Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnatçı bir çocuğa nasıl davranılması gerekir. Biz de onunla inatlaşmalı mıyız yoksa kendi haline mi bırakmalıyız?

Çocukla inatlasmak sadece zaman kaybıdır, çocukla çocuk olunmaz lafı bu konuda cuk oturuyor. Henüz motor kasları, yaşam algısı ve özgüven gibi hayati konular çocuklarda gelişmemiş olduğunu unutmayın aslında onun yaptığı inat bile değil, yani yaptığının inat olduğunu bile bilmiyor. Ve bu çocukla inatlaşma hiç te yetiskin davranışı değil. Otorite ve disiplin çocuğu mutlu edecek unsurları içererek kurulmalı çocuk bu disiplinlerin kendine mutluluk verici eylemler olduğunu hissetmeli ki yetiskin gibi olayı anlamasa bile yetişkinin davranışına direnç geliştirmesin. En çok yemek konusunda inatlik çıkar o zamanda bırakin yemesin kim ölmüş açlıktan.
  • Paylaş
Her ikisi de değil. İnatçı bir çocukla inat etmek çocuk açısından inat ettiği mevzu her ne ise bunu yapmak için daha fazla çaba sarf etmek anlamına gelir. Hani bir laf vardır; yasak şeyler daha da ilgi çekicidir. Tıpkı bunun gibi bir şeyin yapılması ya da yapılmaması için yasak konularak inatlaşılan mevzular çocuk için ters etki yaratacaktır. Eğer yapılmaması için inatlaşılıyorsa bunu yapmak için daha fazla çaba sarf edecektir. Neden? Çünkü tüm insanlığın yasaklara ya da kurallara karşı içsel ya da dışsal tepkileri vardır. Çocuklar basit düşündüğü için dışsal olarak tepki verirler. Diğer yandan çocuğun her istediğini yapmak ise geleceğe yapılacak problemli bir yatırımdır. Peki ne yapmalı ? Orta yol bulunmalı. Alternatiflere bakılmalıdır. İnat ettiği konu hakkında çocuğun bakış açısı değiştirilmelidir. Yani inat ettiği her ne ise o zihinsel yapısından sıyırıp başka konuya odaklamaya uğraşılmalıdır. Tüm bu uğraşlar kompleks bir varlık olan bizler için elbette kolay olmayacaktır. Bu çok fazla zaman ve enerji kaybına neden olacaktır. Ama bunun öyle şunu yapın denilecek bir çözümü yok malesef. Bir hayvana yemini suyunu verdiğinizde "hayır hergün aynı yemek yemek istemiyorum! " der gibi hal ve hareketlerini değiştirdiğini gördünüz mü? Olurda görürseniz o hayvanla da inatlaşmayın :)
  • Paylaş
2

Elif Aygün, Açıklamalarınız için çok teşekkürler , peki günlük hayatta da çok sık karşılaştığımız bir durum olan Çocuğun bir mağazada Yada oyun alanlarında istediğinin olmadığı herhangi bir mekanda sesli ağlaması , ortalığı ayağa kaldırması gibi durumlarda nasıl bir çözüm önerisi sunarsınız ?

Rıdvan Bayhan, Çocuğun oyun alanında ya da mağazada ne istiyorsa bu yönde çocuğun bakış açısı değiştirilmelidir. Bakış açısını değiştirirken çocuğun karakteri iyi analiz edilmelidir. Her çocuğun bir zaafı vayahut ilgi çekilebilecek bir noktası vardır. Size bir örnek verip somutlaştırayım. Yeğenimi bir gün parka götürdüm. Parkın yanında bir büfeden birşey almak için diretti bana. Bende almayacağımı söyledim. Ağlamaya başladı, inat etti ille de istiyorum diye. Bende eğer büfeden birşey almak için inat etmezsen arabanın direksiyonundaki kornaya basmana izin vereceğim dedi. Ağlamayı kesti. Çünkü zaafı arabalardı. Bu işe yaramasaydı farklı versiyonlarını denerdim. Ya da sürekli inat ettiğinde aynı şeyi söylemezdim. Çünkü zamanla kornaya basma şevki azalmaya başlar. Arabayla ilgili hoşuna gidebilecek tüm inat kırıcı önerileri oluşturmak gerekli :) Bununla beraber bakış açısı değişimi ilgisini başka bir noktaya çekmek demektir. Yani illa ki hoşuna gidebilecek bir etkinlik yapmak demek değildir. Burada ebeveyne çok iş düşüyor. Pes edip bağırmak, zoraki yasaklar koymak bir seçenek değildir. Bu ebeveynin mücadeleyi bırakıp çocuğun duygu ve düşüncelerini önemsemeden, enerji ve zaman harcamadan beyaz bayrak çekmektir. Elbette enerji ya da zaman azlığı nedeniyle bu tarz şeylere mecbur kalınabilir, ama bunu sürekli hale getirmek çocukta kişilik bozukluğuna sebep olabilir. Ben bu konuda bilimsel olarak uzman değilim elbette. Uzman arkadaşların yorumları daha belirleyici olacaktır. Fakat benim uyguladığım bu yöntem beni çok yormuştur fakat yüzde 90 işe yaramıştır. :)

İnatçı çocuğun yaşı ve hangi durumlarda inatlaştığı önemli. 2-4 yaşları arasında çocuklar bulundukları dönem itibariyle inatçı oluyorlar. Bu dönemde çok gerekli değilse inatlaşmak doğru değil. İleriki yaşlarda çocuğun inatçı olmadığı, sakin olduğu anlarda inatlaştığı konular hakkında konuşulabilir, ilgili hikayeler okunabilir, kuklalar konusturulabilir. Çocuğun fikirleri alınabilir, kontrolün kendisinde olabileceği anlar yaratılabilir. Çocuğun mizacına, ortama, yaşa, çocuğun ihtiyaçlarına uygun yöntemler izlenmesi gerekir. Bu sebeple belli bir yöntem her çocukta işe yaramayabilir. Benim şahsi yöntemim ise sadece çok önemli konularda kural koymak ve çocukla inatlasmaktan kacinmak seklinde. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

101 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları