Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnek sütü ve keçi sütü arasındaki farklar nelerdir?

İkiside %14 civarında kuru madde içerir. Çok bir farkları yoktur aslında.
Keçi sütünde Laktoz oranı daha fazladır inek sütüne göre( yaklaşık %10 kadar) Laktoz biliyoruz ki sütün içerisindeki en önemli karbonhidrattır. İkisindede bulunan Laktozun kimyasal yapısı aynıdır.

Süt

Keçi sütü inek sütüne göre ısıya karşı daha az dayanıklıdır. Çünkü ikisinin kompozisyonları farklı olduğundan fiziksel özellikleri de farklılaşıyor.

Keçi sütü daha beyaz bir renge sahiptir. Çünkü içerisinde karoten bulundurmuyor.

Süt
  • Paylaş
Enerji Değerlerine göre:

En yüksek enerji miktarı koyun sütünde (5932 kJ/kg) iken, bunu sırasıyla manda (3450 kJ/kg), inek (3169) ve keçi (3018 kJ/kg) sütü izlemektedir.

Besin Değerlerinde göre:

Türler-------------- İnek---- Manda--- Koyun----- Keçi
Protein (%)------ 3,42----- 4,38------- 5,73------- 3,26
Yağ (%)----------- 4,09------ 7,73------ 6,99------- 4,07
Laktoz (%)-------
4,82----- 4,79------- 4,75------- 4,51

Alerjen içeriklerine göre:

Keçi sütü içerdiği protein fraksiyonları nedeniyle inek sütüne göre daha düşük alerjik özellik göstermektedir. Keçi sütü, alerjik reaksiyonlara neden olan αs1- kazeini daha az oranlarda içermektedir. Bunun yanında daha düşük kazein içermesi β-laktoglobulin sindiriminin de yüksek olmasına neden olabilmektedir.

Karakteristik özellikleri:


Keçi sütünün bir karakteristik özelliği yüksek konsantrasyonda kısa zincirli yağ asitlerini bulundurmasıdır. Keçi sütünün daha yüksek oranlarda kaprik ve kaprilik asitleri içermesi terapatik özellik göstermesine neden olmaktadır. Keçi sütü de en düşük demir, çinko ve bakır içeriği ile karakterize edilmektedir. Keçi sütündeki düşük demir içeriğine karşın, biyoyararlılığı inek sütüne göre daha yüksektir
Süt hem suda çözünen hem de yağda çözünen vitaminlerin önemli bir kaynağıdır. Keçi ve koyun sütleri inek sütüne göre daha yüksek A vitamini içermeleriyle karakterize edilir. Keçi ve koyun sütlerinde bulunan beta karotenin tamamı retinole dönüştürülür bu da sütün beyaz rengini oluşturur. Keçi sütü A vitamini, niasin, tiamin, riboflavin ve pantotenik asit kaynağıdır. Bununla birlikte inek sütüne göre 5 kat daha az B12 ve folik asit içerir. Bu iki vitamin eksikliği anemiye yol açabilir.
Keçi sütünün kendine özgü bir özelliği sütün kokusudur.

Ek:


Dünyada süt üretiminde hayvanların büyük kısmı büyükbaş hayvanlardır. İnek sütü dünya çapında en çok kullanılan çiğ süttür ve işlenmiş ürünlerde en geniş spektruma sahiptir. Bu yüzden inek sütü hakkında bilgiler daha kapsamlıdır ve bu süt insan beslenmesinde çok büyük öneme sahiptir. Kazeini de içine alan yüksek miktarda protein ve yağ içeriği ile beraber koyun ve manda sütleri üretim işlemlerinde özellikle peynir üretiminde çok iyi çiğ süt kaynağı olarak kullanılabilir.
Eşek ve at sütleri anne sütü düşünüldüğünde en kıyaslanabilir protein kompozisyonuna sahiptir.
Deve sütünün önemli besinsel değeri bulunmaktadır. Antibakteriyel maddeler içerir ve inek sütüyle karşılaştırıldığında C vitamini konsantrasyonu 30 kat daha fazladır. Keçi sütü, bileşimi sayesinde çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Bunlar süt olarak tüketimi, iyileştirici ürün olarak kullanımı ve hepsinden önemlisi çiğ materyal olarak süt ürünleri üretiminde kullanılmasıdır. Yüksek dağılma durumu da süt ve ürünlerinin sindirimini kolaylaştırır.
  • Paylaş