Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid 5 ejderden o kadar yüklü miktarda parayı alıp hala gelişememe sebebi sizce nedir?

Sizce 1 ekip değil de sadece 1 kişi bile daha iyisini bu kadar zamanda daha fazla yapabilr mi?Düzenle
Hâlâ Apple ın garaj da, facebookun öğrenci yurdunda. Twitter in 6 arkadaşın birbirine sms atmak için amatörce oluşturulan tekonolojler olduğuna inanıyorsanız inploidte ki gelişmeyi göremezsiniz. Dragonlar dan sonra galata melekleri de bu siteye ciddi bir yatırım yaptı. Sizce Türkiyenin en önemli 30 yatirimcisi neden bu projeye inandı? Paralarını sokağa dökmek için değil elbette, arka plandaki gelişmeler için, dünyada editasyonu kullanıcılarının yaptığı kaç site biliyorsunuz? ki bu site reklamsız, baldır bacaksız bir gelir modeliyle teknoloji ve içerik üretiyor olsun, önümüzde ki günler de bu site tam etkileşimli sitenin de üzerine çıkarak rozet ve moderasyonu da kullanıcılarına bırakıp dünya da bir ilk olacak algoritmasını geliştirdiğini duyuru du , bunlar gelişme değilse gelişme nedir sizce? Abuk subuk kedi köpek resimleri, özlü sözler, saçma şiirlerle dolu milyonlarca kullanıcının olduğu bir yer mi? Kamyon yazılarını da milyonlarca insan görüyor.
  • Paylaş
2

Bert, eyvallah haklisin da ben hala apple in garajda ve facebook un ogrenci yurdundan cikan projeler olduguna inaniyorum :)

Hakan, En iyi fikirler zaten olmadık yerler de gelirmiş, ancak o sihirli parmak hep büyük ve iyi ışıklandırılmış ofisler de değiyor :)

Ben nacizane derlememi ve öngörümü sunayım.

Öncelikle bu sitenin sahiplenilmesi meselesinin de bir süre sonra sona ermesi gerekiyor profesyonellik adına.Halihazırda TV de bu sitenin hikayesini izleyen ve buraya üye olan herkes bir anlamda alabildiğine de iyi niyetle olduğuna inandığım bir yaklaşımla, siteyi sahiplenirken bir yandan da siteye dair fetva veriyor, kafa yoruyor, lakin bunun da bir yere kadar olması gerekiyor.Buna ilk kuruluş aşaması diyelim.

Sonraki aşama gelişme ve yaygınlaşma, ki bu süre boyunca gelir modeli yok ve hala bedava durumda kalmalı, kalacak.

Üçüncü aşama gelir modelli hali. Aslında bu son aşamayı ortaya koymaya çalışıp sonra ikinci aşamaya dönmeli.

Gelir modelli aşamada insanlar SMS ile ya da site mesajı ile sorularını sormalı. Her soru 1 SMS ücreti. Site ve Telekominikasyon arası anlaşmayla bu ilk soru SMS lerinin bir kısmı siteye geri dönüş yapacak, ya da siteye kalacak site buradan komisyon verecek. Siteye ulaşan sorular Bir Bilenlere düşecek. O konunun uzmanı bir bilenlerin verdiği cevaplar değerlendirilecek, puanlanacak ve soruyu sorana yönlendirilecek, Bu 3 SMS ücreti örneğin. 1 SMS siteye, 2 SMS Bir Bilen hesabına yazılacak.

Örneğin, Ali Tezel Sosyal Güvenlik Uzmanı, bu sitenin Bir Bilenlerinden, günlük 20 soru kendisine soruldu, emeklilik, vergi, SSK,SGK her neyse, 20 mesaj ilk soru için, bir kısmı komisyon gibi Telekominikasyon şirketine bir kısmı site hesabına, 20 soruya 20 cevap 60 SMS ücreti, 20 si siteye, 40 ı Bilene. Toplamda %X x 20 SMS+20 SMS siteye kalacak.

Bir Bilenler aylık ek gelir gibi bu bilgili olduğu konuda cevap vermeye motive olacak, site de bu bağımlılıktan istifade edecek.

Mesaj trafiği bağımsız olmalı, mümkünse facebook ya da twitter entegrasyonu ile bağlanmamalı.Reklamı Telekominikasyon şirketi de yapmalı, Mesela Sorunuz mu var, Bir Bilene sorun, konunun uzmanları 3 SMS karşılığı size cevap versinler.Bir Bilenlerimiz örneğin şunlardır...

Tabi burada işin hukuki ve bağlayıcılık boyutunun yasal olarak zemine oturtulması gerekiyor. Borsa sitelerinde herşey yazılır çizilir, her türlü yorum yapılır, en son SPK nın bilmem ne tebliği yapılıp, Yatırım Danışmalığı kapsamında değildir deyip işin içinden çıkılır.

İşin bu boyuta kavuşması için nasıl yaygınlaşacağı, var ya ilk yapılan tabir, uçağın ilk kalkış hızına nasıl kavuşacağı..Burası biraz civcivli. Bence bu şekilde ilk hıza kavuşacağım derken ya XXX Sözlüğe, ya da Foruma döner burası. Bence ivedi ismi olan tanınmış 20-30 kişi ile anlaşma yapılıp, direk reklam meklam girmek lazım tepeden bu işe.Futbol Yorumcusu-Doktor-Sosyal Güvenlik Uzmanı-Teknoloji Uzmanı-Kariyer İş Fırsatları Uzmanı(Her türlü sınavı, şartları bilen takip eden), Borsa Yatırım Uzmanı-Otomobil Uzmanı-Nerede Kaça Ne Yiyelim Uzmanı(Gurmesi)-Sinema Uzmanı ve Cari Takip Elemanı(Nerede ne oynar, izlenir mi, nasıldır)-Turizm Uzmanı(Hangi otele gidelim, kaça kalalım, hangi numarayı arayalım)-...

Ayrıca, standart hizmet sunulmalı. Hangi markette fiyatlar ne, hangi sinemada ne oynar, hangi otel kaç para, en son A B C D segmenti araçlar donanımları motorları fiyatları son kampanyalar, ilk yardım kalp masajı suni teneffüs, çocuk hastalıkları belirtileri, haber manşetleri, haber özetleri, kitap tanıtımları, kitap özetleri, SBS-YGS ...soru bankaları, yemek tarifleri, dağcılık, dalgıçlık, paraşütçülük, sivil pilot olma kariyeri ücreti, ......
  • Paylaş
9

Ahmet Avcı, Bu arada soru biraz gaddarca olmuş..Bu internet işi, esnaflığa benzemez. Esnaf ilk dükkanı açtığında müşteri yağar, o da hep öyle olacak zanneder. Eski esnaflar da ona der ki,-belli olmaz 3 sene geçmesi lazım, bizim meslekte taze b..ka sinekler çok konar, bu seni yanıltmasın.

Bu işte ise tam tersidir.B..kun kokusunun yayılması bir hayli uzun sürer, kolay değil o kadar fiber optik kablodan kokunun yayılması.

Hakan, Bu yorumu çok kıymetli olarak not ediyorum. Bir müsait zaman da teknik olarak inceleyip buradan cevap vereceğim. Ancak sms konusunda itici bulduğum kadar gelir modelinin teknolojiden sıyrılarak bireyselleşmesi anlamında da çekici bir fikir gibi geldi bana . @serkan model olarak işlenip algoritması kolayca kurulabilir, bu tavsiye belki sms olmasa bile başka bir tahsile ve hatta kullanıcılara pay yaratabilir. Bence bu yorum not edilmeli. Ben bir inploid gönüllüsü olarak cidden önemsedim.

Serkan Kiose, Gelir modeli mevzusu birçok kişinin aklını kurcalayan bir mevzu. Biz elden geldiğince kullanıcıların daha soğrusu gerçek bilgi sahiplerinin bu modelin içinde bulunacağı bir yapı peşinde koşuyoruz. Henüz erken ama yakında -şu an test ediyoruz- kullanıcı puanlama sisteminde online saygınlık üzerine bazı düzenlemelerimiz olacak. Oradan alacağımız davranış geribildirimleri model konusunda bizi biraz daha yönlendirecektir diye dşünüyorum. Bu arada inploid ile ilgili hemen her soruyu ve yanıtını ayrıntılı olarak okuyup notlar aldığımızı burada yeri gelmişken belirteyim. Tüm yorum sahiplerine saygılar, sevgiler ve teşekkürler...

Mehmet Gündüz, Tamam Peki Soruyu ilk yazan benim ve buraya neredeyse imploid açıldığında çok mutlu olduğum için katılmıştım bizim Türklere Bak Hele Deyip Ayrı Bir Gurur duyup üye olmuştum. ve imploid i sevmiyor değilim hala seviyorum yalnız sadece iğneleme yaptım. Çinlilerin dediği gibi Her iyiliğin Altında Bir Kötülük Her Kötülüğün Altında Bir İyilik Saklıdır. Derdim şu Ben bir Web Tasarımcısıyım Aynı Zamanda Antalya da Büyük Bir Otelde (4500 kişilik) Sistem Mühendisliği ( IT Manager ) Olarak Çalışıyorum . Artık inploidin uyanma zamanı geldi artık geldi ve buraya üye olan insanlar tavuğun altına kaç yumurta koyarsam kaç civciv çıkar diye saçma sapan tuhaf tuhaf sorular soruyorlar ve beni üzen şey şu kötülükten tuhaflıktan arınmalı artık bu site insanlar marsı delik deşik ettiler bizimkiler hala tavuğun altındaki yumurta Sayısıyla uğraşıyor o kadar saçma sorular var ki ... Gezip dolaşmıyor musunuz arkadaşlar siteyi... Her gün Tuhaf tuhaf soru soruyorlar artık çığır açmalıyız kendi kendimizin üzerinden atlayamazsak ne bu güzelim site amacına ulaşır nede 5 Ejder.....

Mehmet Gündüz, Ve ekliyeceğim bir şeyler var... O akşam 5 ejderi seyrederken birden bu arkadaşlar çıkageldi karşılarına o kadar gözleri parlıyordu ki çocukların anlattıkları şeye o kadar çok inanmışlardı ki anlatamam. ki bu benim izlenimim. tam hatırlamıyorum ama neredeyse 5 sene oluyor galiba... ve şöyle bir şey canlandı gözümde bu çocuklar bu işi yapar abi dedim. Derken o kadar uzun Zamandır. Takip Ediyorum Yukarıda dediğim gibi tavuğun yumurtası kızların saçlarının fönü nebiliyim işte be o insanlar gibi çok fazla gevşek olamıyorum yani bu tarz sorular ne amaçla neden sorulur anlamıyorum ki belkide bu site çok büyük bir ansiklopedi gibi bir şey olabilirdi içerisi bilgiden dolup taşabilirdi.... O iki arkadaşa da isyanım şu yahu siteyi takip etseler insanların saçmalıklarını düzgün bir dille kusura bakma ama bu soruyu ablana abine sorsan bile cevap verir işi yok bu sorunun burada deyip düzeltmeler yapsalardı emin olun bu site şimdiye kadar çok daha büyüyebilirdi tasarımın beta aşamasından çıkamadı site daha ya bilmiyorum ama ilk üye olduğumda 7-8 bilemediniz 20 soru vardı ama gayet asil gerçekten bilgi dolu sorulardı.... Hal böyleyken isyanım böyle bir soru sorma sebebim budur arkadaşlar Kaan Kara Arkadaşımın Sözlerine Katılıyorum belki ama o safhaya gelinceye kadar alınacak kat edilecek çok problem çok yol var Ben yerinde olsamö siteyi siler yeniden yapardım :) Bütün db yi silip atardım ve insanlara artık betadan çıktık yeniden üy olabilirsiniz diye mesaj atardım :D öyle işte.....

Serkan Kiose, Merhaba Mehmet Bey,
Aslında sorulan sorular doğru ilgi alanı ile bağlı iseler sadece o ilgi alanındaki insanlara ulaşıyor. Yanlış ise de hızla moderasyon ağında düzeltilmeye çalışılıyor. Burada soruyu gören kişi soruyu görmek istemiyorsa negatif işaretleyebiliyor veya şikayet edebiliyor. Malesef ki kullanıcı sayısı arttıkça ve artmaya bu şekilde devam ettiği müddetçe bahsettiğiniz gibi bir durumun olması kaçınılmaz olmaktadır. Tüm online büyük komünitelerin ortak problemi olan bu duruma aslında gerçekten çok yenilikçi ve farklı bir bakış açısı ile bazı araçlar geliştiridk ve bu araçlar işini iyi de yapıyorar. Kullanıcılar inploid'e ilk üye olduklarında kim olduklarını, nasıl insanlar olduklarını bilemediğimizden (bunun için bazı çözümlerimiz var ama uygulanması çok zor) kullanıcıları sen iyisin ya da sen kötüsün ya da sen şöylesin gibi ayrıştırmamız imkansız ve doğru da değil bizce. Bunu komünitenin kendisi kümelenerek yapabiliyor zaten. Burada 2 farklı türde düşünce devreye giriyor. Birincisi, bu duruma çok kızan ve şikayet eden bir grup var ancak aslında bu grup da buna müdahale edebilecek araçlara sahip, ikincisi ise sadece kendi ilgilendiği konularda bulunan ve bahsettiğiniz durumu önemsemeyenler. Yapı olarak inploid kaliteli bir yapıdır. Geliştirilmeye çok açık ve gelecekte birçok kişi için ihtiyaç olabilecek özellikleri de barındırmaktadır. Bundan dolayı içinde insan olgusu olan hele de merkezinde bu olan tüm yapılar malesef katı çizgiler ile yolunu çizememektedir. İnsan, çok farklı davranış şekillrine sahip bir varlık.

Şimdi gelelim diğer kısımlara.. Dragons Den süreci 3 yıl kadar oldu. Kontent işi dünyanın en zor işi.. Bu konuda Türkiye ise dünyanın en zor ülkelerinden biri :), bunu sadece yaşayan bilir :).. Hesabınıza baktım. Sizin karşınıza sistemin getirdiği soruları inceledim şimdi, bahsettiğiniz hiçbir soru size SİSTEM TARAFINDAN GETİRİLMEMİŞ :), siz sitede gezinirken tarayarak bulmuşsunuz. Bu neden oldu peki? 2011 yılı Mayıs ayında sisteme bir ekleme yaparak 2011 Mayıs öncesindeki soruları; sadece arayan insanların ulaşabileceği; sistemin ise moderatör ve editör grup tarafından işaretledikten sonra ulaşılabilecek bir sistem yazdık. Bu sayede sorulara -çok eski sorulara- bir kalite puanı verdik. Yanlış soruları doğru konulara bağladık, eksik olanları düzelttik, her şeylerine müdahale etmeye çalıştık. Bu işlem 3,5 ayımızı aldı. Evet yanlış okumadınız, tam 3,5 ay HER KULLANICININ KENDİ HAKKI OLAN SORU SORMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜ kısıtlamamak adına yaptık bunu. Silinebilirdi... Sıfırlandık denebilirdi, ama bu amatör bir site yaklaşımı olurdu bizce. Uluslarası standartlarda bir iş yapmaya çalışan bizler birinci sıraya kullanıcıyı koymuş durumdayız. Bunu istedik ve buna uygun davranıyoruz. Her kullanıcıya hitap etmediğimiz doğrudur, herkesi memnun edemeyeceğimiz de. Ancak kendi amacımızla çelişmemiz de yanlış olurdu. O dönem o şekilde 5 tane sorunuz olsa idi ve biz size berbat sorular soruyorsunuz deseydik şu anda sizinle bunu tartışıyor olurduk eminim. Lütfen yanlış anlamayın, bizim yaşadığımız çelişkiler olmutur bunlar..

İşimize hala, hatta eskisinden çok daha fazla inanıyoruz. Geçen bu uzun gibi görünen ama aslında olması gereken sürede:

Wired bizi Avrupa'nın ilk 100, Türkiye'nin en iyi ilk 10 web girişimi olarak
TheNextWeb Uluslarası Blog Türkiye'nin En İyi Web Uygulaması olarak
TurkichTime MAgazin Gelecek Vaad eden En iyi 3 girişimden birisi olarak

gösterdi.

Türkiye'nin en büyük melek yatırım ağı olan GBA'dan 300 bin TL ek yatırım aldık. Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden görüşme talepleri aldık ve bir kısmı ile de şahsen görüştük.

Bunları hiçbir yerde yazmadık -eksğimiz bu- ama burada hafiften de girmiş olayım. Sitenin geldiği nokta konusunda size işin mutfağından sesleniyorum ki. Ekip olarak inanılmaz işler başardık. Tüm ekiple duyduğum gururu burada anlatamam. Bazı geceler bizden de fazla kafa patlatan ve sistemin nasıl iyiye gideceğini bizimle konuşabilen süper yol arkadaşlarımız var/oldu/oluyor :). Onlarla hayatımızın bir dönemine yer eden anılarımız oldu ve oluyor. Bundan memnuniyet duydum/duyuyorum.

Gelelim beta kısmına :). Dünyanın en büyük firması olan Google'un Gmail'i beta'dan çıkarması tam 5,5 yıl almıştır. Beta ürün/market uyumunun ayrılmaz parçasıdır. Bizimki gibi sık değişikliğe uğrayan sistemler için ise mutlaka gereklidir. Bu sürecin sonunda alnımızdan betayı silince beyazlık görünmesini isteriz ki ak olsun :).

Sizin şu anki şikayetinizi anlıyorum. Bizim açımızdan bir kısmı doğru bir kısmı ise bizim ne yaptıgımızı bilemediğiniz için haklı ancak yine de inploid'in çok daha iyiye gitmesi sadece bizim çabamızla olacak bir iş değil. Sizlerin de çabalaması gerekiyor. Bizi takip edin. O gün verdiğimiz sözlerin daha da fazlasını tutmuş olduğumuzu göreceksiniz :)... Sevgiler ve saygılarımla...

Mehmet Gündüz, Merhaba Serkan Bey öncelikle yorumuma vakit ayırıp cevapladığınız ve bizi aydınlattığınız için şahsım adına teşekkür ederim.
Emin olun imploid i umursamam bu kadar sert bir tavır almazdım belkide benimde bir web sitem var ve kullanıcılardan biri benim yaptığımın daha sertini bana yaptı böyle platform mu olurmuş bu nasıl iş vs.vs. ilk önce çok bozulmuştum ilk düşüncem şu oldu beğenmiyorsan ben senin ekranını kilitlemiyorum zorla klavyeye bağlamıyorum girme... gibi bir düşüncem oldu ama sonrasında o kullanıcının neden böyle bir tepki verdiğini sizin yaptığınız gibi araştırmaya kalktım ve onun kullanıcı adıyla onu bilgilendirdikten sonra sisteme girdim ters giden ne diye sonra o haklı çıktı ve ben platformumda gerekli düzenlemeyi yaptım artık daha kararlı çalışıyor sonrasında söylemek istediğim şey şu aslında iyi bir noktayla başladınız ve gün geçtikçe varlığınız daha çok hissediliyor. şöyle ki her şey o kadar hızlı gelişmeye başladı ki bilgisayarlar olmadan önce insanlar ebebeynlerine sorarlardı şu nasıl bu nasıl bazı hallerde artık bu soruya bilgisayarlarda cevap veremez hale geldi çünkü çok hızlı büyüyor bağzı şeyler. Mesela imploid i ilk tasarladığınız da nasıl bir işletim sistemi kullanıyordunuz şuanki konumu ne o zaman cep telefonunuzun halini düşünün şimdiki telefonunuzu ve diyeceğim şu aslında çok çok çok hızlı gelişen ve içine insanları dahil ettikçe büyüyen bir bir çember kara delik veya sonu olmayan aydın bir çukur misali görüyorum ben teknolojiyi hayatı ve gelişen her şeyi.... Sonrasında inploid gibi bir sitenin değeri artıyor sizden birinin yani yazılımcılarınız dan tasarımcılarınız dan birinin tabiri caizse kafasında bir ampul yansın ve inploid de bu eksik desin ve birşeyler katın istiyorum web sitenize tamam arka planda bürçok döngüsel çalışmalar yapıyorsunuzdur ki 3,5 ay büyük rakam evet ama bunu sizin çocuğunuz olarak düşünürsek bu durum 3,5 ay 6 ay 6 sene büyük rakamlar değil umarım birgün benim istediğim, umarım birgün istediğiniz yerde olursunuz.
Başka bir soruda şöyle bir soru sormuşlar inploid Facebook un renklerini kullansın mı gibi bişey ve ben oraya şunu yazdım dedim ki taklit benzer olaylardan kaçmalı insan kendi imajını sergilemeli kendi renklerini ya değilse taklitçi olur sonrasında şuraya gelicem google gmaili 5,5 sene beta tutmuş olabili ama siz onlar gibi olmayın sonuçta onlarda da bir birkaç beyin var sizdede çok uzattım sanırım. başkalarının ne yaptığını bırakın özünüz den iyi şeyler çıkıyor etrafa bakmayı bırakın inploid olun INPLOID bu kadar :) yanlış bir şey söylediysem kusura bakmayın....

Serkan Kiose, :) yok estafurullah... geribildirmleriniz ve düşünceleriniz için teşekkür ederim.. uzun zamandır yanıtlamam gerekiyordu burada biraz açıklamak istedim sadece durumu :).. Yanıtlarınızı okudum ben hepsini... Birçok konuyu takip ediyoruz zaten.. Çok daha iyi olacak herşey :).. Sevgiler ve saygılar...

Mehmet Gündüz, Umarım... Bekliyoruz Sabırsızlıkla .... :) Aynı Düşüncelerle iyi bakın kendinize

Fikirlerin projelendirilip hayata geçirilmesi uzun ve çetrefilli bir süreçtir. Dragons den'de gördüğüm inploid ile şimdiki inploid farklı. Üye olduğumdan itibaren genel olarak 2-3 defa değişime şahit oldum.

En son "Saygınlık Sistemi" çalışmalarını duyurdular. Bunlar geliştirme değil mi? Farz edin ki yeni bir çalışma duyurmadılar; acaba önerilen arkadaşlar algoritmasının en iyi düzeye ulaşması için kaç defa algoritma yenilemeleri yapıldı biliyor muyuz?

Arka tarafta neler yapıldığına dair cevabını bilemediğimiz onca soru varken, "yüklü miktarda parayı alıp hala gelişememe sebebi sizce nedir" diye bir soru sormak çok mantıklı değil.
  • Paylaş
Bir kere Amaç Para Kazanmak Olursa insanlar Bu işin Hızlı Gelişmesini ister ve Ekip Kurarlar Kaynak Bulurlar vs. vs. Ama Bir kişi Bu işe Gönül verince Siteyi çocuğu Gibi Hisseder ve ona daha sıkı sarılır Sabah saat 8 de siteyi yapmaya oturduğunu varsayalım akşam saat 17 de işin başından kalkıp gidilirse emin olun ne kadar zaman koyarsanız koyun ve ne kadar paranız olursa olsun Başkaları hep bir adım önde sen ve ekibin hep reklam peşinde gezersiniz derken durum şu ki ilk önce bu durum için Ruh Emek ve Kıymetli Zamanından Fazlasını Sarf etmek Gerekir ki Evet Sadece 1 Tek insan Daha kısa Sürede veya bu kadar zamanda ekip olmadan veya Ejderlerden Para Almadan Bu işi Daha Çabuk Bitirebilir. veya Yapabilir... :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

915 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları