Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlk yardımın temel ilkeleri nelerdir?

İlk yardımın temel ilkelerinden önce belirteyim ki bunarı bilmek önemlidir. Çünkü ilk yardımın yapılış usülü önemlidir ve aynı şekilde uygulama sırası da önemlidir. Doğru ve basit bir uygulamayla hayat kurtarabileceğiniz gibi bir kişinin ölümünü hızlandırmaya da neden olabilirsiniz. Bunu unutmamalısınız ve bunları hem kendiniz hem çevreniz hem de çocuklarınıza öğretmelisiniz.
 • Öncelikle olayın oluştuğu yeri inceleyin. Yangının ortasında veya göçük riski olan bir mağarada, çığ tehlikesi olan bir dağ yamacında hemen ilk yardıma kalkışmak sizin de hayatınızı tehlikeye sokar.
 • Eğer sizden daha bilinçli bir ilk yardım uygulayıcı varsa işi ona bırakın ve siz ona yardımcı olun. Kahramanlığa kalkışmanın hiç lüzumu yok. Ayrıca onun işine de karışmayın.
 • Ambulans çağırmak çok önemlidir fakat zamanında. Mesela çok kritik bir kanama varsa önce kanamayı durdurun. Siz telefonu tuşlarken zehirlenmeden veya aşırı kanamadan kazazede ölebilir. Bu inisiyatifi edinmeniz gerekli.
 • Bilgili değilseniz müdahaleye hiç bulaşmayın.
 • Olay yerine gelen ekiplere hasta hakkında tüm bildiklerinizi (sağlık sorunlarını, olayın nasıl olduğunu, ilk belirtileri vb.) anlatın. Bu onların işini gerçekten kolaylaştıracak ve belki hastayı kurtarmalarında en önemli etken olacaktır.
 • Eğer birden fazla hasta varsa ağır ve hafif yaralı şeklinde bir ayrım yapmalısınız. Ağır hasta varken ilk önce hafifi kurtarmaya çalışmayın.
 • Son olarak bilgilenin. Sadece bunları değil ilk yardımı gerçek anlamda öğrenin. Bizim temennimiz hiç ilk yardıma muhtaç olmamanız fakat bu hayatta mümkün değil. Az ya da çok bir gün ilk yardım uygulamakla karşı karşıya kalırsınız.
 • Paylaş
İlk yardımın 6 temel kuralı vardır. Buna 6T de denir.
 1. Tedbir: Ortamı güvenliğe almak.
 2. Telekomünikasyon: Uygun acil birimi arayıp haber vermek.
 3. Triaj : Birden fazla yaralı olması durumunda hastaları öncelik sırasına göre belirlemek. Hastaları sarı, kırmızı, yeşil alan olarak ayırmak...
 4. Tanı: Hastanın durumunu değerlendirip, ilk yardım yapılacak sorunu belirlemek.
 5. Tedavi: Gerekli ilk yardım uygulamasını yapmak.
 6. Transport: Hastayı profesyonel yardım ve tedavi alacağı yere bulunduğu duruma göre dikkatlice taşımak.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2323 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları