Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlk Türk uçağının hikayesi nasıldır?

Türk havacılığı dünya havacılığıyla aynı zamanlarda gelişmeye başlamıştır. İlk Türk pilotları ilk batılı pilotlarıyla hemen hemen aynı zamanlarda uçmaya başladı. Hatta yeni cumhuriyet dünyanın ilk kadın savaş pilotunu yetiştirmişti. Yine aynı dönemde sivil havacılık temelleri atılmıştı ve Türkiye kendi uçağını üreten ilk ülkeler arasındaydı.

Türkiye Tarihi
Tayyareci Vecihi Hürkuş da havacılığa gönül veren, Türkiye tarihinin ilginç simalarından biriydi. 1. dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’na tayyareci olarak katılan Vecihi Hürkuş, uçak düşüren ilk tayyarecidir. Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşunu yapar. İzmir hava meydanına ilk giren ve işgal eden kişi olur. Savaştan sonra da İzmir’de yeni tayyarecileri eğitime başlar. Edirne’ye yanlışlıkla inen bir yolcu uçağını almakla görevlendirilir. Hizmeti karşılığı uçağa adı verilince, uçak inşa etmek düşünceleri canlanır. 1924’te ganimet olarak Yunanlılardan ele geçen motorlardan yararlanarak ilk uçağı Vecihi K VI’yı imal eder.Türkiye Tarihi

Ancak bu projeden sonra onu ödül yerine ceza bekler: "İstiklal Savaşı’ndaki elim mahrumiyetlerden doğan milli hava sanayii ihtiyacı belirince 1923-24 senesinde ilk Türk tipi uçak olarak (VECİHİ K-VI) tayyaremi inşa etmiştim. Bu eserim güzel başarıya ulaşmasına rağmen arkadaşlar hasedine kurban edildi, bu muvaffakiyetten beklediğim takdir 15 gün hapis cezası halinde tecelli etmiş ve beni hürriyet içinde idealimi işlemek yoluna yürütmüştü."

Ancak uçuş müsaadesini bir türlü alamaz. Heyetten kimse uçağı uçuramayınca 28 Ocak 1925’te ilk uçuşunu yapar ve izinsiz uçtuğu için cezalandırılınca, Hava Kuvvetleri’nden istifa eder.

1930’da Kadıköy’de bir keresteci dükkanını kiralayarak 3 ay içinde ikinci uçağı Vecihi K-XIV uçağını inşa eder. İlk uçuşunu 16 Eylül 1930’da Kadıköy Fikirtepe’de büyük bir kalabalık ve basın topluluğu karşısında yapar: "On beş dakika devam eden uçuş bitip yere indiğim zaman beni omuzlarından bırakmayan bu sevgili halkımızın tebrikleri ayyuka yükseliyordu, yanaklarımın ve ellerimin buselerle boğulduğu bu gün, ne mutlu bir günümdü."

Uçak iki kişilik, tek motorlu spor ve eğitim uçağıdır. Uçağı ile birlikte uçarak Ankara’ya dönmüş, Ankara üzerinde bir gösteri yapmış, Başbakan İsmet İnönü ve bazı komutanlar tarafından uçağı incelenerek tebrik edilmiştir.

Uçabilirlik sertifikası verilmesi için İktisat Bakanlığına müracaat ederek müsaade istemiş. 14 Ekim 1930’da, “Tayyarenin teknik vasıflarını tespit edecek kimse bulunmadığından gereken vesika verilmemiştir” cevabını almıştır. Daha sonra Çek Cumhuriyeti'nden bu sertifikayı edinmiştir.

youtu.be/5YHLUVCm8b0

youtu.be/s2aMLoHfUMg
  • Paylaş
1

Emre, Değerlerimize sahip çıkılmış olsa idi memleketimde ppl'i olmayan kalmazdı.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

580 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt