Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnovasyon şirket kültürü içine nasıl yerleşir?

Bence inovasyon ya da Türkçe ismiyle yenilikçiliğin en önemli ön şartlarından birisi; özgür düşüncedir. Bir şirkette yenilikçiliği teşvik etmek için öncelikle özgür düşünceyi teşvik etmeniz gerekir. Özgür düşünce her toplumda cesaret gerektiren bir aksiyon, bu yüzden çalışanlarınızı cesaretlendirmelisiniz. Onlara istediklerinden de fazla sorumluluk vermeli ve düşüncelerini kısıtlamadan verdiğiniz sorumlulukları yerine getirmelerini desteklemelisiniz.


Özgür, cesur ve sorumluluk sahibi bireyler şirketi yenilikçi çalışmaları ile daha ileri götürür.


Mesela Google, çalışanlarına, çalıştıkları zamanın 5'te 1'ini kendi özgün projelerine harcamaları için olanak tanır ki Google'ın birçok yenilikçi ürünü bu sayede çıkmıştır. Brezilya'da Facebook'tan daha fazla kullanılan Google'ın sosyal ağı olan Orkut.com, Google çalışanı bir Türk tarafından geliştirilmiştir.

  • Paylaş
1

Gökhan Örün, bugün Google'ın bloğundan okuduğum yazı, google yaratıcılığı nasıl açığa çıkarıyor ; googleblog.blogspot.com/2012/12/unleashing-creativity-in-googles-csilab.html

İnovasyonu şirkete aşılamak gerekir,grip aşısı gibi içerisindeki -iyi virüs- önce hasta edebilir (çok karşı çıkan olur,direnen olur) ama sonra karşılaşacağı tehlikeden korur,çünkü şirketin savunma refleksi artacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

912 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları