Bilmek istediğin her şeye ulaş

İktisat mezunu özelde ne kadar maaş alır? Bankada ne gibi görevler yapar? Bankacılıktan başka nerde ne şekilde çalışırlar ve prestij açısından ne durumdadırlar?

İktisat spesifik bir bölüm olduğu için bu maaş konusu sektöre göre değişmektedir.
Mesela benim staj yaptığım Şirkette İç denetim Direktörü 8.000 TL maaş alıyordu . Kendisi iktisat mezunuydu. Diğer İç denetçilerde 3500-4000 arasında maaş alıyordu. Bu holding kendi ilimin en güçlü ekonomik şirketiydi diyebiliriz. Hemen yan odadaki Finansçı ise o ada 3500 alıyordu.(tabi +5 veya +10 yıllık deneyimleri var)
Lojistik finans denetim satış pazarlama bankacılık bütün bu sektörlere göre maaşlar değişiyor. Bir Lojistik firmasının müdürü de 2.900 Tl maaş alıyordu yani.
Bankada gişeden tut en yüksek makama kadar görevi vardır iktisatçıların. Bir tek bilişim sektöründe görev almaz iktisatçılar fakat IT(bilgi teknolojileri) alanında eğer bir iktisatçı kendini yetiştirirse neden çalışmasın Bankaların IT departmanlarında .
Bahsettiğim gibi Lojistik finans bankacılık muhasebe satış pazarlama , audit(denetim ) muhasebe kısımlarında çalışabiliriz. Bu kadar kökü geniş bir bölüm. Unutmadan söyleyeyim Yeminli Mali müşavir de olabiliyoruz .
Ülkemizde hemen hemen her üniversitede bulunması ve açıköğretimden iktisat okutulması prestijini az olarak düşürmüş kaanatindeyim. Fakat Açıköğretimden işletme gibi herkes okumuyor iktisatı o açıdan şanslıyız .


Yeni mezun maaşları mühendislik sektöründe olduğu gibi çok birşey bekleme yeni mezun zamanlarda pek iyi ücret alınmaz.

Ama bana göre önemli olan iktisat mezunu olmak değil , iktisatçı olmaktır. Bu iki kelime arasında çok fark vardır.

  • Paylaş
Çok geniş bir alanı vardır iktisatın, nasıl ki doktorlar tıbbı bitirdikten sonra bir uzmanlık seçerlerse iktisatta da ilerlemek istediğin bir alan-uzmanlık seçmelisin. Sigorta, banka, devlette çeşitli görevler, şirketin içinde yönetim muhasebe pazarlama gibi görevler gibi. Olmadı kendi işini kurmak istersen de yine iktisat bölümünde aldığın bilgiler diğerlerinden daha profesyonel olmanı sağlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6249 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt