Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlk uçak nasıl ve kim tarafından bulunmuştur?

Bildiğimiz anlamda ilk uçak Wright Kardeşler denilen iki kardeş tarafından (Orville Wright ve Wirbul Wright) bulundu. Bu uçak ilk motorlu ve kontrol edilebilir sürüş sağlayan bir uçaktı.

İcatlar

Wright kardeşler aslında bisikletçiydi. İkisinin de ortak hayali olan uçağı yapmak için önce dükkanlarında tüneller açtırarak hava akımını ve uçurtmaların etkilenmelerini gözlemliyorlardı. Yoğun olarak bunun üstünde çalıştılar. Bu çalışmaların sonucu önce büyük bir uçurtma meydana gelmişti. Bu uçurtma motorsuz bir uçaktı. Daha sonra büyük bir uçurtmaya benzeyen bu uçağı 17 Aralık 1903'te Kuzey Carolina’da bir yere götürdüler. Burada uçağa bir motor taktılar ve motorlu uçak hazır oldu. Bu alet, motoru olan büyük bir uçurtmaydı.

Wright kardeşler kura çekerek uçağı kimin süreceğini belirledi. Kura sonunda uçağı Orville sürecekti. Sert, soğuk bir rüzgar vardı. Orville, uçağa daha fazla ağırlık yüklenmemesi için paltosunu bile giymedi. Motoru çalıştırdı ve tarihin ilk kontrollü uçak sürüşü 30-35 metre kadar ileri yapıldı.

İcatlar
İcatlar

İlk uçak denemeleri.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

473 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları