Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlk kez uçak seyahati yapacak birine tavsiyeleriniz nelerdir?

Çok uzun bir yol değil ama İzmir'den İstanbul'a uçakla gitmeyi planlıyorum. Gitme amacım dağda kamp yapmak; haliyle 15 kilo falan bir çantam olur tahminen. Önerdiğiniz bir hava yolu var mı ? Bir de kargo ekibinin çantalara kötü davranma olayı var fırlatma vs. Bu durumdan çok çekiniyorum, sizce ne yapmam gerekir? (Bir arkadaşım jelatinle çantanı sar demişti)Düzenle
Merhaba, evet bagajlar zaman zaman hoyratça atılabiliyor, siz kırılacak hassas elektronik eşyanızı mutlaka el bagajınıza almanızı tavsiye ederim . Bagajı jelatinle sardırmak faydalı en azından sağa solada atılsa jelatin onu bir nebzede olsa yırtılmalara , toza karşı koruyabilir Zeki Çevik (@zkcncvk) Bagaj agırlık kilogram başına bazı havayolu şirketleri 4 tl bazı havayolu şirketleri 3 tl ve 5 tl almaktadırlar.
Gelelim İlk kez uçak seyahati yapacak kişilere genel tavsiyeler:
 • Önceden biletinizi alın. Uçuş yapacağınız firmanın sitesi üzerinden bilet alım işlemini yapabilirsiniz. Biletlerinizi uçuştan ne kadar önce alırsanız o kadar uygun fiyata alma imkanınız olacaktır.
 • Bilet alım işlemini daha sonra havaalanından yapabilirsiniz.
 • Havaalanına isterseniz servislerle, ister belediye ile isterseniz özel araacınız ile ulaşabilirsiniz.
 • Havaalanına ilk girişte Polis Kontrolünden geçeceksiniz. Kontrol sırasında üzerinizde Metal Para – Saat – Telefon gibi hiçbir metal ürün kalmaması gerekiyor. Bu ürünleri kutulara koyarak X-Ray cihazından geçirmeniz istenecektir. Yurt İçi uçuşlarda yanınıza Ruhsatlı Silah almanıza izin verilirken, Yurtdışı uçuşlarda buna izin verilmemektedir. (Silahların Silah teslim Noktalarına verilmesi gerekir. Uçağa silah ile girilemez)
 • İlk Polis Kontrol Noktasından sonra Havaalanı meydanına ulaştınız. Uçağınız kalkmadan önce Check-İn işlemi yaptırmanız gerekiyor.
 • Yurt İçi uçuşlarda uçak kalkış saatinden En Az 1 Saat Önce, Yurtdışı uçuşlarda ise En Az 2 Saat Önce Havalanına gelerek Check-İn işlemini yaptırmanız gerekecektir.
 • Check-İn işlemini ne kadar erken yaptırırsanız o kadar iyi bir yer bulma imkanına sahip olursunuz. Bu arada Check-İn İşlemlerinde varsa bavullarınızda bagaj servisine gönderilmektedir.
 • Check-İn işlemi yapıldıktan sonra size giriş kartı verecekler. Bu kart ile Uçak Giriş Kapısına yöneleceksiniz. İkinci bir aramada bu noktada yapılıyor. Yine Saat, Bozukluk, Kolye, Küpe vs. gibi üstünüzdeki metal aksamı kutulara koyarak X-Ray Cihazından geçirmelisiniz.
 • Bu noktada yanınızda Bilgisayar, Telefon gibi ürünleri almanız selbest. Sadece gaz, sıvı ürünler gibi tehlikeli olabilecek ürünlerin alımı yasak.
 • Sonrasında zaten sizi çıkış kapısından uçaklara alacak ve burada size verilen bilete göre yerleştireceklerdir.

 • Unutmayın ilk uçuşta kalkış ve sonrası için her an düşecekmiş gibi bir izlemine kapılabilir, uçak kanadının havada sanki kırıkmış gibi iniş çıkışlarından korkabilirsiniz. Bunlar normal olaylardır. Çıkış sırasında dikilen uçak belirli irtifaya çıkınca yan yatıp kendisine yeni bir rota belirleyebilir. Kormanıza gerek yoktur. Keyifli uçuşlar :)
 • Paylaş
Çoğunu yazmışlar, ben de ufak eklemeler yapayım.

Hangi havayolu demişsiniz. Özellikle kısa uçuşlarda hangi firmayla uçtuğunuzun hiçbir farkı olmayacaktır. Eğer bir Türk havayoluyla uçuyorsanız markası fark etmez rötar ihtimali her zaman yüksektir. İçhatlarda havayolu kalitesi sadece uçaktaki ikramın lezzetini etkiler ki çok kısa uçuşlarda bu ikram soğuk, tatsız bir sandviçtir, yeseniz de olur, yemeseniz de. Yani özellikle iç hatlarda en ucuz bileti satan havayolu en iyisidir. Bilet fiyatları her daim arz talep dengesine göre ayarlandığından o anda, o hat için en ucuz havayolu da sürekli değişmektedir.

Jelatinle çanta sarmak atma esnasında çantanın açılmasını önler ama siz sırt çantası kullanacağınız için böyle bir probleminiz olmayacak. Tabii ki kırılacak eşyanızı el bagajında taşımanız eşyanın hayrına olacaktır. İlla da jelatin derseniz, o makineleri hava alanında bulabilirsiniz, size ekstradan bir 20 lira gibi bir paraya mal olacaktır.

Dünyanın ilkel, geri kalmış ülkelerinde hava alanlarında insanları legal bir şekilde soyarlar. Durum tabii ki Türkiye'de de aynı. Hava alanı ne kadar büyük ve modern olursa olsun geri kalmış bir 3. Dünya çöplüğünde olduğunuzu hava alanında yiyecek içeceğe bile ödediğiniz iki katı ücretten anlayabilirsiniz. Standart fiyatı olmayan her şey Türk hava alanlarında en az iki katı fiyata olacaktır. Yeme içmeyi hava alanına varmadan sonlandırırsanız yolculuğunuz daha ucuza çıkar. Yoksa iki bira iki hamburgere bir bilet parası ödemeniz mümkündür. Aynı şey hava alanındaki park yerleri için de geçerlidir. "Kör tuttuğunu s.ker. " atasözüne sahip bir millete yakışan park yeri fiyatları olur hava alanında. İşletmeci "kör" siz de "tutulan" olursunuz orada , bir günden fazla süren yolculuklarda genellikle taksiyle bile gitmek size daha ucuza gelecektir. Eğer medeni 1. Dünya ülkelerinde aynı şeyi yaparsanız görürsünüz ki hava alanındaki park ücretinin şehrin herhangi bir otoparkından farkı yoktur. Gerçi 1. Dünya ülkesi vatandaşı zaten hava alanına toplu taşımayla gider.

Eğer bagajınız elde taşınacak kadarsa (en küçük valiz boyu) hava alanında checkin yapmanıza gerek yok. Yurtiçi uçuşlarda uçuştan en geç yarım, yurtdışı uçuştan ise en geç bir saat önceye kadar online checkin yapabilirsiniz. Bu işlemi bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonunuzla havalanı yolunda bile yapabilirsiniz. Hava alanlarında da checkin makineleri mevcuttur, o mekinelerden de yapılabilir. Checkin nedir ki diyeceksiniz. Eski bir adet. Biletinizi aldığınızda checkin yapana kadar koltuğunuzun numarası belli ya da tasdikli değildir, Havayolu şirketleri bilet aldığı halde yolculuk etmeyecek kişilerin koltuklarını da satmak ister, onun için kalkıştan bir süre önce checkin kapanır ve yedekte bekleyenler boş yerlere yerleştirilir. Valizlerin de güvenli bir şekilde uçağa ulaşması checkin'in en geç yarım saat önce kapanmasıyla mümkündür.

Uçağa binmeden mutlaka çiklet alın. Kabin basıncı denen uçak içindeki basınç her zaman pilotlar tarafından düzgün ayarlanamamaktadır, bu da geçici duyma azalmalarına yol açabilmektedir. Birkaç saatlik bir toplantıya giderken sağırlaşmak istemezsiniz. Basıncın etkisinden sizi en iyi inişte çiğneyeceğiniz çiklet koruyacaktır.

Aşırı kiloluysanız bazı havayolları sizi taşımayacaktır, en azından 45 kiloluk insanların da almak zorunda olduğu tek bilet fiyatına taşımayacaktır. Şirket politikasının şişkoların sömürüsüne karşı olup olmadığı konusunda kendinizi bilgilendirseniz iyi olur.
 • Paylaş
Yorum yapan üyelere teşekkür ediyorum. Uçak korkumun olduğunu sanmıyorum yani uçak yan yattı gidiyor titriyor vs :) bu konu ile ilgili görüşüm şudur. Sonuçta pilot okulunu okumuş bu adama vermişler uçağı gönlüm rahat. Takıldığım nokta kargo olayıydı kampa gideceğim çanta 120 lt ağzına kadar dolu ve üzerimde metal eşya çok olacak,June (@june) mini kamp tavası, tüpü özellikle taşıdığım rambo bıçağı vs yasak olduğunu yazmışsınız ama polis kontrolünde durumu izah etsek geçirirler mi ? Normalde uzun bir yol değil otobüsle 6 saat falan sürüyor ama uçak seyahati bana vakit kazandıracak ve 2 ay önceden alacağım bilet otobüsten daha uyguna geliyor.
 • Paylaş
3

Ayhan Şimşek, İstanbul'un hangi dağına kamp atmayı düşünüyorsunuz? Yada kampınızı tamamladınız mı?

Zeki Çevik, Ben İstanbul'da aynı gün içerisinde bir akrabamı ziyaret edip Kocaeli'nin Kartepe bölgesinde bulunan İnönü Yaylasında kamp yapmayı düşünüyorum yani düşünüyoruz arkadaşlarla

Ayhan Şimşek, Bu mevsim güzel cesaret tabii çadır kampıysa :) bol keyifler

Güzel bir adrenalin patlaması yaşatır.
Adrenalin düşkünü değilim diyorsanız vereceksiniz kendinizi alkole.
Yok ben alkol de kullanmam dindarım diyorsanız ele alıp tespihi başlayacaksınız çeke çeke salavat getirmeye :))
Birde tekerler yere değdi miydi oh bir rahatlama hissi yaşayacaksınız ki işte o zaman bir kat daha artacak inancınız. Yani artık neye inanıyorsanız :)
Bu arada umarım biletler Pegasus veya Anadolu'dan değildir. Keyifli uçuşlar.
 • Paylaş
2

Zeki Çevik, krem peynire tapıyorum :D

Ayhan Şimşek, biara makarna ve birayı da denemeni tavsiye ederim :D :D

Hangi havayolu şirketini sectiğiniz onemli değil bu konuda, sadece kırılacilir stickerlatını çantanızın her yerine yapıştırmanız, bagaj teslimi sırasında konuyu belirtmeniz yardımcı olacaktır bence
 • Paylaş
Magnezyum alev taşı almayı unutma :)
sonuç da ateş önemli bir sığınma ve korunma yöntemidir.
 • Paylaş
2

Zeki Çevik, 4 senedir doğa sporlarıyla uğraşıyorum her zaman magnezyum çubuğum yanımdadır :)

Arif N., :D
Zeki çocuk seni :) :)

Yolculuk süresince uyumak
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

132 Görüntülenme7 Takipçi7 Yanıt