Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnciler nasıl oluşur?

İncilerin yaklaşık olarak %90′ından fazlası Kalsiyum Karbonat’tan oluşmaktadır. Sıcak ve ılıman iklimlerde yaşayan kabuklu deniz yumuşakçalarının içince doğal bir süreçle oluşan inciler olduğu gibi, insanlar tarafından yapay olarak üretilen inciler de bulunmaktadır.

Kabuklu deniz yumuşakçalarının dış yüzeyinde bulunan sert kabuktan içeri giren mikroorganizmalar, kum tanecikleri veya sedef zerrecikleri inci oluşmasına neden olur. Deniz canlısının yaşamı üzerinde herhangi bir etkisi olmayan bu durum, canlının yaşamını sürdürürken bir yandan da bu taneciğin etrafının sedef benzeri yoğun bir madde ile kaplanmasına neden olur. Kabuklu deniz canlıları dış ortamdan içeri giren bu tür parçacıkları dışarı atmak için önce yabancı maddeyi bir tabaka ile kaplamak zorundadır ki, bu durum da incinin oluşmasını sağlamaktadır.


Doğal olarak yetişen incilerin genel olarak rengi sedef olsa da, günümüze dek doğal yollarla oluşan beyaz, pembe ve siyah renk inciler de bulunmuştur. Pembe renge sahip olan doğal inciler diğerlerine göre daha az olsa da, dünya üzerinde en nadir bulunan ve bu nedenle de değeri en yüksek olan inciler siyah renktir. Siyah incilerin doğal yollarla oluşması çok nadir rastlanan bir durum olduğundan, dünya çapında birçok koleksiyoner ve takı tasarımcısı marka siyah renk inciler için oldukça büyük meblağlar ödemektedir.

İnci doğal yollarla üretilebildiği gibi dünya üzerinde çeşitli yerlerde deniz içinde kurulan çiftliklerde “kültür incisi” olarak da üretilebilmektedir. Belirli istiridye türlerinin içerisine yerleştirilen yapay parçacıkların inci haline gelmesi için canlılar düzenli olarak kontrol edilmekte ve deniz içerisinde zarar görmemeleri sağlanmaktadır. Bu şekilde suni olarak kültür incisi yetiştirilmesi, kabuklu deniz canlısının türüne ve ortam şartlarına göre 2 ile 8 yıl arasında sürebilmektedir. Tahmin edilebileceği gibi yapay şekilde üretilen incilerin değeri, doğal yollarla oluşan incilerden çok daha düşüktür. Ancak yinede dünya genelindeki talebi karşılayacak kadar çok inci bulunmadığından, yapay inci üretimi de geniş bir endüstri haline gelmiştir.

İnci

İnci
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

610 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları