Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnfografikler (diyagramlar) nasıl tasarlanır? Hangi araçlara ihtiyaç duyulur?

Bilgi, veri ve resmin birleşiminden oluşan anlatım biçiminden nasıl yararlanılır?Düzenle

Kullanılacak olan uygulamalar tasarımcının elindeki verilere ve o veriler doğrultusunda nasıl bir çıktı oluşması istendiğine bağlıdır. Genellikle kullanılan yaratıcı araçlardan bahsedecek olursak;

Araştırma: Ham verileri elden geçirmek için genelde kullanılanlar

Eskizler / Konsept / Strateji: Düşünme aşamasında basit çizim ve fikirlerin araştırılması için bu yöntemler kullanılır. Görselleştirme teknikleri fikir bazında kararlaştırılır.

Tasarım ve Uygulama: Bazı zamanlarda bu iki adım ayrılamayabilir. Vektör grafikleri kullanmak için genellikle bir senaryo oluşturulur. Daha sonra oluşturulan senaryo uygulamalarda manuel olarak oluşturulur.

  • Grafikleri Oluşturma: Eğer bilgi grafiği oluşturmak için çok karmaşık bir yapıdaysa yardımcı programlar ve vektörler eldeki dataya göre yazılabilir. Genellikle Javascript ve SVG ya da Processing ile bu yapılabilir. Veri normal JSON ya da XML dosyası olarak oluşturulur.
  • Grafikleri Geliştirme: Sonrasında SVG dosyasını düzenlemek için Adobe Illustratorda açarak görselleştirme geliştirilir. Bu stepte genellikle düzenleme yapmak, başlığın tipografisini yapmak, etiketlemek ve kaynak göstermek gibi işler yapılır. Bazı zamanlarda son dokunuşları yapmak için çalışma Adobe Photoshop programına atılarak bitirilir.
  • Post Production (üretim sonrası): Görselleri medya haline getirerek çıktısı alınır ya da bir web sayfasına uygun hale getirilir. Photoshop ve Acrobat bu aşamaları kolaylaştırabilir.
  • 3 Boyut: Eğer ihtiyaç varsa bazı 3 boyutlu programlar (Cinema 4D) ölçülendirme ve karmaşık 3 boyurlu gösterimler için kullanılır.
  • İnteraktif: Modern web tarayıcılarının oluşmasıyla birlikte HTML5 interaktif görselleştirmelerde araç olarak kullanılabilir. Genelde bu kütüphanelere güvenilir;

D3 (mbostock.github.com/d3)

Arbor.js (arborjs.org)

Protovis (vis.stanford.edu/protovis)

Raphael (raphaeljs.com)

Processing.js (processingjs.org)


Eğer daha eski bir tarayıcıyla çalışılıyorsa ya da bazı kısıtlamalar varsa Adobe Flash da çok kullanılır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

998 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt