Bilmek istediğin her şeye ulaş

İngilizce'de Almanya, neden 'Deutschland' kelimesinden alakasız olarak 'Germany' şeklinde adlandırılmıştır?

Aslında Cermenler daha geniş bir kavmi tarif ederse de sonradan tarih içinde dönüşe dönüşe sadece Almanlara indirgenmiş.

Cermen y, Cermene ait, Deutschland Alman Ülkesi.

Roma ve Atilla öncesi Avrupa halkları çoğunlukla Viking ve Cermen kökenlidir.

Yüzüklerin Kardeşliği tamamen Cermen ve Viking efsanelerinin uyarlamasıdır bu arada.
  • Paylaş
Bu soruyu, soru bankasından evlat edindim. orada görünce aklıma yıllar önce arkeolog bir arkadaşımla yaptığımız sohbet gelmişti.

o sohbet esnasında avrupanın buzul ekisine girdiği bir dönemde, silah (kılıç, mızrak gibi)  yapmayı keşfetmiş olan ve  GERMAN ırkı diye isimlendirilen bir ırkın soğuktan kaçarken anadoluya geldiğini. ve bugün için çatalhöyük denilen bölge başta olmak üzere anadolunun özellikle ege kıyılarında daha barışçıl olan toplayıcı ve tarımcı insanları savaşmadan yönetmeye başladığını yüzyıllar boyunca burada kaldığını daha sonra havaların düzelmesi ile tekrar avrupa içlerine göçtüğünü söylemişti. ve hatta kafatasımızın enseye bağlandığı yerde olan şişkin bir kemik parçasının sadece anadolu insanın ve german ırkının anadoluya göç eden bir bölümünde olduğundan bahsetmişti ( elinizi enseye götürüp o kemiği aradınız değil mi ? bende yapmıştım : ) )

sonuç olarak germanlar dan dolayı germany olmuş gibi geliyor bana.  
  • Paylaş
Almanlar (Deutsche) Cermen halklarından olan Orta Avrupa yerlisi bir etnik gruptur. Alman kelimesinin ingilizcesi olan German kelimesi geç Orta Çağ'dan itibaren Kutsal Roma İmparatorluğu'nda Almanca konuşan nüfus için kullanılmıştır.

Wikipedia dan alıntıdır. Daha geniş bilgi için; tr.wikipedia.org/wiki/almanlar

  • Paylaş
Ben de merak ettim "Deutsch" sözcüğünün etimolojisine baktım. Althochdeutsch (eski yüksek Almanca) dilinde diutisc sözcüğü "halka ait" anlamındaymış (zum volk gehörig) sözcüğün kökeni de diot[a] halk (Volk) imiş. Bu sözcük tüm cermen halk dillerinde aynı anlamıyla mevcutmuş ve o zamanlar da cermen halklarına (3. Yy gib bir zamandan bahsediliyor) komşu Latin kökenli olan Fransız ve İtalyanlar cermen dermiş. İndocermen sözcük kökü "teuta" (Volk, Leute) halk, insanlar anlamına gelirmiş. Deutsch sözcüğünün kullanıldığı ilk belde 4. Yy'a dayanıyormuş. Bişop Wulfila İncil'i Gottçaya tercüme etmiş ve orada "vahşi halka ait" (semavi din mensubu olmayanlardan bahsediyor) olarak geçen ibranice ἐθνικός sözcüğünü Gottça þiudisko sözcüğüne çevirmiş "(kendi) halkına ait" anlamında.

Cermen halkı Gottlar, Toytonlar, Frenkler gibi bir çok küçük halktan oluşur. Buna rağmen diutisc sözcüğü bu halkların hepsinin lehçelerinde yer edinmiş. Neyse hikaye uzun, hepsini tercüme etmeyeyim, bu sözcük evrimleşmiş ve 11. Yy'da artık bugünkü haline yakın olan Diutischemi lande, Diutsche lant, Diutischimo lante (deutschem Lande - Alman ülkesi) ve Diutischin sprecchin (Deutsch sprechen - Almanca konuşmak) ve Diutschi man (Alman adam) olarak ilk olarak şu anki Almanya topraklarında olan Saksen, Franken ve Bavyera'da kullanılmaya başlanmış.


Kıssadan hisse Latinlerin hepsi başından beri Almanlara Cermen derken ki bizim dilimizdeki Alman sözcüğü de sonuçta Cermen'den türemiştir, Almanlar yavaş ama istikrarlı bir şekilde kendilerine Deutsch demeye başlamışlar.


İlgilenenlere kaynak:
de.wikipedia.org/wiki/deutsch_
  • Paylaş
Aslında Almanlar kendilerini ne Alman ne de German olarak adlandırmıyorlar. Hatta bunların farkına uluslararası arası spor musabakalarında varılmış. İlginçtir.
  • Paylaş
1

Hakan, ne diyorlarmış biliyormusun. durduk yere merak sahibi olduk iyi mi:)