Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnanmak bir kaçıştır, gerçek ve yalanla yüzleşmek ise uğraş... Şüphe = bilim ise, bir sonuca varmak gerçekten gerekli mi?

İnanmak kaçış değildir. Herşey inancın üzerine temellenir çünkü hiçbirşey açık seçik olarak net bilinemez. Bilim evreni açıklayabileceği inancı ile araştırma yapıp belli sonuçlara ulaşır. Örneğin tüm trigonometrenin temeli "yarı çapı 1 birim olan bir çember olsun" inancıdır. Gerçek ve yalanla yüzleşmek cesaret ister. Şüphe bilimin kendisidir ve şüphe eden bir sonuca varması gerekir yoksa şüphe etmenin manası olmaz
  • Paylaş
2

Ergün Tuna, inanca dayalı düşünce sistemlerinde....sorgulama yoktur....inanıp geçmek zorundasınız...akletmemek yani....

Uğur Çakmak, Yukarıda yazdıklarımdan bunu mu çıkardınız? Bence tekrar tekrar okuyun

Tabii ki; varılan sonuçlar yeni ufuklar açacak ve o ufuklarda yeni şüphelerin doğmasına neden olacaktır. Bence maddeye karşı şüphecilik dinle ya da yaradılışçılıkla da çelişmez. İnanca göre tanrı tüm maddenin, zamanın, boşluğun hatta anti-maddenin üstünde bir yerdedir. Uzayın araştırılmasına karşı olmaması lazım.
  • Paylaş
Düşündüğünüzün aksine inanmak bir kaçış değildir. O dediğiniz yüzelsel bir inanışı netice verir. Asıl inanmak derin bir araştırma ve kavramayı gerektirir. Ve bilim ise aslında meraklarımızın bir sonucudur. Ve tabi ki bir sonuca varmak gerekir, insan olmanın amacına, bu kainatın neden vardolduğuna, burdaki neden bulunduğumuza ve nereye gideceğimize dair sorulara yanıt bulmak gerekir. Yoksa 'ot gib' şuursuz sorgusuz bir hayattır ömrümüz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

144 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları