Bilmek istediğin her şeye ulaş

İletişim, sosyal medya, optimizasyon, oyunsulaştırma, reklam, tanıtım vb. her şey mi birbirine karışmaya başladı bana mı öyle geldi?

10 sene önce TV neye dönüştüyse İnternet de benzer bir şeye dönüşmüş durumda. Nasıl haber programlarından dizilere bütün yayınlar reklam ve pazarlamanın mecrası olduysa burada da aynı şey oluyor.

İnternet kitlenizi kolayca kategorize edip seçebildiğiniz, daha ucuza, daha kolay reklam verebildiğiniz bir mecra. Bir süre öncesine kıyasla, tüm reklam verenler ve pazarlama stratejistlerinin ilgisi bu alana yöneldi. Bu konular da ciddi konular olduğundan, her detaya dikkat eden ve her şeyi bu amaçla sömüren bir anlayışın şekillenmesi kaçınılmaz.

Facebook'un işlevi insanlara sunduğu nitelikli özellikleri saklayıp, aynı aptal kutusu mantığında bir kullanıcı yığını oluşturarak bunların ilgi alanlarını, alışveriş tercihlerini, hoşlandıkları renkleri vs kullanılabilir dataya çevirmek. Rating i yüksek sitelerin kaçınılmaz sonu bu aptal kutusuna dönüşmek. Yani aslında her şey birbirine karışmıyor da, her şey reklam ve pazarlama dünyasına hizmet etmeye başlıyor dersek daha net olur sanki. (sosyo-politik manipülasyona hiç girmiyorum bu başlık altında)

Eh tabi bu derece iyi dataya reklam ve pazarlama alanından çok iyi işler çıkartmamak, tüm araçları ve imkanları kullanmamak ahmaklık olur.

son noktada tam bir pislik gibi konuştum : P
  • Paylaş
Aslında artık hepsi Dijital pazarlama çatısı altında toplanmaya başladı desek daha yerinde olur benim fikrimi göre.
  • Paylaş
Karışmaktan ziyade hepsi birbiri ile bağlantılı. Öncelikle ana konu başlıklarından başlayıp, alt kategorilere inerseniz böyle bir durum yaşanmaz. (Örn: SEO> On-Page SEO> H1 Etiketleri gibi)
  • Paylaş
Gerçekten de öyle, bunların her biri birbiri ile o kadar alakalı şeyler ki, artık birbirine karışmış durumda... Mesela, SEO için sosyal ağlardan link almak gerekiyor ama bunu yaparken aldığınız linkler spam metinlerden olursa markanızın itibarı sarsılabilir. Bu yüzden sosyal medya ve iletişim şart oluyor. Reklam, tanıtım vb. şeyler için de aynısı geçerli... Linklerin sadece SEO için alınmadığı izlenimi vermeniz için iyi bir reklam kampanyası yürütmeniz ya da iyi bir tanıtım yazısı yazmanız şart. Yoksa SEO olumlu sonuçlar verse de marka itibarınız yerle bir olabiliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

776 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt