Bilmek istediğin her şeye ulaş

İklim değişikliği ya da küresel ısınma konusunda insanların duyarlılığı sizce artıyor mu?

"İklim değişikliği" kendisini günümüzde daha çok hissettirmeye başlasa da (sel, su baskınları, kurak mevsimler, orman yangınları, su kıtlığı, sıcaklık artışı ve mevsimlerde kaymalar), insanların algısı ve konuyu önemsemesini etkileyen pek çok faktör olduğu kesin. Bunlardan en önemlisi de elbette "ekonomi". Ekonomik olarak kalkınmamış toplumlarda çevresel bilincin düşük olduğu bilinen bir gerçek. Benzer şekilde ekonomik anlamda belli bir refah düzeyine ulaşmamış insanların da çevresel sorunlara olan algısı düşük.

Diğer taraftan iklim değişiminin etkilerinin daha uzun vadeli olarak ortaya çıkacağı yönündeki kabuller / görüşler / bilgiler de halkın soruna olan ilgisini azaltıyor.


Bu konuda internette pek çok makale / araştırmaya ulaşmak mümkün. Bu makalelerden birinde (climatecentral.org/blogs/changes-in-public-perception-of-climate-change-qa-with-matthew-nisbet/) sorunuza yanıt olacak bir grafik yer alıyor:


İklim değişimine karşı toplumsal bilincin / ilginin 2005 - 2007 yıllarında en üst düzeye ulaştığı belirtiliyor. Ve gün geçtikçe insanların duyarlılığı azalıyor.

Küresel Isınma

Aşağıdaki tabloda ise iklim değişime karşı duyarlılıktaki sayısal değişimler görülebilir:


Küresel Isınma


Toplumların ve hükümetlerin konuya duyarsızlığını aşağıdaki CO2 salınımı değerlerinden de anlayabiliriz:


Küresel Isınma • Paylaş
Artıyor fakat bu bilincin artış hızı yeterli olmadığından hükumet kararlarının da doğrultusunda üreticiler insan sağlığına zararlı olmayan ürünleriyle, çevre politikalarıyla ve kullanılan ürünlerin geri dönüşümlü olması gibi kararlar almaya özen gösteriyor...

Bu gibi maliyetli kararlar alınmasının temel nedeni ise 1950'lerde gelişmeye başlayan sanayi ve endüstriyel tarım yöntemlerinin dünyayı getirdiği bugünkü durumun bir önlem alınmadan devam etmesi halinde 2100 yılında dünyayı yaşanamayacak bir duruma sokacak olması.
Aşağıdaki tablo 1 ve tablo 2'de bu durum net bir şekilde görülebilir.
tablo1
Küresel Isınma
tablo2
Küresel Isınma

Tablo 3'de dünyanın bugünkü bu haline katkısı olan ülkeleri ve katkıdaki paylarını görebilirsiniz. Küresel Isınma

Dünyanın bugünkü bu vahim duruma gelmesinin nedenlerini ve bu durumu düzeltmenin yöntemlerini araştıran 130 farklı ülkeden seçilmiş toplamda 300'ün üstünde bilim insanının raporları doğrultusunda gerçekleştirilen İklim Değişikliği 2014 kararları hükumetleri artık kaçamayacakları köşeye sıkıştırmış ve bu önlemleri almaya mecbur koşmuştur. Küresel Isınma

Bu raporlar sonucu; dünyanın kirletilmesinde ki en büyük katkıyı sağlayan Çin ve ABD Kyoto sözleşmesini imzalamak zorunda kalmıştır.
Küresel Isınma

Küresel Isınma

Aşağıdaki tablodan da görülebileceği üzere; 2015 yılında dünya genelinde 15 Milyon insanın kanserden öleceği öngörülüyor.

Küresel Isınma

Aşağıdaki tabloda da net bir şekilde görüleceği üzere dünyayı kirleten temel şey parfümler ve benzerleri değildir. Fakat hem dünyayı hemde kendimizi iyileştirmek için en büyük katkıyı sağlamak istiyorsak. Bir an önce bilinçlenip geri dönüşümlü ürünlerle birlikte organik olmayan hiç bir şeyi satın almamak olmalı.
Bu davranışlarımız kimyasal tarım başta olmak üzere sanayide de, enerji seçimlerinde de üreticileri politikalarını daha hızlı bir şekilde değiştirmek zorunda bırakacaktır.

Küresel Isınma
 • Paylaş
İnsanların derken Gelişmekte olan ülkeler, Geri kalmış ülkeler, Çin ve Amerikan halklarından bahsediyorsanız artan bir duyarlılık yok. Avrupa iklim değişikliğine karşı ciddi tedbirler almaya 20 sene kadar önce başladı. Aslında Türkiye'de değişikliğe karşı duyarlılık artmıyor.
 • Ülkemizde hemen her insan en çok yakan en büyük jiplere sahip olmanın peşinde. Bu kadar yeni araç ve jipi Avrupa'nın hiçbir şehrinde göremezsiniz. Eski araçlar evet iklim için daha zararlıdır ama üretimde harcanan enerjiyi düşündüğünüzde hesap yine araçların ömürlerinin sonuna kadar kullanılması tarafında.
 • Rüzgar, güneş enerjisi kullanımı gibi temiz enerji kaynaklarının kullanımı subvanse edilmiyor ki bu kaynakları kullananlar Avrupa ülkelerinde devlet tarafından maddi olarak destekleniyor. Bunun yerine kömür kullanımı hükumet tarafından bedava dağıtılması suretiyle teşvik ediliyor, halk da bunu oylarıyla ödüllendiriyor.
 • Araçlara Avrupa'daki gibi her sene yapılması istenen ve egzos muayenesini de içeren genel muayeneye halk isyan ediyor.
 • Hükumetimizin teşvikleriyle yağmur çeken, oksijen üreten bol bol ağaç kesiliyor, buna karşı çıkanlara terörist muamelesi yapılıyor ve halk da bu muameleyi destekliyor.
 • Kışın sokaklarda UFO kullanımı yazın tüm iç mekanlarda klima kullanımı hem çok yaygın hem de artıyor.
 • Hem üretimindeki enerji sarfiyatıyla iklim değişikliğin körükleyen hem de ardından bol bol çöp olan plastik alışveriş torbaları halkımızca kapışılıyor, Avrupalı dokuma torba ya da sepet kullanıyor.
 • Üretiminde yüksek enerji sarfiyatıyla iklim değişikliğini körükleyen teneke, cam, her nevi ambalaj malzemesi, kağıt, karton dönüştürülebilir atıklar genellikle ayrıştırılmıyor ve toplama kumbaraları çok az, hiçbir belediye başkan adayı bunu sunmuyor, halk da zaten talep etmiyor.
 • Yine üretiminde bol enerji ve su harcanan temizlik kağıtları Amerikan modasına uygun şekilde ülkemizde aşırı bollukta kullanılıyor. Bilinçli Avrupalı burada da eski usul dokuma bezleri tercih ediyor.
Duyarlılık derken kuraklık olduğunda yağmur duasına çıkıp bozduğumuz iklimin düzeltilmesinin Allah'dan talep edilmesi demek istediyseniz; evet o artıyor ama gerçek bir duyarlılıktan söz edilemez.
 • Paylaş
Buzulların çekilmesi ile oluşan yeni topraklar Çin-Rusya ve ABD gibi güçleri karşı karşıya getirip yeni savaş sebepleri oluşturuyor. İnsan oğlunun aç gözlülüğü bitmek tükenmek bilmeyen bir ölçüde. Bu güne kadar sonumuzu hazırlayan açgözlülüğümüz bizi çözüm aramaktan çok uzaklara götürüyor.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1229 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt