Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlk denizaltı nasıl ve kim tarafından bulunmuştur?

Denizaltı gemilerini deniz kuvvetlerine bir vurucu güç unsuru olarak katılması fikrinin Büyük İskender ile başladığı rivayet edilir. Aristo, İskender’in Tyre şehrinin alınmasında kendisine 7 ay mukavemet eden bu denizci ve muharip insanları yenebilmek için fıçı şeklindeki su altı silahlarından istifade ettiğini yazmaktadır. 1465'te Kyeser Almanya'da, 1531'de De Lorena'nın İtalya'da Nemi Gölü'nde birer saat ve Osmanlı'da timsah biçimli bir tekne ile bir süre su altında kaldıkları olmuştur. Deniz altının ilk olarak resmini çizen ise Leonorda da Vincidir. William Bourne 1580 senesinde denizaltı dizaynını gerçekleştirdi. Çok basit de olsa Cornelius Von Drebnel ilk olarak denizaltıyı tatbik sahasına koydu. Drabnel, 1620 yılında küçük üstü kapalı bir tekne yaparak, nehrin 4-5 metre derinliğinde, yürütmeyi başardı.

1720 yılında Symons adındaki bir İngiliz, eski deneylerden de yararlanarak, daha gelişmiş bir denizaltıyı denedi. Aynı tarihlerde İstanbul’da tersane mühendisleri tarafından yapılan bir denizaltı, III. Ahmet’in huzurunda başarılı bir dalış yaptı.

1776 da Amerikalı David Bushnell,daha önce yapılanlara benzemeyen daha gelişmiş bir denizaltı yapmayı başardı. Kaplumbağa adını verdiği bu denizaltının dikey ve yatay olmak “üzere iki tip pervanesi vardı. Ancak bu pervaneler elle çalıştırıldığından sürati çok azdı. Pratikte herhangi bir amaç için kullanılması düşünülemezdi.

1880′i takip eden yıllarda, İsveçli mühendis Nordenfelt,188’0 de Garett tarafından yapılan denizaltı’nı geliştirerek, pratikte kullanılır hale getirdi. Nordenfelt’in denizaltısı, hiç çıkmadan suyun altında 14-15 mil yol alabiliyordu.

1931 yılında İngiliz Sir Wilkins “Nautilus” adını verdiği bir denizaltı yaparak,kuzey buz denizine kadar gitti. Sir Wilkins’ in bu başarısını bütün dünya taktirle karşıladı.

17 Ocak 1955 de ise nükleer güçle çalışan ilk denizaltı suya indirildi. “Nautilus” adı verilen bu denizaltı saatte 20 mil sürat yapabiliyor ve gerektiğinde hiç su yüzüne çıkmadan haftalarca denizde kalabiliyordu.

Burada gördüğümüz üzere denizaltının kesin bir mucidini belirlemek zor tarihsel açıdan. Fikirsel olarak milattan öncelerine kadar dayanıyor. Bilim tarihinde bu tip belirleme sorunlarıyla hep karşılaşırız. Size göre deniz altı nasıl olmalıysa deniz altı o tarihte bulunmuştur :)
  • Paylaş

İlk denizaltı tasarımı matematikçi William Bourne yapmıştır.Tasarımını yapmasına rağmen hiç denememiştir.

Denizaltı

1620 yılında ise Hollandalı bir fizikçi olan Cornelius Van Drebbel ilk denizaltıyı inşa etmiştir.Bu denizaltı William Bourne'un tasarımına çok benzemektedir.İlk kez Thanes nehrinde denenmiştir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

702 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları