Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlk Türk otomobili olan 'Devrim', neden piyasaya sürülmeden üretimden kaldırıldı?

Devrim'in yapılışını anlatan "Devrim Arabaları" filminde şöyle bir replik vardı, ki bu bence neden Devrim'in başarısız (!) bir girişim olarak gösterildiğini açıklıyordu:
- "Adı Devrim olan bir arabanın sokaklarda dolaşmasına zaten izin vermezlerdi. . . "
  • Paylaş
Cemal Gürsel, Devrim Arabalarını Cumhuriyet bayramı töreninde halka tanıtmak istiyordu. Ancak arabalarda yeterli benzin olmadığından araba yarı yolda kalmıştır. Bunun üzerine "Garp kafasıyla araba yapıyorsunuz, ama Şarklı olduğunuz için benzin koymayı unutuyorsunuz" diyerek aracı terkeder Gürsel. Ertesi gün tüm gazetelerde ve yayın organlarında, mühendislerimizin emeğini hiçe sayan, gerçeği yansıtmayan, "araçlar benzin yüzünden değil, "teknik beceriksizlik" yüzünden yolda kaldı" tadında haberler çıkar.
  • Paylaş
3

Selahattin, Ben olayın bu kadar basit olduğuna inanmıyorum. Sen kalk mühendisleri çağır toparla ve devrim olacak bir iş için görev ver. O kadar kısa sürede sana adamlar arabayı çıkarsın ve bu denli ufak bir hata yüzünden (ki aracı geliştiren ekibin hatası değilken) elinin tersiyle projeyi bir kenara it.

Mantığıma yatan bir açıklama değil bu. Bu olayın arkasında çok daha farklı bir şeyler olduğu kesin. Bu sadece görünen tarafı bence.

Selahattin, Yorum düzenleme olmadığı için ekstradan bir yorum olarak yazıyorum. Eğer okumadıysanız şu linkteki yazıya göz atmalısınız: bizimanadolu.com/haber/110201.htm

Reyhan Acar, Öyle yada böyle bi şekilde engellendik. Artık Türkün ilerlemesinden korkanlar tarafından mıdır yada bu şekilde midir bilinmez.

Ben de merak ettim biraz bakındım ve şu linkte güzel bir yazı var incelemeni tavsiye ederim:bizimanadolu.com/haber/110201.htm
  • Paylaş
Bu gün Tülomsaş da yalnız bir araba mevcut ve hala çalışır vaziyette. Ben şahsen dış güçlerin etkisi olduğunu düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

131 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları