Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlk bilgisayarı kim icat etti?

İlk sayı sistemlerinden olan MISIR sisteminde 1-9 arası sayılar dikey yönde kullanılmaktaydı. Günümüzde kullandığımız benzer dokuz rakamlı sayı sisteminin M.S. 100 ve 200. yıllarda Hindistan'da bulunduğu biliniyor. Sayı sistemleri için çok önemli olan "0" rakamı ise yalnız 9. yüzyılda (875 yılı) kullanılmaya başlandı. 1679'da Alman G. Leibnitz onluk sistemin yerine 2'lik sistemi geliştirdi. 1945'te J. Maunchly ve P. Eckert ENIAC hesaplama makinesini tasarladılar. Bundan tam 2 sene sonra yani 1947'de J. Bardeen, W. Brattain ve W. Shockley adlı üç kafadar transistörü icat ettiler. 1981 yılının ağustos ayında ise ilk kişisel bilgisayar doğdu. Kişi olarak şu yaptı demek doğru değil fakat modern otoriteler şuan kullanılan bilgisayarın babası olarak CH. Babbage'ı göstermektedir.
  • Paylaş
Bu sorunun cevabını, "Geleceği Keşfedenler" adlı kitaptan doyasıya alabilirsin. Hatta yanlış anımsamıyorsam kitap içerisinde şuna benzer bir örnek vardı. Yapımı 600 yıl süren Katedraller var. Bu katedrali tek başına kimse yapmadı. Taş hep bir önceki taşın üzerine konuldu. Yani bir sonraki taşın konulabilmesi hep bir önceki taşın varlığına bağlıydı. Bilgisayarın oluşumu da bu şekilde. Kocaman bir sürecin ve ortak çalışmanın sonucunu görüyoruz. Bu başarıyı bir kişiye indirmek gerçekten büyük haksızlık olur.
  • Paylaş

Babilliler. M.Ö 3000'de abaküsü icat ettiler.

  • Paylaş
Bu makale ilk bilgisayar ve bilgisayarın tarihçesi hakkında detaylı bilgiler vermiş umarım faydasını görürsünüz. bilgirazzi.com/kultur/ilk-bilgisayar-ve...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

739 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt