Bilmek istediğin her şeye ulaş

İngiliz dili ve edebiyatı mı yoksa Rus dili ve edebiyatı mı tercih etmeliyim?

Rusçayı hiç bilmeyen biri için üniversitede Rus dili ve edebiyatı okumak ne kadar sizce ne kadar mantıklı? Neredeyse her üniversite mezunu orta seviyede İngilizce biliyor bu durumda İngiliz dili ve edebiyatı okumak ne kadar mantıklı sizce? Bu iki dili avantajları ve dezavantajları bakımından karşılaştırırsanız sevinirim.Düzenle
Bence İngilizce en kolay öğrenilen dil ama Rusça oldukça değişik bir dil. Ülkemizin Doğu Bloğuyla ticari ilişkileri de İngilizce konuşulan ülkelerle olduğundan çok daha fazla. Bence İngilizce tabii ki mutlaka öğrenilmeli ama akademik derecede derinlemesine öğrenilmesine de gerek yok çünkü konuşma partneriniz genellikle İngilizceyi ana dil olarak konuşmayacak. Ben olsam bu iki seçenekten Rus Dili ve Edebiyatını seçerdim . Yanı sıra gerek okuldaki seçmeli dersler gerekse de kurslarla İngilizceyi de ortadan üst bir seviyede öğrenirdim. Hatta iki dille de yetinmez yan sıra İspanyolca da öğrenirdim.
  • Paylaş
1

Braveturk, Öneri için teşekkürler :)

Bence Rus Dili ve Edebiyatı okumak daha mantıklı. İngilizceyi tabii ki öğrenmelisiniz ama dünyanın en basit dilini öğrenmek için de dört sene üniversite okumaya gerek yok. Ülkemizin Rusya ve Türki cumhuriyetlerle birçok ticari ilişkisi var ve o sektörlerden birinde Rusçanızı değerlendirebilirsiniz. İngilizce zaten bilinmeli ama artık tek yabancı dil de piyasa için çok az.
  • Paylaş
İş imkanı açısından soruyorsan elbette rusçayı tercih etmelisin. İngilizce zaten her koşulda bilmen gerek , ingilizce konuşan ve mükemmel derecede iyi olan çok insan varken senin farkın olmalı o insanlardan. Yani iyi derece de 3. Bir dil harika olmaz mı? Çalışan arayan bir şirket elbette 3. Dili olan bir çalışan tercih edecektir. ;)
  • Paylaş
2

Abdullah Gürel, yani bende onu diyorum çok doğru diyorsun rusçayı seçmesi aha iyi :) nasılsın bu arada rukiye hanım

Braveturk, Öneriniz için teşekkürler :)

Benim tercihim ingiliz dil edebiyatı olurdu.
  • Paylaş
İngilizce hakkındaki genel yanlışlardan biri çok sayıda insan tarafından biliniyor ve verimli bir şekilde kullanılıyor olduğu düşüncesi. Kurumsal ve çok uluslu bir şirkette çalışıyorum ve en temel isteğimiz advanced ingilizce -en üst derece ingilizce- olmasına rağmen çoğu başvuru -binlerce- halkla ilişkileri geçemeden eleniyor. Kalanları da sözlü mülakatta. Daha önce çalıştığım bir projede sırf Türkiye'deki akademik kadrodan faydalanmak adına verdiğimiz geniş ilanların geri dönüşü de pek iç açıcı değil. Eğitim sistemindeki aksaklıklar, gereksiz özgüven ve 'herşeyin birşeyi' olma merakında olan insanların olduğu memlekette gerçekten herkesin 'idare eder' bir ingilizceyle idare edebildiğini düşünme gafletine düşecek misiniz? Kötünün iyisi olsun diye insanları böyle yönlendirmek anlamsız diyorum ve ikinci olarak ekliyorum:
Sanırım tercih yapma aşamasında olan biriydiniz. Geç bir cevap biliyorum ve umarım sizin için en iyi olan tercihi yapmışsınızdır. DTCF İngiliz Dili Edebiyat'ı mezunu biri olarak şunu söylemeliyim ki yapılacak ilk hata okuduğunuz dil bölümünü 4 seneye sadece derslere gidip gelerek ve notları okuyarak tamamlamak olur
Tavsiyelerim:
Okumaya, yazmaya, çevirmeye, karşılaştırmaya, izlemeye, konuşmaya ve iletişim kurmaya gönüllü olun, değilseniz okuduğunuz bölüm yalnızca diploma üzerinde kalacaktır. Yalnızca dili değil kültür, tarih ve öğrendiğiniz dilin native speaker ı olan toplumu sosyolojik açıdan inceleyeceksiniz.

Bulunduğunuz alanda en iyisi olmaya çalışın. 'İngilizceyi herkes biliyor zaten..' gibi yüzeysel yorumlar bir kenara, İngilizce'nin küresel bir dil olduğunu unutmayın.
  • Paylaş
Hangisini daha iyi yapabileceğini düşünüyorsan onu seç bence
  • Paylaş
1

Braveturk, Yorum için teşekkürler. Böyle düşünürsek tercihim İngilizce gibi.Fakat herkes ingilizce biliyor.,Büyük denizde küçük balık olmak yerine küçük denizde büyük balık olmak, daha mantıklı geliyor ama rusçayı ne kadar yapabilirim sorun burda.:)

Bence hangisini düşününce içinde merak ve öğrenme duygusu hissediyorsan onu seç. İngilizce herkesin öğrenmeye çalıştığı genel bir dil oldu artık ama Rusça bir farklılık olur ve İngilizceyi daha sonra kursa giderek halledebilirsin.Aslında biraz düşün ve gerçekten istediğini seç. . .
  • Paylaş
İngilizce bence hem kolay dil hemde fazla mecaz anlam yok
  • Paylaş
Rus dil edebiyatı fazla farkedilememiş ama içeriği detaylı olan bi bölüm gelecekte iş sıkıntısı ingiliz dil edebiyatına göre daha az ama rusçayı kampüslerde öğrenmen çok kolay değil tam anlamıyla öğrenebilmen için mutlaka rusyaya gitmen gerekicek
  • Paylaş
Rus Dili ve Edebiyatı diye kısaca yanıt verebilirim. İngilizceyi de büyük bir olasılıkla ek ders olarak alırsınız veya kendiniz de öğrenebilirsiniz. Bu yanıtı verirken okumayı ve edebiyatı, özellikle de Rus kültürünü ve Rusları sevdiğinizi varsayıyorum çünkü bildiğiniz gibi filoloji, bir dili yazılı yapıtları ile incelemek demektir, temel amaç dil öğrenmek değildir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1277 Görüntülenme15 Takipçi10 Yanıt