Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlk bilim kurgu filminin konusu nedir?

Yıllardan 1902'dir. Kardeşi Gaston'un yardımlarıyla Georges Melies Aya Seyahat'ın senaryosunu yazıp, filmini yönetir.

Yaklaşık 14 dakika süren Fransız yapımı bu siyah-beyaz sessiz filmin Jules Verne'nin Dünyadan Aya'sından ve Wells'in Aydaki İlk İnsanlar romanlarından uyarlandığını söyleyebiliriz.

Bilim Kurgu

Melies'in çektiği yüzlerce film arasından en iyi film olarak bilinen Le Voyage Dans La Lune bir çok kişi tarafından sinema tarihinde animasyon ve efekt kullanan ilk film olarak kabul edilir. Ayrıca sinema tarihinin ilk BİLİM-KURGU filmi olarak izleyicinin gönlünde taht kurmuştur.

Filmin adı konuyu kısaca özetlemektedir. Film büyük bir başarı ve önsezginin eseridir. Çekiminden onlarca yıl sonra ayak basılan ayın 1902'de bir filme konu olması sinema tarihçileri ve izleyicileri için mükemmel bir olaydır.

  • Paylaş
İlk bilim kurgu filmi 'aya seyahat'tir ve 'dünyadan aya' ile 'aydaki ilk insanlar' kitaplarının sinemaya uyarlamasıdır.'aya seyahat' isimli kitapta ise  Amerikan İç Savaşı sırasında, Maryland eyaletindeki Baltimore şehrinin zengin ailelerinin bir araya gelerek kurduğu Silah Kulübünün savaş sonrasında bir araya gelen üyelerinin Ay'a gidecek bir uzay gemisi inşa etmesi anlatılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1100 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt