Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlkokul çağında dürtü bozukluğu ve hiperaktivite tanısı konmuş bir çocuk ailede ve okulda nasıl eğitilmelidir?

Çocuk ilkokul 1. sınıf öğrencisi.Düzenle
En önemlisi sabır , gözlem ve tutarlı davranmak. Çocuklar zaten zor bu tür çocuklar daha zor nöbet zamanları incelenmeli ve temeline inilmeli kurallar çocuğun sevdiği şeylerden mahrum kalmadan düzenlenmeli aksi taktirde daha kötü sonuç verir . Bir konuda kurallar konulacaksa çocuğunda fikri alınmalı hatta birlikte yazıya dökenilirsiniz ve sürekli görüle bilen yere asılması da etkili olur ve olmazsa olmaz sevginiz her zaman belli edin sevginin aşamıyca engelin olmadını düşünüyorum
  • Paylaş
4

Yoldan Geçen, Teşekkür ederim.

Yoldan Geçen, Daha çok merak ettiğim konu okul dışı eğitimi. Ailede anne-baba yoğun iş hayatı içinde, çocukla yeterince vakit geçiremiyorlar. Özel eğitime gitmesi faydalı olur mu? Aileye rehber olacak yayın ya da eğitim merkezi önerebilir misiniz?

Nafiye Doğru, Anne ve baba yoğun bir iş yaşamında dediniz bende oraya takıldım tamam hayat şartları zor ve eşler çalışmak zorunda günümüz hayat şartları bunu gerektiriyor ama burda bir çocukdan bahsediyoruz ihmale gelecek birşey değil (benim kendi fikrim)biraz şartları zorlayıp çocukla kaliteli zaman geçirmeleri daha iyi olur. Böyle çocuklar için çok güzel eğitim merkezleri var ama buna çocukla birlikte karar versinler çocuğun kendini iyi hissedeceği oradaki eğitmenlerden alacağı tepkilerde bağlı ben burdan bir merkez adı veremiycem ama kendilerine yakın yer mutlaka vardır. Umarım yardımcı olmuşumdur

Yoldan Geçen, Ne kadar çok çocuğun ihmal edildiğini görseniz şaşırırsınız @nafiyedogru Çok eğitimlisinden, eğitimsizine hiç fark etmiyor. Çocukları televizyona, bilgisayara, tabletlere, cep telefonlarına bağlayarak kafalarını dinleyen o kadar çok aile var ki. Ya da para kazanmak adına çocuklarına hiç vakit ayırmayan, onları özel okullara kurslara göndererek, pahallı kıyafet ve oyuncaklar alarak mükemmel anne baba olduklarını sananlar... Anne baba olmak isteyenlerin en baştan ebeveyinlik eğitimine alınmaları gerekli. Maalesef onları eğitmek şu an mümkün değil ama çocuklar için yine de bir şeyler yapmamız gerek. Ne yapabilirim onu düşünüyorum.

Hazır pc başındayken yanıtlayayım dedim ama oldukça zor bir soru çıktı karşıma.

Hiperaktivite tanısı olan çocuğun eğitiminde kesinlikle aile ve öğretmen iş birliği halinde olmalı. Öğretmenin işi aileye göre daha zor. Belirli bir zaman dilimini paylaşıyor olacaklar ve öğretmenin ilgilenmesi gereken başka çocuklar da ortamda yani sınıfta olacak. Ayrıca aile ve öğretmenin senkronize olması yeterli olmayacaktır. Çocuğun da dahil olduğu bir düzen yaratılmalı, sürekli direktifler yağdırmak yerine çocuğun da eşit ölçüde fikrine başvurulmalı ve etkin olmasına özen gösterilmelidir.
Okulda geçen süre için öğretmen ve çocuk arasında özel işaretlerin, simgelerin kullanıldığı bir iletişim yolu da işi bir nebze olsun kolaylaştıracaktır.
Sürekli arkadaşlarının yanında ikaz edilmesi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ayrıca sınıftaki diğer çocukların varlığı da hesaba katılmalı.
Ayrıca aileyi de takip edebilmeli öğretmen, eğer kullandığı ilaçlar varsa dozunda ve sürekli aldığından emin olunmalı.
Hatta çocuktan önce ailenin konuyla ilgili eğitimiyle ilgilenmesinde oldukça fayda olacağını düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Yoldan Geçen, Çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için. Daha çok merak ettiğim konu okul dışı eğitimi. Ailede anne-baba yoğun iş hayatı içinde, çocukla yeterince vakit geçiremiyorlar. Özel eğitime gitmesi faydalı olur mu? Aileye rehber olacak yayın ya da eğitim merkezi önerebilir misiniz?

Ben 20 yaşımdayım ilaçları kendi isteğimle bıraktım. İlk okulumda ailem umursamıyodu oldugundan bile emin değildi ben cektim eğer böyle durumda olan yakının varsa bu konuda uzmanlarla al acele program cıkarıp uyugulasınlar onlar nasıl davranılcağını cok güzel belirliyolar
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

230 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları