Bilmek istediğin her şeye ulaş

Immunoterapi nedir? Kanser türlerinde kullanımının yeni bir çığır açtığı söyleniyor. Gerçekten umut vaad ediyor mu?

Vücuttaki immün sistem ( bağışıklık sistemi ), yabancı madde olarak adlandırılan maddelere karşı denetleyici bir sistem olarak hareket eder. Örneğin ilgisiz bir organ bağışçısından nakledilen bir organın varlığına verilen immün yanıt, bu organın reddedilmesi şeklinde olabilir.
Kanser hücreleri de yabancı olarak kabul edilirler. Yıllardan bu yana araştırmacılar kanser hücrelerine karşı doğal immün reaksiyonu artırmaya çalışmaktadırlar. Böylesi bir metot bir tedavi metodu olarak kullanıldığında bu tekniğe immünoterapi denir.
Beyaz kan hücreleri (antikor) tarafından normal olarak üretilen ve lenfokinler olarak bilinen biyolojik aktif maddelerin kullanımı immünoterapiye dahildir. En iyi kanıtlanmış olan immünoterapi aktif maddesi, viral bir enfeksiyona cevap olarak vücut tarafından üretilen interferondur.
Son zamanlara kadar kanser karşısında immünoterapinin sonuçları şaşırtıcıydı. Ancak araştırmacılar son zamanlarda interferon alfa denilen bir interferon çeşidi ile birkaç çeşit kanserin kontrol altına alınmasında başarı elde etmişlerdir. Özellikle interferon nadir görülen ve saçaklı hücreli lösemi olarak bilinen kanser rahatsızlığı olan kişilerde dikkate değer gelişmeleri ortaya çıkarmıştır. Bu, aynı zamanda belli tipte lenf dokusu kanserleri karşısında sınırlı yararları da ortaya çıkarmaktadır. Ne yazık ki interferon tedavisi akciğer, göğüs ve sindirim yollarında görülen ana kanser öldürücüler karşısında ya az düzelme sağlar ya da hiç sağlamaz.
İmmün sistemin habis ( kanserleşme eğilimi gösteren ) hücreleri nasıl tanıdığı ve bunlara karşı saldırıya geçtiği hakkında her gün daha fazla şey öğrenmekteyiz. Bu ana kanser araştırma konusu birçok kanser çeşitleri karşısında etkili immünotarapi tekniklerini ortaya çıkarabilir.
  • Paylaş
İmmün sistem yani bağışıklık sistemine yapılan tedavi bence umut vaadediyor. Olumlu yanıtlar alınacağını düşünüyorum :))
  • Paylaş
İnterferonlarla yapılan tedavi şeklidir. Şimdilik saçak hücreli lösemi, KML, kutanöz t-hücreli lenfoma, bazal hücreli cilt kanserlerinde %70-90 etkilidir. Yüzeyel mesane kanseri, düşük dereceli karsinomlar, kaposi sarkomu ve multiple myelomda da sınırlı bir etkinliğe sahiptir. Bazen renal hücreli kanser ve malign melanomda cevap alınabilmektedir(%10-20) . Yan etki problemi de yüksek değil. Geleceği parlak derim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

340 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt