Bilmek istediğin her şeye ulaş

İkiz çocuk yetiştirmenin zorlukları nelerdir?

Hamilelik sırasında annenin yükü iki kat arttığı için anne hareketlerini oldukça kısıtlar. Çoğunlukla doğumdan sonra çocuklardan biri uyanınca diğeri de uyanır. Böyle durumlarda anne-baba işbirliği içinde olmalıdırlar. Mamadır, bezdir derken büyürler ve benlikleri geliştikçe başka sıkıntılar çıkmaya başlar. Kıskançlık, rekabet bunların başında gelebilir. Aileye önemli görevler düşmektedir. Örneğin; çocukların arasında ayrımcılık yapmamaları, birini desteklerken diğerini ihmal etmemeleri ve sevgilerini aynı göstermeleri gerekiyor. Bunun yanında, isimlerinin ve eşyalarının farklılık içermesi sağlanabilir. Okulda aynı sınıfta olmamaları önemlidir ve dolapları da ayrı olmalıdır. Her ikisininde farklı oyuncakları olmalıdır. Doğum günlerinde iki pasta alınması ve tek tek alışverişe götürülmesi kişilik gelişimlerine oldukça katkı sağlar. Önemli olan anne ve babanın bilinçli bir şekilde çocuklara yaklaşmaları ve onların farklı kişiliklerde bireyler olduklarının farkında olmaları gereklidir.
  • Paylaş
İkiz çocuk yetiştirmek iki çocuk yetiştirmekten çok farklıdır. İkizler genellikle farklı zamanlarda uyurlar, yani biri uyurken diğeriyle ilgilenmek zorundasınız. Diğeri uyuduğunda ise aynı süreç tekrar başlar. Bu yüzden kendinize zaman ayırmanız çok zorlaşacaktır.Yaşları biraz daha büyüdüğünde bisiklete binmek, dişleri fırçalamak ve tuvalet eğitimi gibi şeyleri aynı anda ikisine birden öğretmelisiniz. Bu zamanlarda işiniz biraz daha kolaylaşır.
İkiz çocuk yetiştirmenin en zor yanı da kendi karakterlerini geliştirmelerini sağlamak. Gerçi bu çocuk yetiştiren herkes için geçerli ama ikiz çocuklara genellikle aynı şeyler yaptırıldığı için, kendi karakterlerini korumak onlar için daha zordur. Mesela birisi bisiklete binmek isterken diğeri resim yapmak isteyebilir. İkisiyle de ayrı ayrı, onların istediği gibi zaman geçirmeniz gerekir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

515 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları