Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnci sözlük - Ekşi sözlük - inploid, bakınca inci ve ekşi sözlükte küfürden ve saygısızlıktan başka hiçbirşey yok. Ama en çok tıklanan sayfalar. inploid ise imla hatası için bile kullanıcıya düzeltme hakkı veriyor. Bu sitenin ömrünü kısaltır mı?

inploid, yapı olarak sözlüklerden daha farklı bir yapıya sahip. inploid, en başta daha sosyal bir platform. Bir taraftan bu yüzden inploid'de o tarz içerik üretilmesine izin vermiyoruz.

Esas sorunuza gelince; inploid'de oluşturulan içeriğin daha faydalanılabilir, daha çok insanın işine yarayacak, daha okunabilir (sadece yorum/konu okuyan ve pek katılım yapmayan insanlar da var çok sayıda) bir yer olması açısından, oluşturulan içeriğin doğru yazılmış veya doğru ifade edilmiş olması gerekiyor. Bu hepimizin faydasına olan bir şey. Burada tabii ki bir onay mekanizması var. Ancak bu onay mekanizması cidden yine inploid üyelerinini faydasına işleyen bir sistem. Inploid'de içeriğin düzenlenebilir olması, burada oluşturulan tüm içeriğin tümüyle sizlerin kontrolü altında olması demek. Bence bu inploid için daha uzun soluklu bir yolun önünü açacak bir yenilik diye düşünüyorum. Olumlu/olumsuz eleştirilerinizi her zaman olduğu gibi buradan da bekliyoruz.
  • Paylaş
2

Mervey, Peki bir süre sonra kontrol edilemez hale geldiğinde, bunların hepsi değişicek mi? Yani bunun 100 katı kullanıcı oldu diyelim ki nolcak? ,)

Hakan Köse, Şimdikinin 100 katı kullanıcımız olduğunda; ortaya yeni ihtiyaçlar, yeni istekler ve yeni fikirler çıkacaktır. O durumda bizim şimdikinden çok daha hızlı davranarak ve kararlar alarak, o zamanki şartlar doğrultusunda en uygun ve en verimli sistemleri enetgre etmemiz gerekir diye düşünüyorum. Bugün inploid'e eklediğimiz özelliklerin hemen hepsi, buradaki kullanıcılarımızın bize gösterdiği bazı gerçeklerle ve onların bize gönderdiği istekler, fikirlerle şekillenmiş özellikler. O durumda gelecekte de katkıları mutlaka olacaktır.

İnploid, daha kapalı devre ve kontrollü bir sistem uyguladığı için küfürlerin ve saygısızlığın havada uçuştuğu bir ortama ulaşması zor. Bu da sosyal platform olarak çok fazla kullanıcıya hitap edemeyeceği anlamına geliyor, yani, sizin deyiminizle; tıklamaları daha az olacaktır.

Siz, sayın kullanıcı için bu durum çok güzel; fakat sosyal realitesini düzgün insanlardan oluşan ufak bir kitlede tutup, dünyanın reel seviyesine (yani saygısızlık ve küfürün diz boyu olduğu fiziksel dünyamıza) senkronize etmediği için reklam geliri çok daha az olacaktır.

Arada ki fark kabaca bu. 
  • Paylaş