Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlk doğal yasa nedir?

Yasalar insanlar içindir ve Adem ve Havva yaratıldıktan sonra işlenen ilk suç, aralarında yaşanan kıskançlıktan ötürü, Kabil'in kardeşi Habil'i öldürmesidir. Dolayısıyla bu durumda ilk doğal yasa insanoğlunun yeryüzünde bozgunculuk çıkarmasının yasaklanması olmalıdır.
Tanrı, bu olay üzerine Tevrat'da, İncil'de ve Kur'an'da cinayetleri engellemek için kanunlar koyar ve insanlığın birbirini kırıp geçirme sevdası yüzünden yasalar ilk olarak bu şekilde karşımıza çıkar.
Altını çizmek gerekirse benim yorumum dinler boyunda açıklama getirilmiş bir cevap oldu. Bundan farklı olarak ne gibi örnekler verilecek çok merak ediyorum.
Güzel soru olmuş.
  • Paylaş

Eğer "doğal" yasa derken dünya ile ilgili bir durumdan bahsediyorsak, o zaman yukarıdaki açıklamanın dini yorum açısından doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Ama "doğal" kavramını dünyanın varoluşunun öncesine ve evrenin boyutlarına taşırsak, cevap dini bir yorumlamayla "tanrının varlığı" veya değişik felsefi düşüncelere göre "varolmanın kendisi (varlık)", "yokluk", "hiçlik", "denge", "düzen" "kaos","enerji","madde" gibi kavramlar olabilir bence. Bunlar sadece aklıma gelenler tabi çoğaltılabileceğini düşünüyorum.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

823 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt