Bilmek istediğin her şeye ulaş

İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünün önü açık mıdır? Hangi üniversitede okunmalıdır?

Ek olarak dil öğrenmeyi, İngilizce'yi, oldukça seven yurt dışı hayalleri olan biriyim.Düzenle
Şimdi önü ne kadar açıktır bir cevap veremeyeceğim, benim alanım değil sonuçta. Fakat şunu da söylemek lazım ki sadece İngilizce, İngilizce-Fransızca, İngilizce-Almanca vs. Gibi İngilizceye ek olarak ikinci bir dil varsa daha avantajlı konumda olursunuz.

Üniversitelere gelince; Boğaziçi, Bilkent, Hacettepe, Ankara, TOBB gibi Türkiye'nin bu alanda en başarılı üniversitelerinden birinden mezun olursanız, iş bulmakta - kariyer yapmakta da zorluk çekmezsiniz.
  • Paylaş
Bölümün önünün açıklığı sizin okuldan sonra ne yapmak istediğinize bağlı. Çeviri yapmaktan hoşlanıyorsanız sizin için uygun bölüm budur fakat Türkiye'de bu işi yapmak biraz zor çünkü çok küçük fiyatlara çeviri yapan öğrenciler/meslekle alakasız insanlar var. Freelance veya ek iş olarak yapmak kolay ama sadece çeviriyle geçinmek biraz zor oluyor, tabi bu size bağlı yine. Yurt dışı hayalleriniz varsa da unutmayın ki herhangi bir ülkeye gittiğinizde yapacağınız çeviri o ülkenin dilinden olacak yani bu dili çok iyi biliyor olmanız gerekecek. Ben İtalya'dayım ama genelde İtalyanca-İngilizce dil çiftlerinde olan çevirilerde İtalyan olmadığım için pek güven vermiyorum bu da işimi zorlaştırıyor. Ama çeviriyi ek iş olarak yaptığım için çok da sorun olmuyor. Umarım faydalı olabilmişimdir, daha fazla sorunuz varsa mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

159 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları