Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlk elektrikli araba ne zaman yapılmıştır? Tarihsel gelişimi nasıl olmuştur?

1800 lü yılların sonuna doğru ve 1900 lü yılların başlarında elektrikli araba sanayisi güçlü ve başarılıydı.

Elektrikli Araçlar

Sayılarla örnek vermek sanırım durumu çok iyi anlatacaktır.
  • 1900 yılında Newyork, Chicago ve Boston daki araç sayısı : 2370
  • Tamamen Elektrikle çalışan araç sayısı : 800
  • Benzinli araç sayısı : 400

Evet yarı yarıya bir oran var. Peki geriye kalan 1170 araç ne ile çalışıyor derseniz şaşrtıcı ama BUHARLA ..

1899 yılında Amerika'da 12 Elektrikli araç üreticisi bulunuyordu ve bir çok araç kısa mesafeler arasında taksi olarak kullanılmaktaydı.

Elektrikli arabalar benzinli arabalara göre çok daha temiz, sessiz ve verimliydi. Fakat zamanla benzinli arabalarda da koku, gürültü ve diğer olumsuzluklar geliştirilerek değiştirildi.

Benzinli arabalar ise elektrikli aranalara göre daha hızlı ve batarya problemleri olmadığı için daha avantajlıydılar.

Elektrikli Araçlar

Edison bu konuda bir çalışma yapmış aslında. O'nun yaptığı bu geliştirme ile elektrikli arabalar 100 mil gidebilir hale gelmişler. Fakat bu batarya çok ağır, kolay hasar görebilir ve oldukça pahalı bir batarya olmuş. Bataryanın geliştirilebilmesi için bir çok farklı çalışma daha yapılmış elbet. Ancak sonuçlar pek de birbirinden farklı olmamış.

Ve.. Henry Ford kendi elektrikli araba modelini tanıtmış;

Elektrikli Araçlar

Model T motoru içten yanmalı ve hızlı ivme kazanma özelliği ile Amerika caddelerine uygun ve insanların aradığı ucuz modeldi. Popüler bir seçim haline geldi.

Buna rağmen 20. yy ın başlarında elektrikli arabaların ilerlemesi pek mümkün gözükmese de 1960-70 yılları arasında General Motors bu alanda çalışmalar başlattı.

Ülkemizde de arabalar çok büyük bir önem taşıyor. Hele hele büyük şehirlerde sabah işe gidiş ve işten çıkış trafiği kabus haline dönüşüyor. Sadece trafik yüzünden ödediğimiz yakıt daha doğrusu ziyan ettiğimiz diyelim milyon dolarlarla konuşuluyor.

Elektrikli Araçlar

Teknolojinin bu kadar ilerlediği günümüzde hala neden elektrikli arabaların benzinli arabaların yerini alamadığını çok merak ediyorum.
  • Paylaş
İlk elektrikli araba, 1884 yılından kalma bu fotoğraflardan görüldüğü kadarıyla Thomas Parker adında bir İngiliz mucit tarafından yapıldığı düşünülüyor.

Elektrikli Araçlar

Elektrikli Araçlar

Elektrikli Araçlar
  • Paylaş
Elektrikli araba ile ilgili merakınız varsa size bir film tavsiye ediyorum. "Who Killed the Electric Car? "Elektrikli arabaların ortaya çıkışı ve yok oluşu üzerine bir belgesel.
  • Paylaş