Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnananların günah işlemekten korkmasını anlıyorum da inanmayanların çekinmesine ne diyorsunuz?

İnanmayan bir insan iyi kalpli olamaz mı?
 • Paylaş
2

Bosch Wear, Güzel demişsin.

İnananların problemi, kendi inançları dışında düşünen herkesin birer ucube, birer suçlu, birer günahkar olduklarını varsaymaları. Sizin sırf bir masal kitabında yazıyor, aman çarpılmayayım mantığı ile uyduğunuz kuralların çoğuna şahsen ben adil olmak, dürüst olmak, kendime zararı olmayanlara zarar vermemek gibi saçma sebepler ile uyuyorum. Anlayacağın, sadece içten gelen birşey olarak, herhangi bir hayali varlığın zorlaması ile değil. 
 • Paylaş
İnananlar dinine saygısından günah işlemiyor..  inananlara göre işlenmemesi gereken günah, inanmayanların yaşadığı kültürün içinde yapılmaması gereken bişeyse yani ahlaki değerlere aykırıysa ;  inanmayanlar da kültürüne saygısından, inananlara göre günah olanı işlemiyor..
 • Paylaş
İnanan insanlar iyiliği yada kötülüğü günah ve sebap olgularına göre yapıyorsa bu samimiyetsiz bir hareket. Hem insanın iyilik yapmak için bir inanca, ödüle ya da cezaya ihtiyacı yok. Bu tamamen içsel bir şeydir.
 • Paylaş
Din ve ahlak felsefesi iç içedir.

Burada bahsedilen günah ne?

Dinen alkol almakta günah ama alan insan çok veya inanmayan bir insan neden bu durumda çekimser kalsın ki. Durum, adam öldürmek, birini gasp etmek veya evrensel olarak ahlaken suç sayılmış bir olay varsa bunun dinle değil ahlak ile alakası vardır.

Adam öldürmek bir suç ve bunu yapan bir Müslüman ya da bir ateist olabilir. Bu tamamen insanın ahlakı ile ilgili bir durum olur. Burada ateistlerin çekiniyor denmesi saçma olmuş. Böyle bir genelleme yapılamaz. Soru hangi durumda olduğunu söylemediği için eksik kalmış bence.
 • Paylaş
Bahsettigin konu cinsellikse bunun inanmakla alakasi yok ahlak veya etikle ilgili bir konu. Tabi bu gorusun olusmasinda toplumun etkisi buyuk. Bahsettigin kisi bu ozellikleri tasimiyosa tek sebep vardir seni istemiyodur ama arkadas kalmayi daha mantikli bir secenek olarak goruyordur.
 • Paylaş
Ahlaklı, vicdanlı olmanın dinle ne alakası olduğunu kestiremedim ama asıl inandığını söyleyip de günah işleme özgürlüğümüze karışmayın diyenlere ne demeli.
 • Paylaş
1

Nurcandemir, inanıyorum deyip aklınca insanları kandırmasıdır.

Kişinin kendine olan saygısı...
 • Paylaş
O davranış benliğime uygun olmadıgı için..
 • Paylaş
Bence utanma duygusu var o da yoksa engel 'dir
 • Paylaş
bütün günahlar olmasa da çoğu etik olarak uygun davranışlar olmuyor, toplumsal olarak kötü etkileri olabilecegi düşünüldüğü için çekinilebilir
 • Paylaş
elbette "kimbuacaba", örnek verirsek alkol. Kimileri dışarıda içer içer sapıtır toplumun huzurunu bozar. bu adama haramdır. Alkolüm haram oldugu zamanlarda ki rivayette bununla ilgilidir. ama bende evimde içerim kimseye zararım dokunmadıgı için içim rahattır. varsa yine günahı oda benim boynuma.. Kimsede sorgulayamaz vicdanımı. herkoyun kendi bacagından asılır.
 • Paylaş
inanmaktan korkan,aslında inanan ama söylemekten korktukları için.
 • Paylaş
Din ahlakın sonucudur ve ahlaka aykırı olanı 'günah' olarak tanımlar. Dine inanmayan birinin ahlak anlayışı yoktur denemez. Aslına bakarsanız en yüksek ahlak anlayışı inanmayanlardan çıkar çünkü sürekli sorgularlar. İnanmayışı da sadece bişeyleri sadece inandığı için kabullenmek istememesindendir.(Bi çeşit ego bu da- Ben çok zekiyim, herşeyi zekamla çözebiliirim demek istiyor kendileri-.) Herkes böyledir demiyorum. Ama böyle insanlar var. Bu söylediklerim 'ahlaka uygun olmayan hareketler'den çekinen insanlar için.
Bir de inanmıyorum diyip aslında inandıklarının farkında olmayanlar ya da havalı görünmeye çalıştıkları için öyle söyleyenler var. Acınası durum. İşte bunlar 'günah' işlemekten çekinir. Ya gerçekse şüphesiyle günah işlemekten çekinir. Ama bilmez ki; iman 'inanmak' tır. Ve şüphe ile inanç olmaz. Ama sonuçta toplum için sorunsuz bir birey olacaktır bu şekilde. Allah mükafatını versin :)
 • Paylaş
Vijdanına uygun olmayan davranış bireyin, islam inanışına göre de günah olabilir.
 • Paylaş
Ne kadar saçma bir soru. Eğer inananlar yaptıklarını birileri bunu yaparsan günah bunu yaparsan sevap dediği için yapıyorsa bu ne kadar samimi olabilir ki? İnanmayanlar ise inananlara göre hep canavarmış hiç duyguları gibi gelmiş olabilir ama çoğu inanmayanın inananlardan daha ahlaklı olduğuna bahse girerim. Çünkü inanmayanlar sadece kendi vicdanları, değerleri, duyguları çerçevesinde hareket ediyorlar ve olması gereken de bu. Günümüzdeki olaylarda da inançlı geçinenleri görüyoruz...
 • Paylaş
'' inanmayan gibi görünenler '' diye sorman gerekirdi ki zaten o zaman soruya da gerek kalmazdı
 • Paylaş
ya tutarsa zihniyeti bilmioruz aman sakata gelmeyelim :)
 • Paylaş