Bilmek istediğin her şeye ulaş

İkizler paradoksu nedir?

İkizler paradoksu aslında sadece özel görelilik için bir "paradoks"tur.

Öncelikle lafı uzatmamak için sizden özel göreliliği ve ikizler paradoksunu bir yerden okumanızı rica ediyorum.

Paradoksu getiren özel göreliliğin eylemsiz referans çerçevelerinde, yani birbirine göre sabit hızla giden gözlemciler için geçerli olması. İkisinin gözünden de bakınca sonucun değişmemesi için ikisinin de aynı ivmesiz süreçleri yaşaması gerekiyordu. Dünyadaki üstünde hiçbir ivme hissetmezken roketteki en azından dünyaya dönerken dairesel hareket yapmış ve zorunlu olarak ivme hissetmiştir. Bu da özel göreliliğin bu deneydeki geçerliliğini bozmuştur, yani bu sistemi özel görelilikle tam olarak inceleyemezsiniz. İvme hisseden hareketli olandır ve zaman kısalması sadece onun için geçerli olacaktır. Dolayısıyla sadece o genç kalacaktır.
  • Paylaş
İkizler paradoksu, bir teoriyi anlatabllme yöntemidir. Einstein in ünlü sözü ''bir konuyu basitçe anlatamıyorsanız o konuyu anlamamışsınız demektir'' . Bu teori izahın da zaman kavramını ışık ile bağdaştırma yöntemi kullanılmaktadır. Yalnız sorun şudur ki, bu izah 3+1 evren boyutunun temeli sonucu çıkmıştır, bu ise sorunun kendisidir. 4 boyutlu temel evren boyutlandırması yanlıştır, çünkü MUONLAR ışık hızına ulaşabiliyor. Yani bu teori, bir konuyu destekler iken farklı noktalar da aynı konuyu inkar ediyor, sebebi ise boyutlandırma hatasının temelindedir. Evren çok boyutlu değildir, hatta boyutlu değildir, evren hareketlerinin simetrisi üzerine dayalı tüm boyutlandırmaları, Merkür periheli, ve diğer asimetrik hareketler, bütün teorileri boşa çıkarmıştır.
Çıkış noktaları yanlış olan bütün teoriler de yanlıştır. Bu teorileri desteklemek için işlerine gelen örnekleri kabul eden teoremciler, aksi örnekleri görmemektedirler. Bubilim adına büyük bir kayıp ve yerinde saymaktır. 100 yıldır olduğu gibi. Işık bir sonuç ve tamamlayıcı bir etkidir- enerji bükümüdür, sabit zaman sınırı değildir. Işığa hükmeden etki ancak zaman sabitidir. Sayıların temeli olan 1 sayısı nasıl ki, net bir sabitlik sağlamadan diğer bütün matematik işlemleri sabit olamaz ise, atom da evren sabitidir. Nasıl ki bütün sayılar 1 in toplamı veya çıkarımıdır, ( mesela 100 sayısı 100 adet tam bir 1 den oluşur, ) yarımlar ve ondalıklar da 1 sabitliğine dayanır, yani sabit bir 1 in ondalığı veya kesiridir, atom da evrenin sabitidir.
  • Paylaş