Bilmek istediğin her şeye ulaş

İngilizce'yi speaking-reading-writing anlamında üst seviyelere çıkarma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

 • Konuşma becerisini üst seviye çıkarmak için yerli dil konuşucularını dinlemelisiniz. Film ya da dizilerle bu işi yapmaya çalıştığınızda dikkatiniz başka yerlere de kayıyor. Bu yüzden bir radyo dinlemenizi öneririm. Benim konuşma becerim tonlama, telaffuz, akıcılık bakımından iyi seviyede. Bunu pratikle değil BBC  Radio 1 dinleyerek başardım. İnternetten dinleyebilirsiniz.
 • Yazma becerisini geliştirmek için de okumak gerekir. Okurken beğendiğiniz süslü kalıplar aklınızda kalır ve bunları yazılarınızda kullanırsanız bir adım öne geçersiniz. Ayrıca yazarken mutlaka bir formata göre yazın. En azından giriş-gelişme-sonuç üçlüsüne mutlaka dikkat edin.
 • Okuma becerisini geliştirmek içinse sesli kitaplar kullanabilirsiniz. Bu şekilde okurken sürekli geri dönüp okunuşlar ve anlamlar hakkında düşünerek okumanızı yavaşlatmazsınız. Klasik kitapların, sesli versiyonlarını indirip birlikte devam ederseniz çok yararı olacaktır.
 • Paylaş
hemeningilizce.com bu sitede ingilizce öğrenmeyi kolaylaştırıcı bir yöntem deneniyor ve kullananlardan oldukça olumlu geribildirimler duydum..

GÜNCELLEME: voscreen.com da canli video parcalari ve dinleme ve anlama yetilerinizi eğlenerek geliştirmenizi sağlayan bir gişirim.
 • Paylaş
4

Cemyus, çok saol güzel bir öneri

Evren Bilimci, Sitelerden hiç bir şekilde dil öğrenilemez. Cümle bile kurduracağını sanmıyorum. Eğer ki varsa fazla zaman harcayan biridir ve böyle muazzam odaklanmaya sahip kişiler için siteye gerek ble yok. Çünkü bu isteğe oranla video, makaleye maruz kalan kişi bir gerizekalı dahi olsa öğrenir. Ayrıca kitap, cd , kurs, site gibi şeyler edinmeye gerek yok.
Ancak herkes bu şekilde öğrenemediği için kurslara maruz kalıyor.

Bence İngilizce için klasik bir gramer öğrenin basitçe öğrenin ama çok üzerinde durmayın saatlerce hata yapmamaya çalışmayın en doğru grameri kullanmak için çaba harcamayın gramer nerdeyse en önemsizi elbetteki düzgün yazmak için lazım ama şöyle düşünelim mesela konuşmayı hallettikten sonra yazmak daha kolay hatalarınızı düzeltmek de bana kalırsa en önemlisi konuşmak benim tavsiyem sadece speaking alanında kurs veren kurumlar var onlara yazılmanız hem yabancı öğretmenler oluyor hem de grupla İngilizce konuşmak zorundasınız gramer düşünürken ya da writing için sürekli türkçe düşünüyoruz o yüzden bir türlü İngilizce öğrenemiyoruz ama speaking sizi ağzınızdan İngilizce kelime çıkartmaya hızlı hızlı zamanla türkçe düşünmeden konuşmaya hazırlıyo ki bu en önemlisi.

Reading için de en kolay yöntem öncelikle mesela tiyatro oyunları gibi dialoglu şeyleri okumak daha kolaydan başlamanızı sağlar sonra hikayeler sonra romanlar mümkünse en son gazete okumaya çalışın başlarda okursanız anlamayacaksınız büyük ihtimal çünkü çok fazla terim kelimeler var.

Listening için de bazıları şarkı dinlemek ingilizcenizi köreltiyo diyor ama şöylesi daha doğru ilk dinlediğinizde sözleriyle dinleyip sonra aşina olunca kelimelere sözsüz dinleyip kelimeyi anlamaya çalışın o sesten telaffuzdan bu şekilde bazen sorf okunuşundan kelime ezberlediğimiz olur bazı kelimelere bakarız bi yerlere yazarız kafamızda kodlarız olmaz ama adam müzikte öyle güzel söylemiştir ki melodiden aklımızda kelimesi kalır sonra yavaştan türkçe anlamını öğrenip bi de öyle düşünüp dinleyince hem şarkının anlamından hem melodisinden telaffuzunuzu da kelime dağarcığınızı da geliştirmiş olursunuz yine aynı şekilde diziler ve filmlerde de böyle türkçe altyazılı dinleseniz bile bazen mesela sadece bir küfür bile adamın vurgusundan aklınızda kalıyo dilinize dolanıyo özellikle diziler daha sürekli devamlı olduğu için karakterlerin verdiği tepkilere göre bazı mecazi cümleleri de kalıp kelime gruplarını da aklımıza daha rahat sokuyoruz yavaştan alt yazıyı kaldırarak kademe atlatabilirsiniz başlarda olmayabilir altyazısız ama üstüne altyazılısını da izleyip filmi kafanızda toparlayabilirsiniz ne kadar anlayıp anlamadığınızı da kavrarsınız.

tr.english-attack.com/ sitesini tavsiye ederim. Bence çok işe yarar, sıkmaz en azından. İ,ngilizce öğrenmek biraz sıkıcı o yüzden müzik, dizi, oyun, radyo kitap ağırlıklı bi tatil tadında ingilizce öğrenmek daha rahat bence.

Bir de mesela interpals.net/ diye bir site var burda her ülkeden her yaştan insanlar var öyle klasik flört siteleri gibi düşünmeyin profilinizde hangi dili ne kadar bildiğinizden kendinizden siteden ne beklediğinizden istediğiniz her şeyden bahsedebilirsiniz orda yabancı dillerini geliştirmek isteyen çok fazla insan var türkler genelde dadanmadan durmaz ama kiminle konuşacağınızı seçen sizsiniz sonuçta orda birçok yabancı arkadaşla konuşabilirsiniz bence gerçekten yarıyo bazen en basit cümleyi bile kuramıyoruz heyecandan ve bu konuşmalar bu heyecanı atıyo onların kısaltmalarını görüyosunuz bazen siz onlara türkçe öğretiyosunuz onlar size ingilizce bazılarının da inglizcesi iyi olmuyo iki taraf da birbirini anlamaya çalışıyo hem yazdığınız için gramer olarak yavaş yavaş ilerliyosunuz hem sokak diline de yakınlaşıyosunuz hem de bi yerden sonra aynı sorulara denk geliyosunuz ya mesela artık ne cevap vereceğinize alışmış olup hızlanıyosunuz tavsiye ederim.
 • Paylaş
4

Evren Bilimci, Yukarıdan aşağıya konuşurken motomot şehir efsanesine denk geldim bir Türk Türkçe düşünür ingilzice düşünmek diye bir şey söz konusu olamaz.
Türkçe düşünmeden nasıl konuşmasını bekliyorsun. İngilizce konuşurken bile beyninde Türkçe düşünecek. İç sesleri ingilizce olmayacak. İngilizce düşünmek diye bir şey yok. Öğrenilememesini temel sebebi bu. Yorumlaması gerek. Bir derleyiciye ihtiyacı var. Bir Türk, Türkçe düşünür. Türkçe düşünmeden kelimeler ingilizce olarak dışarıya çıkmaz. Önce ne söyleyeceğini Türkçesini söylemesi gerekli... Aslında neden ingilzce öğrenemiyoruz adında bir pdf bunlara çok açıklayıcı yaklaşıyor arama yapıp elde edip okuyabilirsiniz.

Evren Bilimci, Speaking writing bölümlendirmelerde bana kalırsa fazla yanlış ayrı ayrı kurslar almakta fazlasıyla zahmetli ve öğrenimi uzatan etmenler.
İnsan hayatı boyucna bir dili zar zor öğrenebileceği kaygısı oluşturuyor oysaki bir dili 6ayda öğrenememek bile saçma.
Sadece kaynak sıkıntısı aşılmalı.

Yoyo, Şahsen Bir Türk Türkçe düşünür ifadesine katılamıyorum. Ana dilinin Türkçe olmasından kaynaklı ilk düşünme şekli Türkçe üzerine olur. İngilizceyi ana dili gibi konuşmak isteyen kişi ya da gerçekten ana dili gibi konuşabilecek kadar ilerleten kişi artık İngilizce ve Türkçe düşünmeye başlar. Hani şu Türkçe'yi mahvettikleri üzerine verdiğimiz örnekler vardır ya mesela bir olayı anlatırken veya iş hayatında tüm cümleyi anlatırken aralara sıkıştırılan o birkaç ingilizce kelime olayı. Bazen dil üzerinde ingilizcesini daha iyi kavradığımız şeyler beynimizde Türkçe bir kelimeye karşı daha ön planda oluyor. Bazen gerçekten bunun Türkçesi neydi diye düşündüğümüz kelimeler olur. Bunun gibi bir şeyden bahsediyorum. Bir şeyi anlatırken beyninde tek tek Türkçe bir kelimenin ingilizceye çevrisini yapıp sonra bunları tek tek birleştirip uygun dil bilgisi düşünmek. Bu haliyle en amatör ingilizce öğrenme şekli oluyor ne zaman ki beyin bunları tek tek bu kadar yavaş parçalarla düşünmeyi bırakıp daha hızlı kavradığında sanki bu adımları yapmıyormuşşsun derecesinde bir hızlanma, aşinalık oluyor. Cümlede çok küçük eksikliklerle daha hızlı çeviri yapıp konuşabiliyoruz. İngilizce düşünme mantığında açıklamak istediğim buydu. İnsan ne kadar çok dil öğrendikçe bu dilde ilerlemesine göre ana dil derecesinde her dili konuşabilme yeteneğine sahiptir. Nasılki tek dil bilgim Türkçeden oluştuğu dönem uzun süre Türkçe düşünmüş Türkçe dile getirmişsem, yıllar sonra uzun süre Amerika'da yaşasam anadilim kadar İngilizce bilsem son güncellemem uzun süreli bir İngilzce olduğu için İngilizce düşünmeye yönelirim. Hala Türk'üm :) Tabi herkesin öğrenme şekli arasında dağlar kadar fark var. Bazı insanlar bu adımları farklı şekilde gerçekleştirir. Bunun için yurt dışında yapılan bazı testlerin ülkemizde de çok küçük yaşlardan başlayıp her yaşta uygulanması daha faydalı olurdu.
Dil öğrenme konusu gerçekten başlı başına müthiş bir konu. Üzerine uzun uzun her türlü tartışmayı yapmak çok keyifli olur.

Yoyo, Herkesin bu kadar örnek vermesindeki nedenler de aslında gerçekten çok farklı öğrenme modunda insanlar var. Ben ömrüm billah bir internet sitesiden bir şey öğrenemedim. Konu videoları dialogların canlandırılması her şeyi izledim. Bende hiçbir etkisi olmazken arkadaşım ise sadece bu şekilde yabancı insanlarla çok rahat ingilizce konuşabilecek seviyede. Benim için bu saçmalık derecesindeyken adam için bu sistem mükemmel. Biri altyazılı dizileri izleye izleye ingilizce deyimleri bile öğrenmiş olur. Biri kitap okuyarak cümle cümle çeviri yaparak. Ben bu farklılık üzerinde diyecek bir şey bulamıyorum. O yüzden dediklerim öneri olsun :)

İş, işte öğrenilir gibi bir mantığı vardır bu sorunun cevabının. Yani pratik gerekli.

Konuşma konusunda, konuşacaksınız. İngilizce konuşulan ortamlara gireceksiniz. Yani İngilizce konuşan insanlarla siz de konuşacaksınız. Hiç de göründüğü gibi kolay değildir ama başka çare yok. İlk başta cümleleri toparlayamayacaksınız ama moraliniz bozulmasın.

Yazma konusuna gelince, özellikle sosyal medya bu konuda bire bir. İngilizce yazan arkadaşlar edinin. Evvela kısa yorumlar yapabilirsiniz ama zamanla siz de güzel, açıklayıcı ve uzun cümleler kurar hale geleceksiniz. Artık google translate gibi modüller de var. Bunlar işinizi daha da kolaylaştırıyor. Bir cümlenin öğelerini daha rahat yerleştirebiliyor, sesteş kelimeler arasında ayrım yapabiliyorsunuz. Tabii seslisozluk, tureng, zargan da size yardımcı oluyor.

Okumada pek sıkıntı yok. 'Stage' diye tanımlanan, basitten zora doğru 'level'ları (seviyeleri) olan kitaplar var. Önemli olan, okumaktan hoşlanacağınız bir hikaye kitabını edinmekle başlamanız ve öyle devam ederek basamakları tırmanmanız.
 • Paylaş
Reading için en basit tavsiye kitap okumak olur bunun dışında internetten bir şey araştıracağında arama motoruna ingilizce yaz ve ingilizce sayfalardan öğrenmeye çalışabilirsin film/dizi izlerken ingilizce alt yazılı izleyebilirsin telefonunun dil ayarını ingilizce yapabilirsin
Writing için günlük tutabilirsin ya da blog yapabilirsin yine yabancı arkadaşlar edinip onlarla konuşabilirsin eğer yaratıcı biriysen kısa hikayeler, şiirler, şarkılar yazabilirsin

Speaking için ben fazla bir şey yapamamıştım ancak internet üzerinden yabancı arkadaşlar edinip konuşabilirsin bunun dışında listening yapmak da speaking i acayip geliştiriyor bunu kendimde gördüm konuşacak kimsem yoktu ancak o kadar çok ingilizce şey dinlerdim ki şu an pronunciation um sınıftaki bir çok kişiden daha iyi
Bonus olarak da Listening için diziler filmler tabiki de 1 numara ama ben youtuberları çok fazla izliyordum en çok da onların sayesinde geliştirdim yine yabancı arkadaş edinip onunla sesli konuşursan bu da senin listening ini geliştirir şu son zamanlarda podcast leri keşfettim bu da güzel oluyor üniversitede öğretmenlerimiz de British English pronunciation öğrenmenin en iyi yolunu BBC izlemek/dinlemek olduğunu söylüyorlar bu ara audible da çok revaçta sesli kitapmış heralde ben denemedim ama bunu da deneyebilirsin.
 • Paylaş
Speaking olarak, ingilizce tabu alın. Geçen hafta başladım kesinlikle çok faydasını göreceksiniz.
 • Paylaş
Konuşma konusunda rahatlamak için yabancı dizi izlemeyi tavisye ederim. Çok eğlenceli, çok basit ve çok etkili. İlk sezonu altyazı ile seyret sonra altyazıları da kapat. Konuşma konusunda gerçekten çok faydası dokunuyor. Onun dışında ödev yaoarsan da çok faydası oluyor yazma ve okuma konusunda mecbur oturup öğreniyorsun. Eğer okuyorsan derslerin ingilizce olanlarını tercih etmeye çalış.
 • Paylaş
Benim tavsiyem ogrenebildigin kadar kelime ogrenmen.
Ornegin ingilizce kitap okurken bilmedigin kelimelerin altini cizip bir deftere anlamlari ile yazip, cumle icinde kullanabilirsin. Bu deftere zaman zaman goz atman kelimelerin aklinda kalici olmasini saglayacaktir.
Vakit alir, ancak ingilizce bilgini ust seviyelere cikarmanin en etkili yoludur.
 • Paylaş
Bir kere öncelikli olarak bu dilde kendini geliştirebilmen için detaylara önem vermelisin prepositionlar felan aslında çok önemlidir. Kelime bilgisi ve gramer zaten olmazsa olmaz olanlardır. Birde aksanlar arasında çok sayıda kelime ve deyim farklılıkları vardır. Hatta bazı slang veya phrsal verblerin british denen aksanda kullanıldığını düşün ve bir amerikalı veya kanadalı bunun anlamını bilmeyebilir. Zaten işin içine girdikçe ne dediğimi anlayacaksın. Heryerde kullanılan bir basmakalıp söz vardır altyazılı film izle diye. Altyazılı film ancak ve ancak ingilizce altyazı ile izlenmelidir ve bu senin telafuzunu düzeltir. Türkçe altyazı ile izlenen ingilizce filmin hiçbir mantığı yoktur. Varolanı da götürür. Zaten belirli bir seviyeden sonra mesele cümlenin ana fikrini çıkarmak değil detaylarını, nasıl kurulduğunu yani syntax denen olayı analiz etmektedir. Podcastleri tavsiye ederim. Bol bol dinle onları. Birde (interview) ropörtaj bul internetten ingilizce olarak onları sesli oku. Anlamını veya telafuzunun bilmediğin kelimeleri araştır.Böylelikle farklı tarzılarda nasıl sorular sorabilirsin bunları da kendi kendine öğrenmiş olursun. Kendi sesine ingilizce okurken alış. Birçok kişi ingilizce konuşmayı denediğinde kendi sesinden ötürü garip hisseder ve konuşmaktan çekinir. Sesli okuma pratiği bunun önüne geçecektir. Konuşma ingilizcesinde çok fazla edebi veya old-fashioned dedikleri kelimeler yoktur. Bu nedenle zamanını dünya klasikleri gibi çok ağır bir ingilizce ile yazılmış kitaplarla harcama bu senin motivasyonunu da azaltır. Yazma becerisine gelince, italki adında bir site var oraya göz atmanı öneririm. Yazdıklarının native speakerlar tarafından düzeltilmesini sağlayabilirsin böylelikle yanlışlarını görmüş olursun. Okuyarak kavramların nasıl ifade edildiğini öğrenmelisin yani birşeyi yapmadan önce onun nasıl yapıldığını görmelisin. İngilizcede çok farklı şekilde aynı anlama sahip cümleler kurulabilir. Bunları her ne kadar gramerin ve kelime bilgin iyi olmuş olsa da yapamazsın. Okudukça bazı kalıplar veya bazı şeyler sende çağrışımda bulunur ve kendi kendine şöyle dersin 'ben bu kelimeyi şurada kullanabilirim veya bu ingilizcede böyle deniyormuş'. Writing olayında cümleni tutabildiğin kadar uzun tut ve redundancy denen olaydan kaçın yani gereksiz kelimeler ekleme.
Bence yanlış bilinen 2. Şey şudur. Öğretmenlerin çoğu sözlük olarak klasik sözlükleri önerirler ben ise yüzde yüz karşıyım. İnternette çok güzel sözlükler var (ben macmillandictionary veya reference ı kullanıyorum) kelimenin nasıl kullanıldığını hatta origin ini bile gösteriyor. Biraz araştırmacı bir kişiliğe sahipsen ve kelime merakın varsa herşey elinin altında demektir. Gerisi sana kalmış. Birde gerçek anlamda örenmek istiyorsan, bu iş öyle 5-6 ayda olacak birşey değil. Bunu bir hobby gibi düşünmelisin ve çok ama çok zaman ayırmalısın.
 • Paylaş
1

Seçkin İnan, Oncelikle grammar kurallarini bil. Sonra seviye seviye kitap okuyarak vocabulary hazneni genislet. Sonra film izleyerek ve muzik dinleyerek dinlemeni gelistir. En sonu da da native speaker olan kisilerle sohbet et . konusmadan asla ogrenemezsin

İnsanlar, ingilizceyi öğrenememekten muzdarip kursların işe yaramadığını söyleyp duruyorlar. Fazla kolay olmasına rağmen. Bundan sıkılıp, almanca çalışan bir kişi onu rahatça öğrenebildiğini söylemişti. Öğrenim yöntemleri çok yanlış.
Bu bilerek böyle işletiliyor çünkü dilin sahipleri için büyük gelir kaynağı. Bir dolu para elde ediyorlar. Pazar haline dönüşmüş durumda.
Zaman harcadıkça öğreniliyor, nasıl öğrenilmesi gerektiği dahil. Ancak düşünerek ve okuyarak öğrenilir. Diğer bölümler bu nokta olmadan ilerlemez.
Gramer, Kelime dışında pek bir özelliği yok. Pek bir dil bilgisi de gerekmiyor ancak insanların kafasını daha ilk zamanlardan bu şeylerle allak bullak ediyor sonuçta ilkokul lise üniversiteye kadar gelen çocuk cümle kurmayı bile bilmiyor. Hintlerde bu durum yok. Sömürgeye maruz kaldıkları için onlara gerçekten öğretmek istemişler. Anadilleri gibi konuşuyorlar.
Bir yabancıyla konuşmak için hemen ağzından ingilizce kelimelerin çıkmasını bekliyor. Ama o şekilde olmaz. Önce Türkçe olarak ne söyleyeceğini belirlemeli ve beyninde bunu çevirmelisin.
Buna nazaran yarım yamalak anlayıp cümleyi tamamlamaya çalışanların yapması gereken de bu. Artık her eğitim orta yaşlılar için bile olsa enbaştan fazla rahatsız edici bir şekilde oluyor.
Arapça gibi ingilizce bizim yapımıza göre terstir. Önce eylem, söylenir. Cümleyi tersten kurmak gerekiyor yani. Bunun dışında uygun bağlaç benzeri yapıları eklemektir. Şimdi fiil, isim, kip gibi şeyler kullanmaktan özellikle çekildim böyle bir öğretim yanlış olur çünkü.
En azından çocuklara yapılmasın ya da en başında bunlar anlatılsın konu anlatılırken zamir filan diyince kimse bir şey anlamıyor.
1-Siteler bir yere götürmüyor
2-Videolar iyi çözüm
3-YGS,LYS benzeri kitaplardan uzak durulmalı
4-Dizi izleme kulak dolgunluğu sağlar. Diğer yönlerden çok çok az işe yarar. İngilizce altyazı ile bir nebze daha fazla etki verir. Ya da japonca animeye ingilizce altyazı. Kaçışın yok beyin anlamak için okumak zorunda tabi. Ama ingilizce altyazı ile yabancı dizi izlemek kalıplar hakkında yardımcı olabilri.
5-Makale, yazı okumak birinci dereceden etkin öğrenimdir.
6-Kursa gidilmemeli veya eğitim içeriğinden fazla emin olunmalı.
7- ...
Son olarak sıraıs kişiden kişiye göre değişir.
Etkinlikle
1-İngilizce yazılar yazmaya çalışabilirsiniz.
2-Haber çevirisi gibi şeyler yapabilirsiniz. ve karışık cümle olması önemli değil. Anlaşılması yeterli.
Çekinceler ertelemeye veya yapmamaya sebebiyet verebilir yapılmazsa gelişilemez, yapıldığında basitte olsa daha sonra daha rahat geliştirilebilri.

Daha yazsam makaleye doğru gider ama burada bitireyim. Aksanmış telaffuzmuş bence öğrenim aşamasını bunlarla kaybetme bile. Öğrendikten sonra bak. Elin yabancısı Türkçe için Türk gibi konuşayım beni Türk sansınlar demez. Bir japonda bunun için çabalamaz. İletişim sağlanıyorsa geirsi küçük bir pasta süsü.
Ama her şey neredeyse gramerde bitiyor. ve İnterest ilginç demek değildir. Öğretimde böyle tek tip kalıplar yerleştirildiği için öncelerdi ilgisiz, ilgi çekici, bununla ilgili (alakalı) gibi bir çok duruma gelebileceğinden habersizdim. Sadece ilginç olarak algılıyordum. Öğrenme bir sepetse ingilizce öğretimi delik değişk bir sepettir.
 • Paylaş
penpaland.com tavsiye ediyorum , buradan kendinize pratik yapmak için bir dil arkadasi edinebilirsiniz.
 • Paylaş
Yazılı çeviri yapmanın çok faydası oluyor. Hem kelimeleri hem de cümle yapısını öğreniyorsun. Orta üst seviyeye atlamak için güzel bir yöntem. Bazı yayın evlerinin bu konuda çok güzel ka.....
 • Paylaş
2

Hasan Yılmaz, Çeviri bilakis baltalar yabancı dil öğrenmeyi çünkü yeni bir dil öğrenmek o dilin mantığını ve döngüsünü beyne oturtmaktan ibarettir. Kelime ve gramer bunun yanı sıra gelir. Çeviriyle uğraşmak o dili kendi ana dilinin mantığında anlamaya zorlar insanı ve akıcılığı engeller.

Ahmet Ölçen, Bunu sadece akademik çalışma yapanlara önerebilirsiniz. Dil öğrenecek kimsenin mutlaka practice yapması gerekiyor

üçünü beraber (paralel ) ilerlet, yoksa biri diğerlerinin önüne geçer. En önemlisi fonetiktir bence. Gramer sanıldığı gibi dilbilgisi kurallarıyla öğrenilecek birşey değildir, konuşma pratiklerine ağırlık verirseniz gerisi otomatik gelir zaten.
 • Paylaş
sitelerden, videolardan ingilizce diye çekinmemek. bi süre sonra okuduğun ya da dinlediğin şeylerin türkçe mi yoksa ingilizce olduğunu fark etmeden anlıyorsun.
 • Paylaş
Benim tavsiyem yabancı müzik ve dizi/film izlemek.
 • Paylaş
Merhabalar, ingilizce eğitim sürecinde elbette yapacak çok şey var! Özellikle internet gibi bir bilgi kaynağımız varken bilgide sınır yok. Blogumda yazdığım konulardan bir tanesi sorunuza iyi cevap olabilecek diye düşünüyorum.
englishturkiye.com/nasil-ingilizce-ogre... .
 • Paylaş
londrada geçireceğiniz 2 ay çok büyük iş görür aslında ama isterseniz New york a gidip ingilizcenin bize öğretilmeye çalışıldığı kadar zor ve katı bir dil olmadığını görebilirsiniz
 • Paylaş
Merhaba, bunun için satılan özel setler var ama ben onları tavsiye etmem. Çünkü satılan özel setlerde İngilizceyi çok düzgün açık bir şekilde kullanıyorlar. Bunu yerine ilk öncelikle Cambridge'nin English-English sözlüğünü alacaksın. Bundan sonra kendine iyi bir mektup arkadaşı bulman gerekiyor. Daha sonra da İngilizce kanallar izleyeceksin. Çünkü yurt dışına gittiğinde kimse senle Londra İngilizcesi konuşmayacak. Ben İngilizce'mi bu sayede geliştirdim, akrabalarım Almanya da yaşıyor ve onların sayesinde Almancam da mükemmel denecek kadar iyi oldu en iyi taktikler bunlar :)
 • Paylaş
Yabancı bir sevgili
 • Paylaş
Ben size kendimden örnek vereyim. Ben Azerbaycan'da İnşaat müh. Okuyorum ve eğitim dilimiz Rusça. Derslerimiz %100 Rusça ve hocalarımız derslerin hepsini Rusça olarak anlatıyor. Ve Ben 2010 senesinde bir sene üniversitenin hazırlık okulunda Rusça eğitimi gördüm. Rusça'nın temelini orada attım. Çoğu arkadaşım o zamanları boş geçirdi, ama benim kendime bir sözüm vardı. Rusçayı öğrenmek. Bu bir hedefti. Ve 2011 yılında kendi kendime bir karar verdim, ve ''chat'' ortamına girdim ve Rus dizileri, filmleri izlemeye başladım. Bir Rus kızla tanıştım, onunla iki yıl kadar yazıştık. Bir taraftan dizi film bir taraftan internette ki yazışma ortamı çok işime yaramıştı. 2011 yılından beri aktif olarak Ruslarla yazışıyorum :) Ve bunun faydasını gördüm. Şimdi aynı şeyi ingilizce için yapıyorum. Ama size tavsiyem Skype'ta kendinize arkadaşlar edinin ve İngilizce orijinal filmleri ''İngilizce alt yazıları'' ile izleyin..... Sakın ola ki İngilizce dizi film izlerken Türkçe alt yazı ile izlemeyin.. İster istemez Türkçe alt yazıyı okuyor, ona odaklaşıyorsunuz... Size tavsiyem bu olur. Benim izlediğim yol işe yaradı. Herkese tavsiye ediyorum. Skype'ta biri ile görüştüğünüz zaman hem listening, hem yazışırsınız writing hem de konuşursunuz speaking te belli bir artış olur. Ve son olarak şunu söylüyorum ve yazımı noktalıyorum :) Asla utanmayın! Ben şu anda üniversitemde sınıfımda ki hocalara dahi takılan, şakalaşan birisiyim. Rusça konusunda ;) O yüzden asla utanmayın dil öğrenirken ve konuşurken...... Başarılar. Umarım yazım faydalı olmuştur. . . Teşekkürler.
 • Paylaş
skypeogretmenim.com sitesinde ücretsiz deneme ders alıp test edebilirsin, çok iyi öğretmenleri var ve hepsi güvenilir, kaliteli öğretmenler.
 • Paylaş
Bu siteyi tavsiye ediyorum.

letspal.com
 • Paylaş
letspal.com

bu siteyi öneriyorum, pratik yapabilirsiniz online arkadaşlarla
 • Paylaş
Yabancı sevgili en kolayı :)
 • Paylaş
2

Ali Saka, Ben o eğitimi aldım ancak vaktim az olduğundan hiç bakamadım vakti çok olan birinin almasını tavsiye ederim yoksa hiç bir faydası olmuyor.

Ahmet Ölçen, grupfoni mi? bir aydır siparişim gelmiyor. Telefonu da açmıyorlar!

Bunlara birde duyma (anlama/dinleme) eklemek lazım... Tüm bu dertlerden çingilizce ile kurtulabilirsin.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6234 Görüntülenme57 Takipçi26 Yanıt