Bilmek istediğin her şeye ulaş

İngilizceyi gerçekten geliştirmek için ne yapmak lazım?

Günlük yapabileceğimiz alıştırmalar , uygulamalar ya da internet siteleri üzerinden geliştirmek için ne yapmak gerek ? Daha akıcı konusmak için ?Düzenle
 • Big City Small World Podcast; 4 hikaye oluşan 12 şer bölümden oluşan hikayeler yaklaşık 2,5 dakikadır. Telaffuz gayet güzel ve anlaşılır, hikayeler ise sizi sıkmayacak şekilde. Ayrıca hikayelerle birlikte karikatür olarakta kısa olaylar verilmiş. Hem dinleyip hem de takip edebilirsiniz.
 • LearnEnglish Podcast; Uygulamada 3 hikaye ve toplamda 40 bölüm var. Her bir bölüm yaklaşık 20dk sürmekte. Hem dinleyip hem de takip edebileceğiniz bir bölüm.
 • Learn English – Voxy; 1 dakikanızı almayacak üye kaydıyla kendinizi çok güzel İngilizce dünyasının içinde bulacaksınız. Üye olduktan sonra seviye testi yapıyor, öylesine bir test değil güzel bilginizi ölçebilecek bir testle seviyenizi belirliyor
 • How to Speak Real English; Video dersleri gerekse kelime bilginizi geliştirecek yazıları çok eğitici olmuş. Ayrıca dinlediğini anlama ve okuduğunu anlama konusunda yani reading ve writing dediğimiz konularda kendinizi geliştirmeye çok yardımcı olacak bir uygulama.
 • Fluent English, İçinde bulunan hikayeleri hem dinleyin hem takip edin. Ayrıca uygulamanın size sunduğu en önemli avantaj bilmediğiniz kelimelerin üstüne basarak hemen Türkçe karşılığını görebilmeniz ve kaldığınız yerden hikayeye devam edebilmeniz.
 • Tureng Sözlük, Bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarında size çok yardımcı olacak bir sözlük uygulamasıdır. Sadece günlük hayatta kullandığınız kelimeler değil, iş dünyası, mühendislik, dış ticaret gibi alanlardada 3 milyondan fazla terim bulunduran bir sözlüktür.
 • TED, Bu uygulama aslında ingilizce öğretmen için yapılmamıştır. Ama bundan çok daha iyi şekilde faydalanabiliriz. Uygulama sayesinde hergün yeni eklenen güncel ingilizce videolar izleyebilirsiniz. Üstelik birçok alt yazı seçeneği ile birlikte. Bu sayede bize ingilizce öğrenmek için tavsiyede bulundukları "yabancı film izle" önerisi yerine burdan kısa ve ilgimizi çekecek ayrıca güncel birçok videoyu otobüste giderken bile indirebiliriz.

 • Paylaş
İlk başta ingilizce seviyenizi ölçmek için testpodium.com sitesindeki testi çözebilirsiniz. -kendinizi ölçmeniz bir sonraki pratiğinizi belirlemenize yardımcı olur- Sonrasında seviyenize uygun ingilizce okumalar yaparak başlayın.Bol bol ingilizce film, dizi, çizgifilm *ki bunu fazlasıyla öneririm çok akıcı ve sade bir kullanım var* izleyin. Onun dışında diyalog pratiği yapmak istiyorsanız couchsurfing.com sitesini inceleyip bulunduğunuz şehirdeki toplantılara katılabilirsiniz -ya da siz kendiniz düzenleyebilirsiniz-

not: anadilinizi iyi çözümlemeden asla bir başka dile yüksek düzeyde hakim olamazsınız, o yüzden fazlaca okuma yapın.
 • Paylaş
Ben size kendimden örnek vereyim. Ben Azerbaycan'da İnşaat müh. Okuyorum ve eğitim dilimiz Rusça. Derslerimiz %100 Rusça ve hocalarımız derslerin hepsini Rusça olarak anlatıyor. Ve Ben 2010 senesinde bir sene üniversitenin hazırlık okulunda Rusça eğitimi gördüm. Rusça'nın temelini orada attım. Çoğu arkadaşım o zamanları boş geçirdi, ama benim kendime bir sözüm vardı. Rusçayı öğrenmek. Bu bir hedefti. Ve 2011 yılında kendi kendime bir karar verdim, ve ''chat'' ortamına girdim ve Rus dizileri, filmleri izlemeye başladım. Bir Rus kızla tanıştım, onunla iki yıl kadar yazıştık. Bir taraftan dizi film bir taraftan internette ki yazışma ortamı çok işime yaramıştı. 2011 yılından beri aktif olarak Ruslarla yazışıyorum :) Ve bunun faydasını gördüm. Şimdi aynı şeyi ingilizce için yapıyorum. Ama size tavsiyem Skype'ta kendinize arkadaşlar edinin ve İngilizce orijinal filmleri ''İngilizce alt yazıları'' ile izleyin..... Sakın ola ki İngilizce dizi film izlerken Türkçe alt yazı ile izlemeyin.. İster istemez Türkçe alt yazıyı okuyor, ona odaklaşıyorsunuz... Size tavsiyem bu olur. Benim izlediğim yol işe yaradı. Herkese tavsiye ediyorum. Skype'ta biri ile görüştüğünüz zaman hem listening, hem yazışırsınız writing hem de konuşursunuz speaking te belli bir artış olur. Ve son olarak şunu söylüyorum ve yazımı noktalıyorum :) Asla utanmayın! Ben şu anda üniversitemde sınıfımda ki hocalara dahi takılan, şakalaşan birisiyim. Rusça konusunda ;) O yüzden asla utanmayın dil öğrenirken ve konuşurken...... Başarılar. Umarım yazım faydalı olmuştur. . .
 • Paylaş
En pratik yolu alt yazısız film, dizi, talkshow izlemek bence.

Bir diğer yoluda bir yabancı ile yaz aşkı : -)

Malum dil dile değmeden dil öğrenilmez derler.
 • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, tabi ya 4-5 bin lira kursun yılığına ödeyeceğime bir avrupa turu yaparım ne de güzel söke söke öğrenirim :D

Hakan, Aynen azizim :-)

Herhangi bir sınava girmeniz gerekmiyor yada aceleniz yoksa bir insanın ana dilini nasıl edindiğini incelemenizi öneririm. Dilimizi herhangi bir çaba göstermeden ve tamamen iletişim amaçlı ediniriz. Çok hatalı konuşmamıza rağmen konuşuruz ve isteklerimizi, duygularımızı karşı tarafa belli ederiz. Zamanla daha çok dinleyerek mükemmel gramere ulaşırız. Yani İngilizce dilini akıcı konuşabilmek için gramer kitaplarında kaybolmak gereksizdir. Fırsatı olan kesinlikle yurt dışına çıkmalı ama bu demek değil ki Türkiye'deyken yapılacak bir şey yok. Dediğim gibi bir sınava hazırlanmıyorsanız ve amacınız tamamen düzgün konuşmaksa başlarda tam anlamasanız bile filmleri alt yazısız izleyin, dinleyebilidğiniz her türlü şeyi İngilizce dinleyin. Böylece beyniniz İngilizce düşünmeye alışacaktır. Ve en önemlisi İngilizce duyduklarınızı Türkçe'ye çevirmeye çalışmayın, dili olduğu gibi anlamaya çalışın. Sonuç olarak bunları yaptığınızda native like fluency elde etmiş olursunuz. Ama sadece dinlemekle kalmayın, pratik çok önemli. Konuşacak kimse olmasa bir konu belirleyip, konuşma yapıp sesinizi kaydedebilirsiniz. Bu anlattığım yöntem çok zahmetli olabilir ve siz de bu işi kısa zamanda halletmek istiyor olabilirsiniz ama bir dili edinmenin yolu budur.
 • Paylaş
Önce Türkçe Dil Bilgisi kurallarını öğrenmek, sonra da İngilizce'nin. Bu akıcı konuşmanızı sağlamaz ama mekanik olarak bir şeyler türetirsiniz. Okumaya çok yardımcı olur. Ama konuşmak için pratik şart.
 • Paylaş
Dizileri ingilizce alt yazıyla seyredin. İşe yarıyor.
 • Paylaş
Bol bol listening, reading, writing ve watching yani ingilizce alt yazılı film izlemen gerekir.
 • Paylaş
1
Öncelikli olarak sözlüğü alıp okumak yatar geliştirebilmenin bir dili. Devamı sonra zaten gelir.
 • Paylaş
Ben dizi izlerken altyazıya bakmadan izlemeye çalışıyorum ya da bir iş yapıyorsam dinleyerek anlamaya çalışıyorum. Ayrıca ingilizce forum veya o tarz yerlerde dolaşabilirsin sohbet odalarında yazışabilirsin ben hatam yaptım mı düzeltiyorlar çok güzel oluyor :) Bir de ios'da var mı bilmiyorum ama android'de "Duolingo" adında bir program var onu bir dene istersen kelime hazneni ve cümleleri temel olarak nasıl kurman gerektiğini öğreticektir. ( Bu yazdıklarım ücretsiz şeylerdi sen diyorsan benim para yönünden sıkıntım yok o zaman bir tane kurs bulacaksın yurtdışında pratik yapma imkanı sunan ona gideceksin. İngiltereye bulursan belki biraz aksan da kaparsın güzel olur. )
 • Paylaş
Bütün o gereksiz ezber kitapları boşver, varsa kağıtçıya ver en azından bir işe yarar. Çünkü onlar ingilizce öğretmiyor. Tense ve kelime ezberletiyor.
Konuşmayla öğrenirsin en çok. Ayrıyeten otur ve Türkçe bir paragraf kaleme al. Sonra onu ingilizceye çevirmeye çalış. Beceremediniz yerlerde sözlük/cümle çeviriden yardım al. "Callen Method" diye son zamanlarda daha da yaygınlaşan bir yöntem var. Onun kursları artık heryerde... Ona yapılabilirsin yahut internetten ücretsiz dosyalar halinde indirebilirsin, şahsen ben öyle yapıyordum... Genelde karşılıklı konuşmalar içeriyor. Dinlerken durdurup ne anlayıp anlamadığını sorgulamalı ve bol bol ingilizce kitap okumalısın. Ağır kitaplar okumaktan korkma. Yavaştan başlama, bodoslama dal. Ingilizce mail yazmaya çabala. Ezber yok. Öğrenmeye bak...
 • Paylaş
Yabancı filmler izleyebilirsin.
Hangi dili öğreniyorsan onun dilinde okuma kitabı alıp okuyabilirsin
Kelimelerini ezberlemek gerekir ki bunu her gün 30-40 dakika tekrar etmen yeterlidir
Evde herhangi biriyle ya da aynayla yabancı dille konuşabilirsin
 • Paylaş
Kelime ezberlemeyin, 'Cümle' öğrenin. Özellikle filmlerdeki cümleleri yakalamaya çalışın. Farkı farkedeceksiniz.
 • Paylaş
Her türlü gelişim gerçektendir. Bence geliştirin ve gerçek olduğuna inanın.
 • Paylaş
Bende bilmiyorum hep 3 ve yha 2 geliyooo :(
 • Paylaş
Her şeyden önce "Sevmen" gerekir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

900 Görüntülenme24 Takipçi16 Yanıt

Konu Başlıkları