Bilmek istediğin her şeye ulaş

İmalat mühendisleri ne iş yapar?

İmalat mühendisleri genellikle fabrikalarda imalatın pürüzsüz bir şekilde sürdürülmesini sağlayan mühendislerdir. Fabrikalar bir çok parçanın kusursuz çalışması sayesinde imalat yapan tesislerdir ki 100'lerce elektrik motoru, 100'lerce işçi çalışıyor olabilir. Bütün bu makinelerin ve işçilerin optimize bir şekilde çalışmasını yöneten, ne zaman nereye ne şekilde bakım yapılacağını planlayan, beklenmedik arızaların en çabuk ve iyi şekilde giderilmesini kontrol eden mühendislere denir. Çok önemli bir mühendislik dalıdır, birçok fabrikada kırılan bir kol, arızalanan bir motor ya da hidrolik bütün üretim akışını durdurur, fabrikanın boyutuna bağlı olarak bir günlük bir duruş milyonlara mal olabilir.
  • Paylaş

İmalat mühendisi, imalat sürecini tasarlayıp uygulayan kişilerdir. Bunun yanında kalite kontrol, ürün geliştirme ve üretim bölümlerinde de çalışabilirler. Ayrıca tüm üretim bölümlerinde çalışıp, ilerleyen dönemlerde yönetim kademelerine terfi edebilirler.


Peki nerelerde çalışabilirler?

Beyaz eşya, otomotiv, elektronik, demir-çelik gibi şeylerin imalatıyla uğraşan şirketlerde çalışabilirler. Ürünün tasarımından son imalatına kadar uzun bir süreç olduğunundan geniş bir iş alanı imkanı sağlar. Tasarım, imal ve montaj, kalite kontrol işlemleri, otomasyon sistemleri ve imalat işlemleri konusunda geliştirmelerde bulunup üretkenliği arttırmaları hedeflenir.

  • Paylaş
Bazıları ağzını ayırır. : )
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2692 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt