Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlk denemede başarı sağlayamayan girişimin daha sonra başarıya kavuşma ihtimali var mıdır?

Başarı göreli bir kavram olduğu gibi başarısızlık da göreli bir kavramdır. Ancak ne şekilde olursa olsun başarısızlıklar farklı yollardan farklı tecrübeler edinmenin en iyi yoludur aslında. İstatistiksel olarak ilk denemesinde başarısız olan girişimcilerin daha sonraki denemelerinde başarılı olma ihtimalleri yükselmektedir. Hatta İsrail geçtiğimiz yıl çıkardığı bir yasa ile (bu istatistiğe dayanarak) ilk denemesinde başarısız olan girişimcileri ve girişimcilik hikayelerini takip ederek bir daha denemelerine imkan tanımak için ilk denemelerindeki zararlarını yüksek oranda karşılamaya çalışmakta. Bunun yapıcı sonuçlarını zaten ileri seviyede bir girişimcilik seviyesi olan bu ülkede bile ilerleyen zamanda hep birlikte görürüz muhtemelen. Türkiye'de malesef bir kaç deneme yapmak kişi için bir lüks ancak başarısızlıklar yaşamış girişimciler dünyanın birçok yerinde daha aranır insanlar. Tecrübe çok önemlidir çünkü.
  • Paylaş
@serkan bir girişimci olarak başarısızlık tanımını reddetmiş aslında yazısında ve aslında olması gereken de budur. Girişimci risk almayı bilen insan olmalıdır. Bu risk oranı da hesaplanabilir olmalıdır. İşte girişimci heyecanı bu risk oranını görmezden gelmenize engel olur çoğu zaman ne zaman ki üst düzey bir girişimci olursunuz, işte o zaman risk oranlarını işinizin bir parçası haline getirirsiniz. Başarısız girişimler de bu işe olağan üstü destek verir bu sebeple de bütçe ve finans açısından başarısız olan işler girişimci için pahalı da olsa bir kazançtır. Mali yönetimi üstlendiğim bir çok başarısız gibi gözüken hatta kapanma noktasına gelmiş işletmelerde ilk yaptığım operasyon, yatırımcıların düşük morallerini yükseltmek ve batık bile olsa işe yeniden yüksek heyecanla başlamalarını sağlamak olur. Onlar o heyecanla yeniden üretim, pazarlama gibi işlere uğraşırken gözden kaçan finansal riskleri yöneterek tekrar başarılı bir girişim haline dönüştüğüne çok kez şahit oldum.
  • Paylaş
Girişimci başarıya ve başarısızlığa her an hazır olmalıdır. Daha önce pek çok denemem oldu ve tecrübe eksikliğinden dolayı pek çok kez kaybettiğimi söyleyebilirim ama şuan bunların hepsi benim için birer tecrübe ve altyapı kaynağı oldu, başarısız olduğum için pişman değilim. Eğer tecrübelerinizi iyi değerlendirip başlangıcınızı ya da yatırımınızı doğru şekilde planlayarak ve gerçekleştirerek başarıya kavuşma ihtimali vardır.

Fikrinize ve projenize inanın, tutkuyla bağlı olun ve çalışın, gerisi illaki bir gün gelecektir. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

633 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt