları zayıflamak maksatlı keten tohumu 2 bardak su ıcıp sınıfa giren ağızlarında sanarsın kasap var ölü ölü kokuyolar bazıları arkalara oturmaya calıs ama iö lerde böyle bir sorun yok
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2849 Görüntülenme12 Takipçi8 Yanıt