Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sizce gelecek geçmişin aynası mıdır?

Gelecek tek başına bir gelecek midir ?Düzenle
Geçmiş de geleceğin aynası, gelecek de geçmişin aynası olamaz, geleceği hayal edip hedef belirleyip ona ulaşmak için zemini hazırlamaya şartları oluşturmaya bakarız, geçmişten ders alabiliriz de almayabiliriz de, bu da kişiye bağlı. Kimi kişi geçmişte yaşadıklarını tekrar tekrar yaşar, aynı çember içinde dönmek gibi kimide ondan bir tecrübe çıkarıp aynı şeyi yaşamamanın yoluna bakar. Ama aynı nehre iki kere girilmez, her olayda her kişide yaşanacak tepkiler farklı olacağı için hepsinin tecrübesi de ayrı ayrı farkındalıklar doğurur insanda. Geçmiş geçmiş olandır, önemli olan ona takılıp tökezlememek.
  • Paylaş
Tam olarak ayna denilemez bence. Ama yön gösterici olabilir
  • Paylaş
Bakış açısına bağlı bence. Aynanın kırık tarafına bakarsan yanlış şeyler görebilirsin. O yüzden doğru açıdan ve çok takılmadan bakmak gerekir. Yoksa bu seferde önünü göremezsin.
  • Paylaş
Hem mantıksal açıdan hem de maddi gerçeklik açısından bu olanaksızdır.
Mantıksal açıdan olamaz çünkü o zaman bir ve aynı şey olurlardı ki bu daha Klasik Mantığın temel prensiplerine aykırıdır.

Maddi Gerçeklik açısından da bakıldığında tıpkı Heraklit'in dediği gibi "Aynı ırmakta iki kez yıkanamayız, hem su değişir hem de biz!".
  • Paylaş
Hayır, her olasılığın yaşandığını düşünürsek paralel evrenlerde :) tüm olasılıklar şu an şu saniyede yaşanmakta olduğuna göre ayna değil her olasılık sadece deneyimlenen bir andan ibarettir.
  • Paylaş
7

Şaman, Bu soruyu okuduğumdan beri günlerdir aynen bunu düşünüyorum. :) İyice koptu derler diye yazmadım.

Seda Atadan, sizin yerinize de söyledim gitti :) sayınız

Seda Atadan, çağrışım yaptı fringe :) yazmasam ölecektim

Şaman, sayıyorum tabii ki, hep ben mi kurban olacam :) fringe demek, ben de aslında direkt kuantum mekaniğinden gitmiştim. onu ciddi bilim adamları araştırıyor, kuantum bilgisayarını yapmayı becerdiklerinde kimse uçmuş demeyecek tabi :D)) ...

Şaman, unutmuşum ciddi bilimsel uçuyormuş fringe de :)

Seda Atadan, bence bu teoriyi takip ettiği kesin olan bir diziydi.

Şaman, paralel evrenleri biraz komikti ama komik de iyidir, hani bir tane paralel evrenleri vardı gidip gidip geliyorlardı ya :)

Bence geçmiş sadece geleceğin alt yapısını oluşturur ve gelişmesine malzeme oluşturur.

Eğer gelecek geçmişin aynası olsaydı değişim ve gelişim olmazdı: Çünkü ayna aynı şeyi yansıtır. Aynaya baktığınızda noktasına kadar aynadaki yansıma aynı olur.
  • Paylaş
Geçmişden kendimize notlar düştüysek gelecekde karşımıza çıkan olasılıkları bu notlarla değerlendirirsek eh falan diyebiliriz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

528 Görüntülenme11 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları