Bilmek istediğin her şeye ulaş

İkiz çocuklara aynı giysileri giydirmek doğru mudur?

Bir kere çok eğlenceli oluyor, pek de şirin @korkmazhi nin dediği gibi. Ancak o çocuk gelişim uzmanlarının dediklerine kaılmıyorum. Hangisinin ikiz çocuğu varmış da oturup yıllarca gözlemiş. Yaratılmak istenen sosyo ekonomik yapı için  toplum mühendislerinin verdiği talimatlara göre görüş veren insanlar bence bunlar akademik kariyeleri ne olursa olsun.

 

1. Bir kere ikiz çocuklar ikiz olduklarının bilinmesinden ve kalabalıkta dikkatlerin kendilerine çevrilmesinden hoşlanıyorlar. Aynı giysiler ikizliğin belirginleşmesine yardımcı olduğu için bu hoşlarına gidiyor,

 

2. İkiz çocukların aynı elbiseeri giymesinin ekonomik faydası ayrı elbisler giydirmekten daha yüksektir aileler için.

 

3. İkiz çocuklar doğumdan itibaren aile içerisinde kendilerine bir rakip bulurlar (özellikle kafalarındaki sevgi paylaşımında). Bu rekabeti dengelemek için ortak giyindirmek çocuklar üzerinde olumlu etki yapıyor.

 

4. Kişisel gelişim ve özgüven unsurunu çocuk zaten kendisi hallediyor aynı giydirseniz bile aralarındaki gizli rekabetten ötürü 'bana daha çok yakıştı' gibi cümlelerle kendi egolarını pohpohluyorlar.

 

5. Sosyal ortamda etrafa kolayca 2 kişiyiz biz mesajı verdikleri için kendilerini daha güvende hissediyorlar.

 

6. Eğer kişilik farkları ciddi noktalarda ise zaten bir süre sonra aynı giyinmekten kendi istekleri ile kaçınıyorlar doğal olarak bireyselleşiyorlar.

 

Tecrübe ile sabittir efendim 9 yıldır el altında, göz önünde olan ikiz çocuklarımdan biliyorum :)

 

İkiz çocuklarınıza hiç korkmadan çekinmeden aynı giysileri giydirebilirsiniz, ne özgüven sorunu oluyor ne de başka bir uyumsuzluk. Ayrıca ortaya çıkan görsel şölen de KDV'si, çok tatlı gözüküyorlar :)

  • Paylaş
4

Şaman, Yine süper döktürmüşsün :)

Hakan, teşekkürler üstadım :) @hakkan can dır :)) egom egom benim egom :)

Şaman, Eee egonun besinini almak için de yeteri kadar çaba sarf ediyorsun :)

Benim de ikizim var. Çift yumurta ikiziyiz ve her zaman aynı giyindik çocukken, aynı renk farklı model, aynı model farklı renk bazen de bire bir aynı. Hiçbir problem yaratmıyor psikolojik olarak. Aksine daha bağlı hissediyorsunuz. Zaten ikizliğin yarattığı o bağı hissediyor insan, o ya da bu şekilde. Şöyle kötü yönleri vardı, birimiz yaramazlık yaparsak annem hangimiz olduğunu anlayamıyordu dolayısıyla önüne çıkan ilk kişiye patlıyordu olay :).

Ama güzel yanları da var. Toplum tarafından sevimli bulunuyor bu durumlar. İkiz olmanın da sevimliliği bu. Ayrıca kıskançlığa da fırsat vermiyor; senin kıyafetin daha güzel deme fırsatı olmuyor çocukların böylece, "aa sana da aynısını almışlar demek ki en güzeli buydu" algısı oluşuyor. Aynı ayakkabılar, aynı çoraplar, bluzlar, terlikler.. Ben çok keyif alırdım. Bazen aklıma gelir, bir şey alırken aynısını da ona alırım; geleneği bozmam yani, paylaşmak istedim. :)
  • Paylaş

   Çocuk Davranışları
Çocuk uzmanları ikizlere aynı kıyafet ve saç modelinin yapılması onların kişisel gelişiminin olumsuz etkilediğini söylüyorlar. Anne babaların ikiz çocuklarının farklı bireyler olduğunu anlaması ve kabul etmesi gerektiğini de söylüyorlar.

Tamam çok şirin oluyorlar ama her çocuğun kendi ruhsal özellikleri çerçevesinde bireyselleşmesi ve kişiliğinin gelişmesine fırsat verilmelidir. Aksi takdirde özgüven kaybı, sosyal çevre uyumsuzluğu gibi sorunlar olabiliyor.
  • Paylaş
2

Sevgiseli, Ama çok tatlı yapmış. :)

Rukiye, Çok şekerler.Benimde ikizim olsaydı güzel duygudur eminim.

Hayır
  • Paylaş
İkizi olan birisi olarak tabiki hayır
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1712 Görüntülenme14 Takipçi5 Yanıt