Bilmek istediğin her şeye ulaş

İngilizcemi nasıl geliştirebilirim?

Arkadaşlar öncelikle öğrenciyim. İngilizcemi geliştirmek istiyorum fakat okuldaki öğretmenimiz baya asabi derslerden soğuttu bizi diyebiliriz. Önceki öğretmende dersi daha iyi anlıyorduk. Her neyse İngilizcemi geliştirmeyi de çevirmenlik için istiyorum. Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Şimdiden teşekkürler.Düzenle
learn.livemocha.com ve colingo.com'u şiddetle tavsiye ederim. Livemocha'da ders konuları satın alıp, o dersleri interaktif bir şekilde kendi başınıza işleyebiliyorsunuz. Başlangıçta 40 bin altınınız var. Bu altınları ders satın almak için kullanıyorsunuz. Fakat güzel tarafı derslerdeki alıştırmalarda başarılı oldukça altın kazanıyorsunuz. Derslerin alıştırmalarında mikrofonunuzu dahi kullanıp, konuşmanızı ilerletebilirsiniz. Yaptığınız alıştırmaların doğruluğunu, diğer üyeler İngilizce bilen üyeler karar veriyor, eksiğinizi size söylüyorlar. Size yardım eden diğer üyelerde bundan altın kazanıyor. Onlarda kazandıkları altınları başka bir dil öğrenmek için kullanıyor. Sistem çok hoşuma gitti. Derslerin içeriği de bayağı detaylı ve yeterli.

Livemocha'da kendinizi geliştirdikten sonra, artık colingo.com'da insanlarla konulup, heyecanınızı üzerinizden atabilirsiniz. colingo.com Google Hangout alt yapısını kullanarak, belirli tarihlerde düzenlenen workshoplara katılıp, İngilizce konuşmanızı geliştirebilirsiniz.
 • Paylaş
İngilizce geliştirmek için kolay öneriler:
 • Cnbc-e gibi kanallarda veya sinemalarda orijinal dinleyin, alt yazıları okuyun; bir süre sonra çeşitli kalıplara ve deyimlere aşina olursunuz, telaffuzunuzu da geliştirirsiniz.
 • İngilizce çizgi roman veya çocuk kitabı okuyun. Çok eğlenceli çocuk kitapları var.
 • Akıllı telefon için dil aplikasyonları var. Duolingo basit düzeyde İspanyolca, Fransızca gibi ikinci bir dille birlikte İngilizcenizi geliştirmek için harika bir aplikasyon. Benzer diller oldukları için zorlanmayacaksınız, üstüne üstlük bir dil daha öğreneceksiniz. Web üzerinden de çalışıyor: duolingo.com
 • Kitapçılarda uygun fiyatlı DVD setler bulunabilir. Günde yarım saatinizi ayırarak kendi kendinize gelişme kaydedersiniz.
 • Yabancı arkadaş edinin ve hiç çekinmeden, tarzanca bile olsa konuşun. Karşınızdaki nazik biriyse nezaketle düzeltecektir. En kötüsü onun cevaplarından doğrusunu öğrenirsiniz.
 • Yine internette verbling.com diye bir site var. Bir göz gezdirin; pratik yapmak için gruplar bile kurabilirsiniz. (Bir site daha vardı, dünyanın her yerinden insanlarla karşılıklı pratik yapabiliyorsunuz, ama şimdi hatırlayamadım.)
Çeviri konusuna gelince:

 • Yukarıdakilerin hepsi.
 • Ama daha önemlisi, mutlaka ama mutlaka bulabildiğiniz her tür edebi eseri okuyun. Yabancı, Türkçe, ama en çok da Türkçe. Çünkü çeviri yapmak (birebir çeviri gerektiren hukuk, mühendislik, tıp gibi teknik metinler hariç) edebiyat bilgisi gerektirir. Mesela Türkçe'de burun kırmızılaşmaz, kızarır ya da bacaklarımızı çapraz yapıp oturmayız, bağdaş kurarız gibi...
 • Kendinizi yeterli gördüğünüzde amazon.com'dan kitap özetlerini çevirin ya da sitede yer alan ilk bölümleri çevirmeye çalışın. Çeviri bittikten 1 gün sonra tekrar okuyun, düzeltmelerinizi yapın.
 • Çeviri yaparken, okuyucuyu düşünün ya da kendinizi okuyucunun yerine koyun. Özellikle edebi eserlerde birebir çeviri değil, anlatılan hikayeyi iyi anlatmak önemlidir. Ritmi, duygusu Türk okuyucusuna uygun olmalıdır.
Şimdiden iyi çalışmalar ; )
 • Paylaş
Livemocha ve benzeri sitelerde ana dili öğrenmek istediğiniz dil olan kişilerle interaktif bir şekilde çalışabiliyorsunuz. Gramer ve pratik açısından çok gelişmiş ve iyi bir yöntem.

Belirli bir temeliniz anladığım kadarıyla varmış.
ABD'ye gidip bir kaç hafta kalırsanız İngilizceniz çağ atlar. ABD diyorum çünkü onlar İngilizceyi daha aksansız, saf haliyle kullanıyorlar.

Basit çocuk kitaplarından ya da seviyenize göre kolay dili olan kitaplardan başlayarak okumak da diğer arkadaşların değindiği gibi kesinlikle yararlı olacaktır.

Yine diğer arkadaşların değindiği gibi İngilizce televizyon, film seyretmek de yararlı olacaktır, yalnız burada alt yazıların faydadan çok zarar vereceğini düşünüyorum. İngilizcem her türlü diziyi, haberi, filmi izlememe yeterli olduğu halde alt yazı okumayı tercih ediyorum. Seçim tabii ki sizin.

Sadece bir arkadaşımızın değindiği gibi en hızlı ve etkili yol tabii ki ana dili İngilizce olan bir sevgili bulmanız olacaktır.
 • Paylaş
Bence en doğru hareket en basit kitaplardan başlayıp, elinde bir sözlükle beraber durmaksızın okumak.
Kademe kademe zorluğu artırırken de, yavaş yavaş sözlükten uzaklaşmak.
Bu arada çekimler ve diğer teknik yetkinlikler için orta seviye ders kitapları kullanılabilir.
Bir süre sonra hem okuma, hem de çalışma kitapları için daha kolay seçimler yapılabilir.
 • Paylaş
Sürekli ingilizce ile uğraşmalısın. Günlük bi saat iki saat ayırmalısın aksi takdirde unutuluyor.Bol bol alt yazılı diziler izle. Yabancı müzikler dinle.İngilizce kelime ezberleme tekniklerini araştır ve öğrendiğin kelimeleri cümle içinde kullanmaya çalış. Yabancı arkadaşlar edinip konuşamya çalış.
 • Paylaş
inploid.com/t/yurt-disina-gitmeden-ingi...

Şu soruya verdiğim cevap bu soru için de geçerlidir diye düşünüyorum.

Ayrıca çeviri öğrenmek için bir kursun yeterli olacağını da pek düşünmüyorum. Advanced seviye İngilizce kullanıcısı bir İngilizce öğretmeni olarak Edebi çeviriden daha ötesini yapmaya cesaret etmiş değilim. Hukuk çevirisidir, tıp çevirisidir bu çevirilerin belirli teknikleri, her cümlenin belirli çevrilme şekli vardır. Kafanıza göre bölüp çeviremezsiniz mesela. 4 yıl boyunca üniversitede boşuna çeviri üzerine çalışmıyor çevirmenler diye düşünüyorum. Ha ben de bir iki çeviri dersi aldım almasına ama kesinlikle yeterli olduğunu düşünmüyorum. İleri İngilizceme ve bir kaç alanda teknik İngilizce öğrenmiş olmama rağmen bugüne kadar ödev çevirisinden başka en fazla Hikaye ve ufak kitap çevirisinden öte geçmedim. Bu işlerin çevirmenlik mezunlarına bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Kendi adıma kitap okurken sırf İngilizce bildiği için çevirmiş birinin çevirisini okumak istemem. Daha resmi belgeler, çeviriler için düşünürsek de bir hata çok büyük sorunlara sebep olabilir.:)
 • Paylaş
İngilizce bilen güzel bir bayana aşık olarak... Arkadaşım 2 haftada ingilizce mektup yazmaya başladı... : ) )
 • Paylaş
Çevirmenlik düşünüyorsanız en az 1 yılınızı ayırıp, iyi bir kurumda ders almanızı ve planlı çalışmanızı öneririm. Başka türlü, deyim yerindeyse çok kafa göz yarılır. Birçok kişi Amerikan dizilerinde geçen konuşmaları anlayabildiği için, İngilizce bildiğini sanıyor.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2330 Görüntülenme14 Takipçi8 Yanıt