Bilmek istediğin her şeye ulaş

İngilizce nasıl dünya dili olmuştur?

Güç kimdeyse o baskındır.
 • Paylaş
Dolar'ın dünya parası olması en etkili etkendir bence. Dünyadaki tüm devletler ABD ile ticaret yapmaya can atıyor ki dünyanın en fazla tüketen halkı da orada yaşıyor. Avrupa dillerinin hemen hepsiyle akraba bir dil. Yani Avrupalılar için öğrenmesi çok kolay. Ayrıca zaten çok basit bir dil olduğu için anadili ne olursa olsun herkes için öğrenmesi çok kolay olan bir dil. Başka nedenler de saymak gerekirse ABD bir çok teknolojiye öncülük ederek dili o teknolojilerle de yaydı. Bunların içinde hepimizin vazgeçilmezi olan sinema, otomotiv, inşaat (özellikle çelik yapılar), havacılık, uzay teknolojileri, bilgisayar, İnternet sayılabilir. Bugün herhangi bir teknolojik aleti bir kaç kelime de olsa İngilizce anlamadan (play, stop, pause de olsa)  kullanamayız. İngiltere'nin yüzyıllar süren yayılmacı politikası da İngilizceyi yüzey alanı olarak dünya üzerinde hatırı sayılır bir bölgeye yaymıştır.
 • Paylaş
Ek bilgi olarak (konuyla alakası pek olmayabilir)
İngilizce; yeryüzünde  bütün büyük diller içinde dilin kurallarını ve gramerini koruyan,ve yabancı dillerden kelime girişini kontrol eden bir kuruma sahip olmayan tek dilmiş.Yabancı kelimeyi gördüğü anda onu ingilizceleştiren bir felsefesi var.
 • Paylaş
Bence en önemli şey bizlerin ' dünyanın en çok kullanılan dili ingilizce' dir dememizdir. Bir yazımda 'bir banka batacak denildiği için batar' demiştim. İşte bu mantıkla aynı bir durum! Hiçbirimiz b dili ilkokuldan itibaren öğrenmeye başladığımızda sorgulamadık niye öğreniyoruz diye. Ama otomatikmen türkiyede 70 milyon kişi ingilizceyi tercih etmiş ldu bir anda! Devletler, dünya dili kabul ettiği için dünya dili oldu bence..

İkincisi İngilizlerin üstün siyasi hamleleri..İngiltere 200 yıl öncesine kadar işgal ettiği ülkelerde  yaptığı ilk şey okul açmak olmuştur.. Eee 1milyarlık Hindistan'ı bile şimdi yönetmesine şaşırmamak gerek! Bir milyar Hintli de ingilizceyi dünya dili görüyor bu sayede!

Amerikada İspanyolcanın İngilizceden daha çok koşulduğunu bilmenizi isterim!
 • Paylaş
İngilizcenin dünya dili olması  İngilterenin ilk sanayileşen ülke olmasıyla başlıyor.Liderlik rolü Amerikaya geçince İngilizcenin popülerliği daha da artıyor.Bu süreç içinde ülkeler arası ticaret , medyanın gelişmesiyle ve bilimsel yazılarda tercih edilmesiyle ingilizce herkes tarafından bilinen bir dil haline geliyor.
 • Paylaş
İngiliz Emperyalizminin gücünü, tarihte ve günümüzde açıkça görüyoruz. İngilizler, bir ülke politikası olarak tüm dünyaya kendi kültürlerini ve anlayışlarını aşılamak için uğraşmışlardır ve başarılı da olunmuştur. Bu emperyalist politikanın sonucu olarak da İngilizlerin dili olan İngilizce en yaygın dil olmuştur.
 • Paylaş
Aslında  o an hangi dil dünya diliyse o dillerin konuşulduğu ülkeler dünya üzerinde büyük etkiye sahip oluyor.Eskiden Fransızca dünya diliydi sömürgeler ve Avrupa kıtasının büyük bir kısmı Fransızca konuşuyordu çünkü Fransa dünya siyasetinde ve ticaretinde çok önemli bir yere sahipti.Şimdi her 3 kıtanın belki de en etkin üç ülkesi Amerika,İngiltere ve Hindistan İngilizce konuşuyor.O yüzden de normal bu kadar popüler olması..
 • Paylaş
İngilizlerin sömürgeci yapısının kitlelere yayılması ve İngilizcenin gramer yapısının kolaylığı sebebiyle olması muhtemeldir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3674 Görüntülenme9 Takipçi8 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • İngilizce neden bir numara olmuştur?

 • İngilizcenin dünya dili olmasında doların etkisi var mıdır?

 • İngilizce neden bu kadar gerekli?