Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnce istemci (Thin client) nedir? Faydaları ve sakıncaları neler olabilir?

Sadece tek bir uygulamaya odaklanabilen bir istemci türüdür. Sunucuda bulunan uygulamalardan sistem yöneticisinin belirlediği bir uygulama ile bağlantı sağlayarak sadece bu uygulamayı kullanıcısına sunan bir çevresel birimdir.

Çok teknik anlatmanın lüzumu yok. Gerçek dünyadan örnekler verelim: Bankamatik internete bağlı bir uygulamadır. Fakat para çektikten sonra bir de inploid'teki trendleri kontrol edeyim diyemezsiniz. Sadece ilgili bankanın sistem odasında bulunan bir sunucudaki bankamatik uygulamasına bağlanarak sadece onun pencerelerini kullanmanıza olanak sağlar.

Kullanım amacına ve ihtiyacınıza göre ciddi faydaları olan bir birimdir. Çok uluslu şirketlerde sistem odaları mahrem yerlerdir. Bu odalarda istediğiniz gibi at koşturamazsınız. Ama tüm bölgelerdeki yetkili kişilerin de bu odalara uzaktan erişiminin olması gerekmektedir. Bu yetkili kişiler her zaman sistem, network ve yazılım altyapısı kişiler olmayabilir. Bazen bir makine operatörü, bazen bir güvenlik görevlisi bu odadaki herhangi bir uygulama üzerinden çalışmak zorunda kalabilir. İşte bu tür durumlarda ThinClient'lar aracılığıyla bu kişilere sadece ihtiyaç duydukları uygulamalara erişim yetkisi verilir ve sistem odası mahremiyeti korunur. Bu işlemleri yapan gizli kahramanlar sistem, network ve yazılım yöneticilerine selamlarımız da iletelim. Siz olmasanız...

Yatırım kapasitenize göre de farklı zararları olabilir. Tamam sistem odasının güvenliğini koruyacaksınız ama bir makine operatörüne sadece kullanığı makinenin uygulamasının dışında diğer çalışma arkadaşlarıyla bilgi alış verişinde bulunacağı bir bilgisayar daha veriyor olman gerekecek. Bu da ThinClient yatırımını mahremiyeti koruyan ama oldukça maliyetli bir çevre birimi haline getiriyor. Sürekli bağlantısı kopan bir ThinClient kamera görüntülerini saniye saniyesine takip etmesi gereken bir güvenlik görevlisinin işini yapmasını engelleyerek şirketi zor duruma sokabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

817 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt