Bilmek istediğin her şeye ulaş

IMAP ve POP3 nedir? Farkları nelerdir?

IMAP (Internet Message Access Protocol - İnternet Mesaj Erişim Protokolü) kelimeleri in kısaltmasını, POP3 ise (Post Office Protokol 3 - Postane Protokolü 3) kelimelerinin kısaltmasını temsil eder. Her 2 protokol de mail sistemlerinin birçoğunun desteklediği temel mail haberleşme ve erişim protokolleridir. E-posta mesajları MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions-Çok işlevli Internet Posta Uzantıları) denen bir format ile gönderilir. Bu format sayesinde mail; içerik, eklenti, başlık gibi bölümlere ayrılır. 2 protokol de bu formatları farklı şekillerde işler. Aralarındaki farklara gelince:
  • POP3 ile mail sunucunuza bağlandığınızda, bilgisayarınızdaki mail istemcisi size gelen her maili sunucunuzdan ister ve her maili bilgisayarınıza tüm eklenti ve içerik ile birlikte indirir. IMAP ile bağlandığınızda sadece maillerin başlıkları ve sunucudaki klasör yapınızın bir yansısı oluşturulur. Siz hangi maile tıklarsanız o mail, o anda indirilir. Böylelikle uzun süre maillerinize bakmamış iken aniden incelemeye başladığınızda dakikalarca tüm maillerin inmesini beklemezsiniz.
  • IMAP ile bir maili okuduğunuzda, bilgisayarınızdaki istemci sunucunuza o maili okuduğunu bildirir, sunucu maili okundu olarak işaretler ve böylelikle başka bir bilgisayardan mail sunucunuza bağlandığınızda o maili bir daha okunmamış gibi görmezsiniz. POP3 ile maili okuduğunuzda ise mailin bir kopyası sunucuda bırakılıp, tüm mail makinenize indirildikten sonra artık o maili okusanız dahi sunucu o mailin okunduğunu anlayamaz. Başka bir bilgisayar ile yine mail sunucunuza bağlandığınızda POP3 protokolü maili yeniden o bilgisayara yeni bir mailmiş gibi indirir ve aynı maili okunmamış gibi görürsünüz.
  • POP3 aynı posta kutusunda aynı anda tek kullanıcıyı destekler. IMAP ise çok kullanıcıyı destekler. Bir kullanıcının yaptığı değişiklik eş zamanlı olarak diğer oturum açmış kullanıcı tarafından da senkronize olarak görülebilir.
  • IMAP mailin formatındaki tüm bölümleri birbirinden bağımsız olarak işleyebilir. Örneğin: Mesajın içeriğini tamamı ile açmadan mesaj eklentisini indirebilir. POP3 tüm mesajı indirdikten sonra işlem yapabilir.
Bunlar en önemli farklılıklardır. Ben kişisel olarak IMAP kullanmaktayım ve şiddetle de tavsiye ederim. Mail sunucunuzun IMAP desteği var ise -ki kuvvetle muhtemeldir- istemci ayarlarınızı bu protokole ayarlayarak siz de kullanabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

798 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • IMAP nedir?

  • IMAP nasıl çalışır?

  • POP3 nedir?

  • POP3 nasıl çalışır?

  • IMAP ve POP3 farkları nelerdir?