Bilmek istediğin her şeye ulaş

İngilizce tıp okumamanın dezavantajları nelerdir, Türkçe tercih etsek ne kaybı olur ?

Türkçe'yi anca Türkiye'de kullanırsın. Arabistan'da rahatsızlanıp doktora gittiğim de önce İngilizce'den başladı, bildiği dilleri sıraladı en sonunda tercüman getirdiler. Beni genç zannedip niye İngilizce öğrenmediğimi sormuş... Şimdi ben hariç herkes biliyor, sizler de evde bile konuşun öğrenin...
 • Paylaş
Modern literatür takip etmek istiyorsanız İngilizce okumanız avantajınıza olacaktır. Beni yenilikler ilgilendirmiyor, hastalarımı yeni yöntemlerle değil Türkiye'de oturmuş olan kısmen güncelliğini yitirmiş yöntem ve ilaçlarla tedavi edeceğim derseniz tabii ki okulu ana dilinizde okumamak bir yığın zorluk çıkartacaktır. Tıp konusunda modern literatür ABD'den gelir, onları okumamayı göze almalısınız. Doktor olursunuz ama iyi bir doktor olamazsınız. Tabii diğer bir seçenek de üniversiteyi ana dilinizde okuyup İngilizce için kurslara zaman ve para ayırmanız olabilir ki o kurslar size ihtiyacınız olan akademik İngilizce'yi veremezler, hiçbir kurs hocasının tıbbi akademik İngilizce seviyesi okuldaki hocalar kadar olamaz.

Yalnız hangi bölümü okursanız okuyun ülkemizde fazlaca gelişme olmadığından yabancı dilde literatüre ihtiyaç duyacaksınız. Mühendislik de okusanız en azından yabancı kodlarla çalışmak, yabancılara iş yapmak zorunda kalıyorsunuz, bir de yüzlerce sayfalık yabancı dilde raporlar artı onlarca yabancı dilde açıklamaları yazılmış paftalar gibi şeyler oluşturmanız gerekiyor. Hukuk, Türk Dili ve Edebiyatı ya da ilahiyat okursanız yabancı dile ihtiyaç duymazsınız. Tabii yabancılarla da çalışan bir hukuk bürosu sizi işe almayacaktır.

İyisi mi seçeneğiniz varsa İngilizce okuyun yoksa da İngilizce'nizi geliştirmek için elinizden geleni yapın...

Bir de bu adam mühendis, nereden bilecek diyeceksinizdir de iki abim doktor ve onların nasıl literatür takip ettiklerini biliyorum. Anlattıklarım kısmen onların bana anlattıkları.
 • Paylaş
Türkçe tıp okumanın neden bir kaybı olsun. Ülkemizde çoğu tıp eğitimi türkçe, çok az sayıda inglizce tıp eğitimi veren üniversite var zaten. Okursan faydası çok olur o ayrı mesele. Yarın bir gün uzmanlık istediğinde karşına çıkacak ilk sınavdır dil sınavı, yurt dışında eğitim görmek istediğinde de keza. Ya da uzman oldun yurt dışında kendi dalınla ilgili araştırmalara katılacaksın o zamanda çok rahat edersin. Aynı zamanda makale yazarken çok hızlı yazar kısa sürede iyi iş çıkartırsın. Kaybı yok avantajı çok.
 • Paylaş
İngilizceye bir şekilde hakim olmak zorundasın. Yayınlanan çalışmaların çoğu ingilizce. Bu nedenle okurken öğrenmek daha iyidir.
 • Paylaş
İlk yıl zor oluyor, alışana ve mesleki dile hakim olana kadar acı çektim ama 5 yıl sonra iyi ki bu kararı vermişim dedim ben. Yabancı dil sınavlarında, çalışmak için kaynak bulmakta ve araştırma yapmam gerektiğinde çok büyük faydasını görüyorum. Akademik hayat için de çok büyük bir avantaj olacağını düşünüyorum. Kısacası tavsiye ederim.
 • Paylaş
Kaynak, makaleler, araştırmalar açısından İngilizce daha iyi olur. Türkçe tıp okuyanla İngilizce okuyanın aynı olacağını zannetmiyorum. Kendinizi geliştirmeniz açısından yabancı kaynaklara başvurmanız gerekecek bu yüzden İngilizce tıp diyorum.
 • Paylaş
Öncelikle tip okuyan bir insanin ingilizceye hakim bir yeterlilikte olmalidir. Cünkü malesef tip dünyasindaki tüm birimler ingilizce üzerinden beslenmektedir. Bugün ingilizce seversiniz sevmezsiniz ama dünyanin ortak ve baskin dili konumundadir.
Mesleginizi icra ederken tüm hastaliklari ingilizce dökümanlardan temel alarak bilgi hazinenize aktaracaksiniz ve sonra türkce karsiligiyla hastalariniza izah edeceksiniz. Ama ben sizin bu sikintinizin oldugunu düsünmüyorum. Basarmak isteyen insanlara engel yoktur. Yeterki hedefe yürüme azmini gösterin. İyi günler
 • Paylaş
Hangi branşta ilerleyeceğinizi bilmemekle birlikte Avrupaya kıyasla Türkiye'de estetik, diş, saç ektirme, göz ameliyatları gibi uygulamalar çok daha hesaplı olduğu için sağlık turizmi ve bu turizmden gelen gelir, turist sayısı oldukça arttı. Bu bakımdan da ileride mesleğinizde rahat etmeniz açısından ingilizce öğrenmek, eğitiminizi ingilizce almak sizin için bir artı olabilir.
 • Paylaş
Bence hiçbir kaybın olmaz. Iingilizce tıp okumakla ingilizceye hakim olmayı aynı şey olarak görmüyorum. Okulu ingilizce okuyup yine de sağlık turizmi yapacak kadar veya yayın okuyacak kadar hakim olamayabilirsin. Bu sana bağlı. Tırp okuma açısından hehangi bir kayıp yaratmaz. Ama yabancı dil bilmek hayatın her alanında avantaj.
 • Paylaş
Açıkçası tıp öyle sanıyorum ki latince ağırlıklı bir dal. Türkçe'lerini zaten ana dilin olduğundan bileceksin. Bunun yanında İngilizce okursan, tıp literatürüne daha fazla hakim olabilirsin. Makale yazımında da fazlasıyla gerekli olacaktır. Dezavantajı olacağını sanmıyorum, en fazla Türk hastalarına açıklama yaparken zorlanırsın. Ona da zaten gerek duyulmuyor. :)
 • Paylaş
Gelecekte yurt dışında bir kariyer düşünmüyorsan çokta bir önemi yok ingilizce okumanın zaten tıp biliminin neredeyse tamamı latin kökenli olduğu için türkçe okumak zaten yeterince zor birde bunu ingilizce okumak ekstra meziyet gerektirir bence
 • Paylaş
Hala o işi meslek edinmediysen, yol yakınken dön derim :)
amacın para değilse (ki tıp okuyacak zekaya sahip birinin amacının bu olmaması gerekir) tıp okuma. Mühendislik oku ya da üretim yapabileceğin başka bir bölüm oku. Ülkemizde maalesef tıp (insan hayatı kurtarmak daha önemli bir şeydir ama!!!) ilaç yazma işine dönmüş. Hasta var hastalık var. Arada bir eşleşme buluyorsan hastalığa göre basıyon ilacı geçiyosun. Hastaya göre değil dikkat! Hastalığa göre. Araştırma zaten hiç yok, yeni bir yöntem alet vs vs hiç bir şey yok. Doktorlar bir şey üretmek yerine, bulunmuş şeyleri kullanmayı öğreniyorlar. Hayat kurtarmak eyvallah ama bir şeyler üretmeleri daha faydalı bence. İdealist bir tıpçı olabilir misin? Olabilirsin ama meslektaşlarının üretici olmadığı bir yerde ne kadar olur orasını da sen tahmin et.

Neyse tıpı daha fazla eleştirmeyeyim, zaten soru bu değildi. Yeri gelmişken yardırayım dedim. Tıp zor bir bölüm, ama normal insanların bile ingilizce bilmesi gerektiğini düşünüyorum. O yüzden bu soruya niye cevap yazdım ki ben ya? :)
Para hırsına kapılan tıpçılara gelsin o zaman.
 • Paylaş
Bazen dilimizin söylemediğini hislerimiz söyler aklımıza düşer işte o anı yakalamak değerlendirmek çok zor hayırlısı neyse sizin için o olsun benim gibi geçmişi keşke onu yapmasaydım keşke almasaydım demezsin inşallah iyi geceler
 • Paylaş
İngilizceye hakimsen veya iyi bir düzeyde öğrenebileceğini düşünüyorsan tercih et dezavantaj oluşturmaz ancak ingilizcen iyi değilse veya geliştiremeyecek isen o zaman dersleri öğrenmede zorluk çekersin ve başarısız olursun veya tam olarak öğrenemeden geçersin her iki durumda da yükselmen veya mesleğini tam olarak icra etmen zor olur. Bu yüzden kararı sen vermelisin. İngilizce okuduğumdan biliyorum
 • Paylaş
İngilizce her zaman artı puandır türkçe ise eksi puan
 • Paylaş
1

Thecrazyhands, İngilizce + da türkçe niye - oluyor onu anlamadım.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

646 Görüntülenme16 Takipçi15 Yanıt

Konu Başlıkları