Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid de bir yanıtı beğenmeyince benim puanım neden düşüyor, çok mantıksız değil mi?

Eksi oylama meselesi bizim üzerinde hala düşündüğümüz bir mesele. Bu bir önlem, çünkü bazı durumlarda kişiler kişisel sebeplerden ötürü oylama işlemini farklı değerlendirebiliyorlar. Bu durumda onları koruyucu bir sistemin devrede olması gerekiyor.

Kısaca bakalım:

1. Yukarı oylama: 10 puan
2. Aşağı oylama: -2 puan (-1 puan oylayana)

Bu durumda bir kişinin gerçekten kasıtlı olarak bir başkasını sıralamada düşürmeye çalışması durumunda bunu başarması için kendini de sıralamada geriye düşürmesi veya bunu göze alması gerekiyor.

Dolayısıyla önlem için bu uygulama gerekli ve bence faydalı. Puanlama sistemini sonuna kadar sizlerle tartışmaya ve açıklarını ve yanlışlarını düzeltmeye hazırız, bunu da ayrıca belirtmek isterim.
  • Paylaş
4

Ahmet Avcı, Yani düşünmüş olmak için düşünüyorum:)

Şöyle ki;

1-Bir kişi isterse kendi puanının iki katı güçte sadece birine puan düşürtebilir. Mesela ben 2233 üm, kendimi sıfırlarken, 4466 lık birini de sıfırlayabilirim :)

2-Puanı çok yüksek olan biri, mesela 22.000 lerde, isterse 1100 puanı feda edip, resetleyebilir :)

3-Hele iki kişi anlaşarak, yoktan birbirlerinin mesajlarına karşılıklı puan verip, oradan elde ettikleri 10 ar puan ile 20 puan eksi değer yaratıp, ikisi de bunu eş zamanlı yapacaklarından olur sana -40 puan, ver Allah ver :)

4-İki, üç kayıt alıp, neler olur neler, ip demeyin, birçok saklama değiştirme yöntemi var.

5-Akşam akşam işim gücüm yok herhal benim :)

Hakan Köse, Guzel bir nokta... hepsinin cozumu var ve kisa bir sure icinde gercekleyecegiz.. :)

Ali Cengiz Karaeski, bir şahsın eksilediği kişilerin kayıtları yoluyla birine yada birilerine kasıtlı olarak puan düşürdüğü tesbit edilebilir bence gidilmesi gereken yol budur, bu tür hareketleri tesbit edilen şahıslar sistemden atılabilir

Hakan Köse, Tüm bunları otomatik algılayacak ve güvenilir bir ortam sağlayacak bir model tasarlıyoruz. Detaylarını ayrıca bir yazı ile duyuracağız.. Bu esnada biraz daha zamana ihtiyacımız var, hem mevcut sistemdeki açıkları daha iyi gözlemleyebilmek, hem de sistemin bir süre daha kullanımının anlaşılabilmesini sağlamak açısından..

Kötü niyetli beğenmeme davranışlarına karşı ufacık bir önlem o. Beğenilmeyenin iki puanı düşerken beğenmeyenin sadece bir puanı düşüyor. İnsanlar çeşit çeşit, bir kullanıcı diğer bir kullanıcıyı sevmeyebilir ve kötü niyetli olarak o kullanıcının tüm yanıtlarına beğenmedim verebilir. Bu durumu önlemek üzere düşünülmüş oldukça akıllıca bir sistem. Kaldı ki beğenmedim oyu bile verseniz saygınlık listesinde oy verenler arasında yükseliyorsunuz.
  • Paylaş
Anlam veremediğim şekilde, profilime girip yaptığım her şeye teker teker eksi puan verenler oldu. Bu yüzden ben de bu sistemi doğru buluyorum. En azından artık herkes gerçekten beğenmediği içeriklere eksi puan verecek.
  • Paylaş
1

Hakan, Kıskançlar sizi demedim mi :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

641 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt