Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid altyapısında neden ASP.NET kullanıldı?

.NET kullanılmasının çok keskin bir sebebi yok aslında. Çok uzun zaman önce yönelimimizi .NET tarafında tuttuğumuz için bu böyle oldu. Ancak, o dönemde de şimdi de ".NET vs PHP" sorgulamasını yaptık. Hatta inploid'de de bu tarz sorular soruluyor. O dönemdeki kanımız, .NET'in daha güçlü, daha hızlı geliştirme yapılabilen bir yapı olduğu idi. Şimdi de aynı düşüncede olduğumu belirteyim. PHP tarafında bir çok iş için ekstra zaman ayırmanız ve araştırma yapmanız gerekiyor ve (bildiğim kadarı ile) döküman kaynağı açısından .NET çok daha anlaşılır ve fazlaca kaynağa sahip.

Benim genel görüşüm, geliştiricilerin veya geliştirici adaylarının kendilerini hangi platformda veya hangi programlama dilinde daha rahat hissediyor ise o yönde ilerlemeleri. Ancak, bu seçimi yapmak her zaman kolay olmuyor ve ayrıca bu tercihi yaptıktan sonra geri dönüş yapmak çok zor olacağı düşüncesi ile biraz ince detaylara takılıyor insanlar. Bence geri dönülmeyecek veya dönüştürülmeyecek bir durum yok. Çok çok fazla ilerlemedi iseniz, yani projeniz çok kapsamlı değilse, bir süreden önce, dönüşüm mümkündür. Sadece bu kararı aldığınız zamana göre iş yükünüz değişir.

.NET kapalı bir kutu ancak böyle olması kendi içinde bir çok sorunu çözmüş olması avantajını da beraberinde getiriyor. Lisans ücretleri ve daha pahalı olması dezavantajdır. Ancak, Microsoft bu konuda özellikle startup'lara çok önemli destekler sağlıyor (BizSpark, BizSpark Plus, DreamSpark, MSDN Subscription gibi). Aynı destek Azure ve tüm yazılımları için geçerli ve kapsamlı.

Son dönemde bu konuda yaşadığımız tek çelişki MVC'ye geçiş ile ilgili oldu. Şu an için performans üzerinde yapacağımız bazı düzenlemeler olacak orta vadede ancak biraz MVC üzerinde durunca bazı noktalarda çok daha avantajlı bir yapıya sahip olduğu konusunda bir kanı oluşmaya başladı. Bu tabi çok kolay değil çünkü inploid'i tümüyle MVC'ye dönüştürmek çok ciddi uğraş ve zaman isteyen bir iş. Henüz ufukta bu görünmüyor.

Güncelleme:
Kadircebel (@MrgoodCat) şöyle bir yanıt vermiş, ilginizi çekebilir:
inploid.com/t/aspnet-mvcye-gecis-yapan-k...
  • Paylaş
3

Gokhan İnce, Bende .Net programcısıyım. Fakat webform daki avantaj ve dezavantajları iyice karşılaştırınca çokta avantajlı gelmediğini görüyorum.. Web formun size sunduğu avantaj dezavantajları bizimle paylaşabilir misiniz...Büyük projelerde yaşanan sıkıntılardan ders çıkartmak adına...Mvc inploid için iyi bir seçim olabilir tabiki epey bir zaman gerekiyor..

Hakan Köse, Webform tarafındaki en büyük sıkıntı hep söylendiği gibi ViewState. Ancak ViewState kapatılınca ve Ajax ve JQuery doğru kullanılınca bu sorun çözümleniyor. Ancak MVC tarafı tüm yapısı ile bu yapılara entegre geliyor. O sebeple MVC hep söylüyorum "parlayan yıldız" ve webform ise "tecrübeli yarışçı" benim gözümde.

Bence webformun en büyük avantajı tüm kontrolün elinizde olması ve ek olarak stabil olması. MVC çok daha hızlı görünüyor ancak yüksek load testlerinde webformsun biraz daha stabil ve performanslı olduğunu gösteren sonuçlar var. Tabi bunların hepsi tartışılır.

Bence bunun pek bir önemi kalmadı artık çünkü bu yapıların hepsi de en nihayetinde .NET tabanını kullanıyor ve sonuçta istediğiniz her şeyi o veya bu şekilde hepsinde de gerçekleştirmeniz mümkündür. Buradaki asıl soru bence developerın hangisini istediğidir. O sebeple bence kişi kendini hangisinde daha rahat kod yazar hissediyorsa onunla ilerlemeli düşüncesindeyim ben şahsen..

Gokhan İnce, Kısa bir zaman önce Hazır Ajax Kontrollerinden sıkıldığım için Ajax ve JQuery kodlarını kendim yazmaya başladım..Web formda Kendi kodunuzu yazınca keyif alabiliyorsunuz fakat ne yazıktır ki. Hazır kontrolleri büyük projelerde kullanmak büyük işkence.. Web Formda POST ve GET kavramını derinlemesine bilmeyen çok fazla programcı var bu olayı MVC de çözmüşler.. Hazır kontrolleri kullanmadıktan sonra ve Viewstateyi servis dışı bıraktıktan sonra Zaten Webformun bir espirisi kalmıyor..

MVC deki en büyük sıkıntı linq ve entity'nin büyük projelerde yarattığı yavaşlıktır incelemiş olduğum çoğu testte bunu net olarak görmekteyiz... MVC içinde DataReader ile yaratmış olduğu performansı arkadaşımın yazmış olduğu küçük bir kütüphanede çok net gördük..

MVC ile yaptığım sitelerde kodlama yaparken daha fazla zevk almaktayım.. Ama işte webform bu zevki vermiyor..Ama bazen de çok işe yarıyor..Yani kopmak biraz zor :)

Son yıllarda canımı sıkan asıl konu microsoftun yürüttüğü politika.. Razor 1 Ve Razor 2 arasındaki farklar.. Aslında microsoft son zamanlarda kan kaybediyor ve pazar payını sabit tutmak için yazılımcılar için güzel şeyler yapmak istiyor.. Razor 2 yi incelediğinizde bunu net olarak anlayabiliyorsunuz..Fakat işler istediği gibi gitmiyor.. Çünkü insanlar tek el olmaya çalışan firmalardan bunaldı.. Bu yüzden platormdan bağımsız yazılımlar her zaman tercih sebebim olmuştur..

Yıllar önce Hediye olarak c kitabı yerine c# geldi bana ve o gün c# ile tanıştım ve ilk web sitemi php ile yapmaya başlamışken o zaman asp.net daha çekici gelmişti.. Şimdi ise c# değil java'nın dünyası daha büyüleyici geliyor tabi birazda özgür ruhlu olduğumdan dolayı php ve python ama bir daldan başka dala atlamak insanı yoruyor.. Uğraştığın dilin eksiklerini gidermek yada sana göre şekillendirmek daha zevkli gelebiliyor..

Asıl amaç para kazanmak olduğu için hedef değiştirmenin ilerleyen yaşlar da iyi sonuçlar doğurmayacağını gördüm..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

454 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları