Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnanmadığınız bir şey aklınızda kalır mı?

Bu sorunun yanitina dair "tamamlamadığımız işler" kavrami çağrışım yapti. Araştirmalar öyle gösteriyor ki, tamamladığımız işlerimize oranla, tamamlamadiklarimiz, bellegimizde daha çok yer tutup, zihnimizi daha çok yoruyor. İnanmadigimiz bir sey de, bir anlamda , zihnimizde tamamlayamadigimiz bir sürecin parçasi olarak yorumlanabilir. Bu açidan da daha çok aklimizda kalma ihtimali düşünülebilir.
  • Paylaş
Toplumun ve sistemin bize dayattığı bir çok kavram, ona inanmamamıza rağmen sürekli aklımızdadır. Ateistler tanrıya inanmıyorlar diye, onu akıllarından mı siliyorlar? Hayır! Sürekli akıllarında ona karşı düşünce geliştiriyorlardır. Yani bir şeyin aklımızda kalması ona ne kadar maruz bırakıldığımıza, bizim ona ne kadar inanmadığımıza bağlıdır. Bir de "bir yalanı ne kadar çok tekrarlarsanız, ona olan inanç da o kadar çoğalır"... Mesela Allah'a inanlar aslında bir kavram olarak ona inanmazlar, bir süre sonra sadece onun ritüellerine inanırlar. Onları yapmadan duramazlar. Allah ve ritüel yer değiştirir. Allah inancı, ritüellerine inanca dönüşür. . .
  • Paylaş
Mesela ben ateist olsaydım aklımda kalırdı. Sizin kalmaz mı ?
  • Paylaş
7

Nursel Akçay, Ateist olma; inanmama durumudur yalnız. Eğer, Tanrı kavramını öne sürerseniz daha doğru olur önermeniz sanırım.

Özgür Ersoy, Ateist olmak; Tanrı'ya inanmamaktır ve eğer ateist olsaydım inanmadığım bir şey aklımda kalacaktı ?

Nursel Akçay, işte önerme şimdi doğru görünüyor :)

Özgür Ersoy, Zaten en başta da doğruydu :)

Nursel Akçay, doğruydu yanlış değil, ama eksikti :)

Özgür Ersoy, Tek fark ateist kavramının tanımını yapmamış olmam. Bir eksiklik yoktu.

Nursel Akçay, peki. siz öyle diyorsanız.