Bilmek istediğin her şeye ulaş

2. Öğretim İktisat okuyorum, gerek maddi sıkıntılardan gerekse okulu bitirdiğimde işsiz kalmak gibi bir sıkıntı da var. Sizce devam mı etmeliyim yoksa yeniden üniversite sınavına mı hazırlanmalıyım?

İktisat konusu ile ilgili olmadığımı belirterek kendi açımdan bazı noktalara dikkat çekmek isterim. Bundan da önce İktisat hakkında çeşitli bilgiler mevcut belki görmüşsünüzdür:
Gelelim benim değinmek istediğim noktalara.

Öncelikle, maddi sorunlara diyecek pek bir sözüm yok elbette ancak üniversite sınavına yeniden girmenin ve bir başka bölümde okumanın da bir maliyeti olacaktır. Eğer 2. Öğretim olmayan bir bölümü kazansanız dahi yine belli bir para gerekecektir eğitim hayatınız boyunca. Yani öyle ya da böyle bir paraya ihtiyaç var bildiğiniz üzere... Üniversite devam ederken bir taraftan yarı zamanlı bir iş ile para kazanmaya çalışabilir, eğitim masraflarını karşılamak için ek gelir elde etmenin yollarına bakabilirsin, bir çok insan bunu yapıyor.

Diğer konu ise, "mezun olunca işsiz kalmak" olarak tabir ettiğiniz sorun. Bir soru sormak istiyorum; Türkiye'de "mezun olunca işsiz kalma" riski bulunmayan kaç meslek vardır ki? Ya da iş bulunsa bile tatmin edici para kazanabileceğiniz kaç iş dalı vardır? Ayrıca, benim bildiğim kadarı ile iktisat mezunları bu konuda bir çok meslek grubuna göre daha iyi bir konumdalar. Bu konuda iktisatçı arkadaşlar daha net yanıtlar verebilirler elbette. Fakat, genel olarak yaptığın iş ne olursa olsun, işini iyi yapan kişilere her zaman ihtiyaç vardır. Türkiye'de iyi bir eğitim almak kadar yaptığı işte belli bir kalitenin üzerinde olabilmek çok çok önemlidir.

Var sayalım ki yeniden sınava girdiniz ve başka bir tercih yaptınız. Sonrasında bugün sorduğunuz soruları yine sormuyor olacak mısınız? Bu kaygılar kaybolmuş olacak mı? Yaptığınız işi seviyor olacak mısınız veya seviyor musunuz? Esasen bence cevap aramanız gereken sorular bunlar bence.

Bir de son olarak bir noktaya değinmek istiyorum. Üniversite tercihi çok önemlidir, evet. Fakat gencecik insanların üniversite tercihlerini hayatlarının değiştirilemez bir yerinde görmeleri de bence anlamsız. Çünkü, hayat uzundur ve yanlış tercihleri hayat boyu yaparsınız. Bazıları yaşamınızı çok etkiler, bazıları fazla etkilemez ancak neredeyse hiç biri dönüştürülemez değildir. Üniversitede tercih ettiğiniz bölümü değiştirebilirsiniz ya da değiştirmeyip mezun olduktan sonra başka bir iş yapabilirsiniz. Bu durumda elbette yeni bir eğitim süreci de geçirmeniz gerekebilir, ancak çok istiyorsanız, yaparsınız.

Yani demek istediğim, tercihiniz, bu bir başlangıç. İyi bir başlangıç yaparsanız, bitiş çizgisine daha rahat girersiniz. Başlangıcı kötü yapmanız yarışı kazanmayacağınız anlamına gelmez. Tersine de, yarışa çok iyi başlamanıza rağmen sonuncu da olabilirsiniz. Hepsi sizin tüm yarış boyunca neler yaptığınıza göre değişir.
  • Paylaş
Liseyi yarıda bıraktım, 2 sene matbaada çırak olarak çalıştım o sırada akşam lisesi ile bilgisayar bölümünü bitirdim. Ardından maddi imkanlar el vermediği için açıköğretim maliye bölümüne yazıldım şuan 3. Sınıftayım, matbaayı 3 yıl önce bıraktım ve yazılım işine girdim okudum okudum okudum izledim izledim izledim ve birşeyler öğrendim(okul, kurs vs. yok!). Şimdi Web developer olarak hayatımı devam ettiriyorum. Memnunum... Hala bilmediğim şeyler var öğreniyorum ve devam edeceğim. İşsiz kalma riskim var evet ama korkum yok. Eğer kendine güvenirsen ve ne yapmak istediğine karar verirsen bu yoldan dönmezsen ne okudun ve cebinde ne kadar paran olduğu önemli değil. "Herşey sende bitiyor" bu sözü çok severim :)
  • Paylaş
Bölümün geniş çalışma alanları olan bir bölüm. Her branşta işsizlik riski var. Farkı sen yaratacaksın. Dil bileceksin ki bu düzenli bir çalışma gerektirir. Banka sınavlarına gireceksen ders konularına hakim olacaksın . Sadece bitirmek yetmez. Hocalarınla irtibat halinde ol. Okurken projeler ek ödevler yap. Kendini geliştir. Öğrenci kulüplerinde görev al ki iş görüşmelerinde bunlar önemli. Okul bittiğinde elinde sadece diploma olmasın. Bu şekilde binlerce genç var. Ek olarak çalışma tecrübesi mutlaka edin. Kendine güvenli ol. Çeşitli ücretsiz kurslara katıl. İşe girerken diploma artı nelerin var?Kendini kişiliğini zenginleştirdin mi o önemli. Ne kadar farklı topluluklara girip (bu; kurslar , gönüllü çalışmalar ve iş olabilir.) o derece tercih edilen olacaksın. Oğlum henüz lise 3'te turnuva organize ediyor. Münzara turnuvalarına katılmak için üniversitelere gidiyor. Folklor yap yarışmalara katıl. Rekabetçi sporlar yap. Tüm bunlar sonunda total olarak değerlendirileceksin sadece diploma ile değil. Sen olsan kimi işe alırsın ? O kişi olmaya çalış... Sihirli değnek yok . Bölümün güzel Muhasebe gibi geniş iş alanları var. O derslere ağırlık ver bir büroda çalış mesela çok şey kazanırsın. Sevgiler.
  • Paylaş
Bende 2. Öğretim iktisat okuyordum 3. Sınıfa geçerken bıraktım ve istediğim bölümü kazandım şuan çok memnunum iktisat gerçekten zor rakipleri fazla iş olanağı bu durumda çok az olan bir meslek o yüzden eğer birde aklında böyle birşey varsa şansını dene sınava gir derim :)
  • Paylaş
İsteyerek ve sevdigin bi meslek olacaksa devam etmeslisin bence diploman elinde olacak sonunda ancak farklı bölümlere açıkögretimden kayıt yaptırabilirsin... .
  • Paylaş
İş bulma sıkıntısı her bölümde var. İktisat yerine ne okumayı düşünüyorsun? İşletme, maliye, kamu yönetimi hepsi aynı kapıya çıkıyor. Öğretmenler çok zor atanıyor. Senin yerinde olsam bölümümü okurdum ancak kendimi de yetenekli olduğum bir alanda eğitirdim. Maddi durum çok kötüyse açık öğretimden de bu ayarda 4 yıllık bir okul okuyabilirsin. Aynı zamanda da çalışıp para ve tecrübe kazanmış olursun. Diplomaysa diploma. Üniversite hayatı iyidir ama, herkes edinsin bu tecrübeyi de isterim.
  • Paylaş
Eldeki imkanların veya hedeflerin neler ? Ve bu hedefler doğrultusunda napabilirsin bence bunu bir düşünmek gerek. Diyelim ki Akademisyenlik düşünüyorsun peki bu durumda not kasmak veya yabancı dil geliştirmek ales falan derken bunun gibi şeyler hedefin varsa ve bölümü sevdiysen bırakma.Ama bölümü sevmediysen bırak. Bide şu var İktisat bence İİBF içinde en kral bölümdür. Hem özel sektör hem devlete yönelik bölümdür. İktisadı bırakırsan ne okumayı düşünüyorsun ?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

308 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt