Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlk bilgisayar 1948 yılında yapılmasına rağmen öncesinde çok daha karmaşık sistemlere sahip yolcu uçakları nasıl üretilmiştir?

uçakların bilgisayarlı sistemlere geçmesi kabaca jet çağına geçiş zamanında olmuştur. bu da yaklaşık 1950 li yıllara denk gelir. uçakta sizi gitmek istediğiniz yere ulaştıracak seyrü sefer cihazları mevcuttur. çok eskiden pilotlar gidecekleri yeri haritalar üzerinde planlayarak görerek ve sulu pusula yardımıyla uçuyorlardı. daha sonra teknolojik gelişimlerin hızlanması ile önce askeri sonra sivil uçaklar elektronik seyrü sefer cihazlarını kullanmaya başladılar. BU cihazlar sayesinde uçaklar anlık konumlarını ,irtifalarını gibi konumsal bilgilere sahip oldular. VHF omnidirectional range ( VOR ) olarak adlandırılan istasyonlar uçaklara gidecekleri rotada kolayca konum bilgisi verir. Uçaklardaki sistemler bu bilgileri kullanarak uçağa yön verir. VOR gibi birkaç tane seyrü sefer cihazları vardır. VOR / NDB / DME / VORTAC ( askeri ) bu cihazlar uçaklara irtifa,mesafe ve yön bilgilerini sağlar.


Özetle bu sistemler 1950 li yıllarda havacılığa kazandırıldı. o yıllarda da bilgisayar dünyası yeni yeni gelişiyordu. ilk autopilot 1940 lı yılların sonunda USA ordusu tarafından kullanıldı. şimdiki uçaklarda bu sistemler ve daha eski sistemler mevcut. mesela hala sulu pusula var ;)

  • Paylaş
Olaya şöyle bakmak daha doğru olur sanki. Bilgisayarlar digital elektronik kullanan ve programlamasi mümkün aletler, uçaklar ise uçmak için digital teknolojiye muhtaç değiller, hala uçakların havada tutunmasıni sağlayan teknoloji bilgisayarlar degil, basit hava filelerine tutunarak itme yada cekme kuvveti ile uçuyoruz. Bilgisayarlar kesinlik ve konfor amaçlı çalışıyor yada kayıt gibi işleri yapıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

625 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları