Bilmek istediğin her şeye ulaş

İktisat nedir? Ekonomi ile ilişkisi nedir?

İnsanların ihtiyaçları sınırsız fakat kıt kaynaklar vardır bu kıt kaynakları nasıl koordine edileceğini inceleyen bilim dalına iktisat bilimi denir
  • Paylaş

Bilimsel ve kitabi tanımları yok sayarak yazacağım: bence iktisat diye.


Bence iktisat;

Ekonomik olayların nasıl, neden, ne yönde gelişeceğini tahmin etmek üzere kuramlar ortaya koyan, asla kesin temelleri olmayan yapılan tespitten zekice kıvırma yolları bol olduğu için her seferinde doğru tespitler yaptığını eden bir bilim dalıdır.

  • Paylaş
Aİktisat ve ekonomi aynı şey. İktisat arapçası, ekonomi latincesi. Ekonomi ne dersen en basit tanımı: sınırsız ihtiyaçları, kıt kaynaklarla karşılama sanatı derim. Sanat diyorum çünkü pratikte kolay uygulamada zordur.
  • Paylaş
3

Hakan, İktisat, yada ekonomik faaliyetlerin kaynak dağılımın da ki ihtiyaçların öncelliği bir sanat değildir. Başlıbaşına bir bilimdir. Ayrıca iktisat kavramının alt başlığı ekonomi ve maliye bilimidir. Okullarda hala iktisat bütününü ekonomi diye anlatan hoca kaldıysa sizlere bu ilkel tarifi yaptıkları için onları kınıyorum. Umarım Birgün yazdıkları ve dr. Doç. Veya prof. Olmalarını sağlayan o çakma kitapları tamamen ortadan kalkar ve sizin gibi genç insanlar gerçek tarifleri yaparlar. İktisat, ekonomi ve maliye ilimlerinin üst başlığı ve Teorik bir bilimdir. Asıl amacı çağdıl yaklaşımlar ile ekonomik faaliyetler sonucu değişen maliye politikalarını teorik olarak açıklayarak ileride oluşabilecek kaynak kıtlığına olası çözümleri araştırmak ve politika üretmektir. Aristokrat kafanın öğretisi olan kıt kaynakların kullanımı tarifi forex gibi bir piyasanın olduğu ekonomilerde sığ bir tariftir. Artık genç iktisatçıların bu temel tarifleri bilimsel olarak geliştirip yayınları ile çağdıl ve modern hale getirmeleri, köhnemiş smith, rbznsky, keynes, welnes gibi adamların gölgesinden çıkmaları gerekmektedir.

Ali Kaan Yantiri, Hocam sanat dememin tek bir nedeni vardı o da Türkiye gibi bir yerde ekonomik sorunları olan insanların teori veya herhangi bir şey bilmeden, açlık sınırının altında aldıkları maaşla ,4 sene bu bölümü okuyan ve üstüne doç. ve prof. almış insanların bile çözemediği bir şekilde geçimlerini sağlamasi. Bence bu artık bir bilim değil sanat olur. Bilimsel yönü benim okuduğum kitaplarda yazan bölüm. Sanatsal olanıda bu anlattığım şekilde. Kısacası söylemimde kara mizah vardı snat diyerek.

Ali Kaan Yantiri, Ki sunuda eklemek isterim basite indirgenmiş bir şekilde insanlara anlatmak daha makuldur. Hiçbir şey bilmeyen insanlara modernize ve bilimsel yapılan bir açıklama ne kadar faydalı olabilir? Sen bir insana bir şey bilmeden araba tamir ettiremezsin buda buna benzer. Tesekkur ederim yinede uzun uzun açıklamışın ama dedigimi anlasaydin hem kara bir mizah hemde basit bir şekilde kısa bir tanım yaptığımı anlardın.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

562 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt