Bilmek istediğin her şeye ulaş

İngilizce sunum yapma konusunda oldukça kötüyüm. Pratik tavsiyeleriniz nelerdir?

Sunumla, yani insanlar önünde konuşmakla ilgili bir problemim yok. İngilizce konuşma seviyem de çok iyi olmasa bile Fatih Terim'den iyidir. Ama mesele ingilizce sunuma geldiğinde, özellikle de karşımdakiler türkse, geriliyorum ve durumu pek kıvıramıyorum. Kolpa bir şey yapıyormuş gibi hissetmekten alı koyamıyorum kendimi. Bilhassa ingilizce öğretmenlerinden ve şirketlerinde, orada burada sunum yapan arkadaşlardan önerileri bekliyorum.Düzenle
Anlatmaya çalıştığınız şeyi çok iyi anlıyorum. Ben de sık sık sunum yapan biri olarak, özellikle Türk bir gruba İngilizce sunum yaptığımda, durumu garipsiyorum. Güzel sunum yapmak zamanla gelişen bir beceri. O nedenle pratik tavsiyeler veremeyebilirim ancak belki biraz yardımım dokunur.
  • Çok rahat olmalısınız. İngilizce speaking becerilerinize güvendiğiniz zaman daha da rahat olacaksınız. Bu becerinizi geliştirmeye bakın.
  • Ne konuda sunumlar yaptığınızı bilmiyorum ama ezberden ziyade konuya hakim olun ve insanlara açıklayın. Cümleleri ezberlemeye odaklandığınızda konuşma doğallıktan çıkıyor ve ezber olduğu belli oluyor. Ben uzun sunumlar yapacağım zaman konu başlıklarının sırasını ezberliyorum ve zaten konu başlıkları hakkında söyleyeceklerimi bildiğim için rahat geçiyor.
  • İnsanlar önünde konuşmaktan rahatsız olmadığınıza göre heyecan durumunuz da kontrol altındadır ki bu çok iyi bir şey.
  • Prova en önemli şey. Mümkünse çok fazla prova yapın. Arkadaşlarınızın, ailenizin önünde olması daha iyi olacaktır. Kendinizi bu sırada videoya çekerseniz yaptığınız hataların farkına varırsınız ve daha başarılı bir sunum yapma şansınız artar.
  • Türkçe sunum yapmakta başarılıysanız, İngilizce'de de değişen bir şey olmayacaktır. O insanların Türk olduğunu yok sayıp, konuyu içselleştirip, insanlara bilgi verme amacını taşıdığınızda iyi bir iş ortaya çıkaracağınıza eminim. Tabi İngilizce'de zayıf olduğunuz noktaları geliştirdikten sonra.
  • Paylaş
2

Bazarov, Öncelikle teşekkür ederim. Dikkate alacağım tavsiyeleri.

İşinde gücünde, vakti de sınırlı bir insan için speaking geliştirme yönteminiz var mı? Bir de fırsat sitelerinde konuşma grubu gibi fırsatlar gördüm onlar hakkında bilginiz var mı?

Şu sıra canımı sıkan sunum konuları maalesef pek hakim olmadığım konular. Makaleleri okuyup anlamaya çalışıp sunum yapıyorum. Ezbere kaçmamaya çalışıyorum ama önceden cümleleri de hazırlıyor gibiyim kötü mü bu?

Sunum tecrübelerim genelde ingilizce. Türkçe yaptığım birkaç sunumum gayet iyiydi. Birçok değişik öğretmenlik tecrübem de var. Böyle yazarken fark ettim ki sizin de belirttiğiniz üzere hem hakim olmadığım konu hem de ingilizce olunca ben batırıyorum. Galiba sunumdan ziyade ayrı ayrı o iki konuya odaklanmalıyım.

Ece Naz Sonat, Biliyorum pek kolay değil ama speaking için tek yapmanız gereken konuşabileceğiniz birilerini bulmak. Konuşma grupları iyi bir fikir olabilir. Ben de daha önceden 5-6 kişilik konuşma gruplarına ders veriyordum, kısa zamanda gelişmelerini gördüm. O tarz bir şey ayarlayabilirseniz güzel olur, onun dışında internette language exchange sitelerinde yardımsever native speakars bulmayı deneyebilirsiniz.

Konulara hakim değilseniz cümleleri ezberlemenizde sıkıntı yok ancak bunu belli etmemeniz gerek. Yani o cümleyi ezberlediğiniz gibi söylemeye kasmayın. Zaten ezberde yapılan en büyük hata o oluyor. O cümlede bir kelime unutuluyor, bir kitlenme yaşanıyor. O an hemen aynı anlama gelebilecek bir cümleyi üretebilmek gerek. Aynı şekilde söylemeye çalışmaya gerek yok.

Sonuç olarak biraz daha uzun süre çalışıp konulara iyice hakim olmanızı öneririm. Konuşmanın gidişatını belirleyen zaten siz olacaksınız, İngilizce konuşmak biraz daha yer alırsa hayatınızda sunumlarda da rahat edersiniz diye düşünüyorum.

Sunumda cevaplayacagin sorulari bir kagida liste olarak yazip, bu listedeki sorulardan yola cikarak sunumunu hazirlayabilirsin. Boylece tam olarak ne anlatacagini kafanda netlestirip daha basarili bi sunun gerceklestirirsin.
Her slide icin ayri kucuk kagitlara anahtar cumleler yazabilirsin, hem ne diyecegini unutmaz hem de daha akici konusursun.
Seni dinleyecek kitlenin aklinda soru birakmamak onemlidir, bu yuzden sunum yaparken once iyi bir arastirma yapip konuya tamamiyle hakim olmak da isine yarayacaktir.
  • Paylaş
İnsanlar karşısında konuşamıyorsan önce ayna karşısında pratik yapmanı tavsiye ederim. Sonrasında arkadaşlrınla, ailenin önünde (dinleseler de dinlemeseler de) pratiğe geçiş yaparsın.

İkincisi sunum yaptığın konuya hakim olmalısın. Ufak notlar alabilirsin, kendine konuşacaklarını hatırlaracak ufak tefek kelimeler yazabilirsin. Ama ezberleme. Hadi oldu ya konu arasında biri sana bir şey sordu, ezber yaparsan tıkanır kalırsın. O yüzden gerek çalışmanda gerek sunumunda söyleyeceğin şeyin tamamını yazmayıp, sende çağrışım yapacak kısa ve net cümleler kullanmalısın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

259 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt