Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bence inploid'de yanlış kelimelerin düzeltilmesiyle, artık dilimizin bozulması biraz da olsa engelleniyor. Siz de aynı görüşte misiniz?

Bana göre internet İngilizce'si, internet Türkçe'si diye bir şey yoktur. Amacı 'bilgi paylaşımı' olan bir sitede herkesin anlayabileceği şekilde yazmak en doğrusudur. Sohbet sitesinde veya programında arkadaşımıza yazdığımız gibi olmamalıdır bu tarz sitelerde paylaşılanlar. Amaç tecrübeyi paylaşmaksa Türkçe'yi iyi kullanmak da bir tecrübedir. Bilmediğimizi öğrenmek değil miydi yoksa amaç?


 • Paylaş
1

Erol Sürmeli, Çok güzel bir açıklama. Düşüncelerimizi gerçekten muhteşem anlatmışsınız. Teşekkür ederim şahsım adına.

Sinir hala geçmemiş bakıyorum da. :) Sakin ol. Ben ona çözüm buldum yukarıda  merak etme. Artık görmeyeceksin bile kim neyi editlemiş. :)
 • Paylaş
Ben düzeltmeler yapıyorum evet ama benim yazdıklarımı da düzeltiyorlar ve ben buna sinirlenmiyorum benim de mükemmel Türkçe'm var demiyorum zaten düzeltenlere teşekkür ediyorum.Bu sitenin bir uygulaması düzeltenlerin değil ki zaten ben bu soruyu görüşler paylaşılsın diye sordum kavga edilsin diye değil benim bir yanlış düşüncem varsa attınız yorumlardan bunu gideririm sizde lütfen sakin olun 'SORULARA' cevap vermeyi tercih ediyorum cevaplara değil.
 • Paylaş
Ben yetkili değilim üyeyim sadece,ayrıca attınız mesajı yetkili arkadaşıma bildirdim.Sizin attınız mesaj beni açıkçası ilgilendirmiyor yetkili değilim ama görüşünüzü bildirdim.Lütfen daha fazla kirletmeyelim en azından ben daha fazla konuyla ilgisi olmayan şeyler yazmayacağım.Tekrar saygılar.
 • Paylaş
1

Lawbreaker, Ben açık açık yazdım işte attığım mesaja cevap vermek yerine taraftar toplamak için açılmış ben böyle düşünüyorum haklıyım dimi tarzı bir konu işte, açılış zamanıda ispatı.
Saygı mesaj sonuna saygılar yazmakla olmuo bunuda ilave ediim.
Sekanla konuştuk bu konuyu önümüzdeki hafta değerlendirelim Cenk dedi, ha yok böyle olcak denirse zaten işim olmas ,tdk cılar takılır artık bol bol. Güzel dilimizi benim gibi yozlaştıranlardan korumuş olmanın huzuru ile mutlu mesut yaşarsınız ne diim.

Bana bu yorumu düzeltme imkanı verildiyse ben Türkçe'ye uygun olarak düzeltirim. Derdiniz varsa yöneticilere bildirin. Konuyu açan arkadaşa, ona, buna, bana değil! Ben de artık size cevap vermeme kararı alıyorum çünkü anlattığım şeyi anlamıyorsunuz uzatmaya da gerek görmüyorum. Saygılar.
 • Paylaş
Türkçe kurallarını biliyor olabilirsiniz ama saygının mesaj sonuna 'saygılar' yazmakla olmadığını bilmiyorsunuz sanırım, 'anlamıyorsun' demek çok ayıp bir şeydir , 'anlatamadım sanırım' denir.
Ayrıca size yazmadığım çok belli bir şeyi üstünüze alıp da cevap vermeniz de ayrı bir tartışma konusu. Evet yazdığım şeyleri düzelten herkese cevabını vermekten geri durmayacağım. Varsa bir sorun siz de bildirebilirsiniz. Ben başından beri engelleme fonksiyonu istiyorum diye bu yüzden diyorum zaten.
En baştan söyledim zaten daha doğrusu Serkan arkadaşlığımıza dayanarak kendi yazdı bazı şeyler, konuştuk bu konu üzerinde.
 • Paylaş
2

Ahmet Faik, Sizi düzeltenlere bu tür cevaplar vererek başarılı bir sonuç elde edilecektir. Lütfen bu tür uyarılara devam edin. Biz de bilmediklerimizi siz ve sizin gibi bilgili insanlardan öğrenelim.

Redeye, Aslında satırlarımdan birisinde kullandığım ses kaymalarında, tabiri yerindeyse halk ağzı ifadelerde gizli esprilerin göz ardı edilerek, fark edilmeyerek birileri tarafından değiştirilmesi benim de hoşuma gitmez. Bu bakımdan kilitleme fonksiyonu tanımlanması mantıklı olabilir. Eskiden yöneticisi olduğum bir forumda uygulamaya çalıştığımız Türkçe kullanımında özen gösterilmesi çabalarımızı da bir dilbilimci arkadaşım eleştirmişti. Dilbilimi teorisyenleri arasında da bu yönde tartışmalar olduğundan bahisle sözcüklerin doğan akışında gelişimine bırakılması, kalıplardan uzak durulması gerektiğini savunanlar olduğunu anlatmıştı.

Evet. İlk yazdığım yorumlar hep hatalarla doluydu. Hatta inploid'e girince farkettim ne kadar çok gramer hatası yaptığımı. Tabi bazı arkadaşların da faydası oldu bu konuda. :) Artık hem kendi yazdıklarıma dikkat etmeye hem de yanlış yazılanları düzeltmeye çalışıyorum.
 • Paylaş
1

Redeye, Bu noktada şunu da tartışmak gerek o vakit. Örneğin "gramer" yerine, ki aslında bu dilimizde nispeten kökleşmiş bir sözcüktür, dil bilgisi kullanılmasına dair değişiklikler de yapabilir mi düzenleyenler. Bunun için daha canlı bir örnek de dilimizdeki bağlantı karşılığı "link" sözcüğüdür. Artık bu sözcüğün de epeyce yerleştiğinden hatta bağlantı diye anlattığımız zaman karşımızdakinin anlamayabileceğinden de bahsedebiliriz ama yine de link sözcüğü benim kulağımı epey tırmalıyor, kendim de çokça kullanıyor olsam da...

Aslında iki görüşlü bir işleyiş var. Evet, dilimiz açısından insanları düzgün kullanmaya teşvik eden bir yaptırım. İnsanlar yazım kurallarına, imlalara dikkat ederek gerçek hayatlarındaki Türkçe kullanımına belki de kendilerinin bile tahmin edemeyeceği katkılarda bulunuyorlar. Ancak bir şekilde özgürlük kısıtlaması olduğu da bir gerçektir. İnsanların kendilerini ifade etme şekli bir özgürlüktür ve dolaylı yoldan bile olsa bu özgürlükleri kısıtlanmaktadır. Peki ben destekliyor muyum bu işleyişi? Evet, bir yere kadar destekliyorum ama bir yerden sonra içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Bugün bunu destekleyen kullanıcıların, aslında 3 gün önce hiç de böyle bir çaba içinde olmadıklarını sitede yaptığımız ufak bir turla anlayabiliyoruz. Ben inploid'e yeni dahil olmuş bir kullancı olabilirim ama aslında bu işleyişine göre hareket etmiyorum. Zaten her platformda yazım kurallarına dikkat ettiğimden dolayı benim için bir sorun olmadığı gibi kimi kullanıcılara göre de bu işleyiş inploid.com'dan soğumaya neden olabilir. Bence bu, düşünülmesi gereken bir konudur.
 • Paylaş
Günümüzde Türkçe'mizin ne hale geldiğini hepimiz biliyoruz. İnsanlar Türkçe konuşuyorsa bunun kurallarına uymak zorundalar. İfade özgürlüğü dediğimiz olay insanların kendini ifade etmesidir. Dili değiştirmek bozmak bence ifade özgürlüğü değildir ve hatta katliamdır diyorum.
 • Paylaş
Serkan sana da dediğim gibi düzeltmelerin bildirimlerini keserseniz cümleler kullanıcılar tarafından düzeltilmeye devam edecek ama kişiler bunu sistem yapmış gibi algılayacak hatta hiç farketmeyeceklerdir bile. Bildirimler üzerinde çalışan arkadaşlar malesef biraz daha uğraşıp çaba harcayacaksınız ama bu herkes için daha iyi olacak. İyi çalışmalar. :)
 • Paylaş
Bence gayet iyi bir uygulama hiç bir sitede olmayan yeni bir şey, hem Türkçe öğretmenlerimizin dediği gibi şu 'internetten uzak durunda lisanınız bozulmasın' sözünü geri tepmiş oluyor,günlük hayatta nasıl konuşuyorsak burada da öyle olmalı ki zaten bu sitede bilgi paylaşımı ve fikir paylaşımı oluyor.Düzgün Türkçe ile atılan yorumları okumak daha güzel en azından panpiş yok:)
 • Paylaş
Bu arada pilav tarifini ben sordum bilmediğimden değil herkesin yöntemi farklıdır diye sordum. İnsanlar bilmediği için değil üşendiğinden de cevap vermemiş olabilir. Gel gelelim bunların hiçbirisinin Türkçe'yi bozmaya gerekçe olmadığını düşünüyorum!
 • Paylaş
2

Lawbreaker, O zaman cewap wermekle hata yapmışım, cewap yazmasınlar sorun diil yeter ki güzel dilimize halel gelmesin diyorsanız aynen devam edin , engelleme fonksiyonunu keşfedince sizi de engellerim olur biter benim yazdıım çarpık Türkçeyi görmemiş olursunuz

Erol Sürmeli, Kimse senin çarpık Türkçe'ne laf atmadı. Sadece düzenlendi buna da sen alınma bence.

O onu yapanın sorumluluğudur genelleme yapamazsın. Aklıma takılan bir şey varsa sorarım. Bildiğim bir şey ise cevap veririm. Ama her durumda da Türkçe'yi düzeltmek yalnız benim değil bu topraklar da yaşayan herkesin görevi. Benim yaptığım hataları düzeltenlere ben teşekkür ediyorum yanlış bildiğim ya da kullandığım kelimeleri bana gösterdikleri için.
 • Paylaş
Biz yanlış yazanlara bir şey demedik ki ? Benim sayısız yorumum düzeltildi bir şey dedim mi ? Dediğin gibi bilmeyebiliriz. Düzenlenmesine neden kızıyor bazı arkadaşlar o garip! Sonuç olarak bu dilin kuralları var bilmiyorsan değil öğrenmiyorsan ayıp. Kimse de kimsenin başına kakmadı yanlış yazıyorsun diye.
 • Paylaş
Yahu ne unutması, zaten işte orda burda resmi alanlarda yazılması gerektiği gibi yazıyoruz, 2 kafa dağıtalım diye girdiğimiz yerde de yok nokta olmaz yok de ayrı yazılarla falan mı uğraşıcaz. Yakında herkesde webcam olsun şort giyen yazmasın bu ne ciddiyetsizlik falan mı diyceksiniz?
 • Paylaş
Herkes mesaj diliyle konuşmaya çalışıyor. Böyle giderse gerçek kelimeleri unutacaklar.

 • Paylaş
Bu yanlışlık düzeltmeyi yanlış anlayan arkadaşlar da var sanırım. Düzeltmek demek doğruya sevk etmek demek olduğuna göre, ciddiye alınması gereken bir iş olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bir kaç düzeltilmemden örnekle açıklamak icap ederse,  bir yerde Dünya sözcüğünü Venüs, Mars gibi özel isim olarak kullanmama  ve ilk harfini büyük yazıp ekleri virgülle ayırmama rağmen düzelten arkadaşın dikkatinden kaçmış olacak ki ilk harfi küçültüp virgülü de düşürmek ihtiyacı hissetmiş. Bir başka durumda ise a), b), c) gibi şıklarla cevapladığım bir konuda benzer yanıtların türetilebileceği düşüncesi ile üç nokta bırakmış olmama rağmen yine bir başka arkadaş benim yerime  düşünerek şıkların tamam olduğuna karar kılmış. Sağolsunlar zahmet etmişler lakin yukarıda da belirttiğim gibi yaptığımız işin gereği doğruya yönelmiyor isek ne dilimize ne de bir başkasına faydamız olmayacağı gibi internetin yanlış bilgiler dolu çöplüğüne de katkı sağlamış oluruz. Lütfen çevremizi temiz tutalım
 • Paylaş
Evet ben de aynı görüşteyim.
 • Paylaş
Bence de örnek bir uygulama yolunda ilerleyebilir.
 • Paylaş
Kendi yazdığımız yorumlarda da dikkat etmeye başladığımız için gayet hoş bir düşünce.
 • Paylaş
Mükemmel bir uygulama.
 • Paylaş
Kesinlikle, o anlamda çok faydalı ve benzerine rastlanmayan bir işleyiş var. Tebrikler.
 • Paylaş
Evet kesinlikle doğru
 • Paylaş
internet dili diye bir şeyin varlığından bir haber olarak,dilekçe yazar gibi yazmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bu arada attığım mesajları düzelten arkadaşların özelden açıklamak yerine taraftar toplar gibi ''ben böyle düşünüyorum'' a ben de öyle düşüyorum demesi de hoş olmuş :D :D
 • Paylaş
1

Redeye, Aslında burada yazana bir eleştiri yok düzeltenin çabası söz konusu daha çok sanırım. Yoksa internet dili, aslında hızlı iletişim dili demek belki uzun ama daha doğru olur, dilekçe lisanı ayrımında size katılıyorum. Ama tabi kişinin kendi yazdıklarının düzeltilmemesini talep etmesi de mantıksız değil.

Yazdığını kendi kilitlemiş. :) Bak iyi bir çözüm lawbreaker senin için. Sen hep öyle yap ;)
 • Paylaş
Ben bir şey yapmadım biri editlemiştir gene, o yüzden kilitli duruyordur kesin :D
 • Paylaş

Kimine göre özgürlüğü kısıtlıyor, kimine göre çok faydalı. Bu özelliğin sizin açınızdan faydalı mı zararlı mı olduğunu, zararlı ise neden zararlı olduğunu ve varsa çözüm önerinizi bu başlık altına yazmanızı rica ediyorum. Bu sayede sağlıklı bir çözüm oluşturabiliriz biz de. Bu konudaki birçok konuşmayı takip ettiğimiz gibi, bu başlığı da yakinen takip ediyoruz.

 • Paylaş
Seviyeyi koruyalım , sen ilkokuldayken ben üniversite mezunuydum büyük ihtimalle,senden öğrenecek değilim değil mi? 
 • Paylaş
Sen bilmiyorsun diye olan bir şeye yok böyle bir şey demeyeceğiz sanırım. (bunu da editle )
 • Paylaş
Çocuğun biri pilav tarifi sormuş, bir ton kız var burada onu bile bilemeyip cevap yazmamış kimse ama benim yazdığım tarifin noktasına virgülüne takılmışlar.
Aman ne bilgi paylaşımı yani, bazıları yokken bu site çok daha güzeldi, neden o grubun artık yazmadığını anlamış oldum iki günde. 
 • Paylaş
Önce bilgi paylaşımı sitesinde !!! pilav tarifini google a bakmadan yazsınlar sonra yazılanları editlesinler. sitenin amacı ne 
a)bilgi paylaşımı 
b) dil bilgimizi geliştirelim 
buna göre davranırım ben de 
 • Paylaş
Benim lawbreaker'a katıldığım nokta şu: Bu yeni uygulama geldi geleli bazı insanlar soru sormak yada sorulan sorulara yorum yazmak yerine sadece yanlış düzeltmeye kilitlenmişler. Düzelttiğiniz kaç soruyu cevaplandırıyorsunuz bir kendinize sorun ve siteyi asıl amacından uzaklaştırmayın.
 • Paylaş
Bazı insanlar diyorum zaten. Ama genel olarak hepimizin öncelikli amacı yorum yapmak olmalı yorum düzeltmek değil.
 • Paylaş
Bildiğim bir şey ise zaten öyledir.
 • Paylaş
SORUYU YAZAN ARKADAŞIN SORUSUNU BİLE DÜZELTMİŞLER (YANİ YANLIŞ YAZMIŞ ) YAZDIGIMIZ KELİMELERİN HEPSİNEDE DİKKAT EDEMEYİZ YA İNSANIZ HATA YAPARIZ CAHİLİZ BİLMEYİZ GENCİZ DUYGULARIMIZI İSTEDİĞİMİZ ŞEKİLDE ATMAK İSTERİZ NİE KENDİNİZİ BU KADAR KASIYONUZ Kİ  
 • Paylaş
Dilin kuralları olabilir ama dünya üzerinde sadece bu sitede uygulanması ve düzeltmeye kalkılması saçma, ki eskiden yoktu böyle bir şey. E bir de başa kalksaydınız , vereyim adresimi sueno ve gnckse (onlarda çok meraklı bu harf kelime düzeltme olayına) ile birlikte hafta sonları Türkçe dersi verin olur mu ? İlkokulu bitireli 30 yıl olacak normal unutmuşumdur bazı şeyleri.
 • Paylaş
1

Ahmet Faik, Unuttuklarımızı hatırlıyoruz birlikte.

İNSANLARIN SİZCE YAZDIKLARINDA YANLIŞ OLABİLİR AMA BELKİ YANLIŞ DEĞİLDİR DE O YAZDIKLARIYLA ŞİFRELERLE MESAJ VERİYORLAR OLAMAZ MI Kİ BENİM BU YÜZDEN YAZILARIM DÜZELTİLİYOR ÖRNEĞİN KAPKARANFİL CÜMLESİNİ YAZSAM AYIRANLAR  OLACAK  VE ANLATMAK İSTEDİĞİMİ ANLATAMIYACAGIM YAW BIRAKIN DA İNSANLAR BURDA ŞİVELERİYLE KONUŞSUN (BIRAĞINDA ÖZGÜR OLAĞ)
 • Paylaş
1

Erol Sürmeli, Özgürlükle bir alakası yok bunun. Yazma dili farklıdır konuşma dili farklıdır. Siz Türkçe'nizin ölmesini mi istiyorsunuz ? Bu arada o şifre dediğin kelimeyi de tırnak içinde yazarsan kimse ellemez.

Kimse sizin Türkçe'nize laf atmadı. Ama sonuç olarak yazdığın yazının bu sitede içerik olarak kalması gerekiyor yani anlaşılabilirlik ve örnek olması açısından bunun da dil kurallarına uyması iyi olacaktır.
 • Paylaş
1

Baran Can Ateş, KİMSE ANLAMASIN GEREKİYORSA NESİLLERİ PEŞİNDEN KOSTURTMASIN BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN BEN BAKINCA YAZDIGIMA TEBESSÜM EDEBİLİYOSAM ÖNEMLİ OLAN ODUR ANLAMAYAN İNSANLARA DA ACIKLAMAYA RAZIYIM

Asıl sorun da bu ya. Unutuyoruz doğru yazmayı ben, sen, o. Herkes zamanla kaybediyor.  Bunun kalıcı olması için çabalamaya çalışıyoruz. Siz de bence bize destek vermeliydiniz.
 • Paylaş
Bakın ben uzun süredir yazı yazmıyorum. Geçenlerde ders notları hazırlamak için kalemi aldığımda unuttuğum bir dünya kelime yazılışı olduğunu farkettim. Farkında değiliz ama Türkçe'miz gerçekten bozuluyor.
 • Paylaş
Ben almayım kardeşim takılın siz. Yapımdan olsa gerek böyle şeylere gelemiyorum da ki benim ana dilim değil. Yaw bize ana dilim(Kürtçe) öğretilmesin diye insanlar öldü.Şimid ben bunu savunursam kendimle ikileme düşerim değil mi?
 • Paylaş
1

Ahmet Faik, Burda önemli olan şuan da kullandığın dilin sadeliği ve doğruluğu. İleride Kürtçe hizmet verildiğinde sen de oradaki yanlış yazılan kelimeleri düzenlersin.

Öğretilmesin diye insanlar öldü öyle mi ?

Ayrıca kim bu insanlar ?

 • Paylaş
(Bunları yazdıktan sonra yine üyeliğim iptal edilecek biliyorum ama) Ortada eğer bir ölü varsa büyük ihtimalle onu öldüren insanlarda vardır değil mi? Onlardan başlayım istersen. Bazı ülkücüler İsmet İnönü ( Ulu ve milli şef ). Ben daha 11 yıl önce çoçuğuna Kürtçe eve git diyen adamlar dövüldü. Diyarbakır cezaevini anlatmama gerek yok değil mi? Ha daha iyi bilgi almak için siyasi bir soru sor inploid'e onun altında tartışalım istersen. Bu başlık uygun değil.
 • Paylaş
3

Erol Sürmeli, Özel mesaj at konuşalım. Bu dediğinde yorumları düzeltmemize kızmana sebep değil bence.

Baran Can Ateş, SİZE KIZMAMIN SEBEBİNİ DİĞER MESAJLARDA SÖLEDİM ZATEN KAFAN COK KARISTI GALİBA

Erol Sürmeli, Benim bunların hiç birini neden olarak görmediğimdendir. Bu kızdıklarını benim Türkçe'yi düzenlememden çıkarmaya hakkınız yok. Ben bu dili seviyorum eğer imkanım varsa heryerde de düzeltirim.

Ben sizin bu soruyu neden sorduğunuzu biliyorum , ilk mesajımı editleyen sizdiniz. Bende özel mesaj attım size. Aynen de şunu yazdım ''bu net dilinin saf istanbul Türkçesine çevirme adeti yeni çıktı galiba, bir daha böyle bir şey yapmaya kalkarsan hiç kasma yetkin varsa direk üyeliğimi iptal ediver '' 

O mesaja cevap vermek yerine, ki çok rahat. Bu site böyle siz yenisiniz sanırım bu sitede böyle yapıyoruz biz diyebilirdiniz, ben doğru yapıyorum değilmi arkadaşlar demek için bu konuyu açtınız (bence) 
Aynı şeyi Sevgiseline de yazdım dün oturup bunun üzerine hayli sohbet bile ettik ,kimse tek başına cevap vermeyeceği şeyleri yapmaya kalkmamalı veya kavgada adam toplar gibi bak biz böyle düşünüyoruza getirmemeli işi.
 • Paylaş
Hayır bana böyle bir mesaj gelmedi. Bu arada ben yetkili falan da değilim standart bir üyeyim. Bu konuyu açan arkadaşı da tanımıyorum. Yani bence siz biraz kuruntu yapıyorsunuz.
 • Paylaş
Size değil gncks ye attım zaten bu konuyu açan siz değilsiniz değil mi ? Özelden yukarda yazdığım şeyi yazdım. Cevap yerine ertesi gün açılmış bu konuyu gördüm.
 • Paylaş
Her şeyi ben yaptım oldu ile ben yaparım kusura bakma ile yada hır gürle çözemeyiz değil mi ? Sevgiseli de aynı şekilde davranmış olsa onla da çözemezdim konuyu ki sizi tanıdığımdan çok önceden tanışmışlığım burada yorumlaşmışlığım var onunla
Bir soruya sorulduğu şekilde cevap vermemenin 2 sebebi olabilir
1)Kaale almıyorsundur
2)Çekinmişsindir (sinirli şu bu die)

Şimdi attığım mesajı kaale almıyorsan yazdığım yorumu da alma. Yok karşındakini sinirlendirmekten çekiniyorsan hiç yapma. En baştan yada 1 tane yaptın ters tepti uzatma 5 tane 10 tane.
 • Paylaş
Çok olumlu karşıladım ben de. Yalnız şu da var. Herkese bu imkan verilmiş ve herkesin imla kurallarını vb. bilip bilmediğini bilmiyoruz! Örneğin ben de tamanen bilmiyorum! Ama bildiğim kadarını düzeltiyorum zaten :)
 • Paylaş
Bir de hangi kurallara riayet etmekten bahsediyoruz ve bunun için imkanlarımızın sınırları nelerdir düşünen var mı arkadaşlar? Örneğin bir dönem Türk Dil Kurumu'nun harfler üzerine konulan şapka ve inceltme işaretlerini kaldırıldığı yönünde rivayetler dolaşıyordu ortaklıkta. Sonrasında yapılan açıklamalarla böyle bir şeyin söz konusu olmadığı ifade edildi. Keza 'kar etmek' kullanımındaki sözcük ile 'kar yağdı' kullanımındaki sözcüğü şapkasız başka türlü nasıl birbirinden ayıracaksınız. Buradaki yazılara nasıl geçireceksiniz? 
 • Paylaş
Bir de alt yanıtları niye düzeltemiyoruz ki?
 • Paylaş

Kesinlikle aynı görüşteyim.

 • Paylaş
Kesinlikle ben de aynı görüşteyim.
 • Paylaş
Ben cümlelerimin sonuna üç nokta koyuyorum ona neden karışıyorsunuz arkadaşım!
 • Paylaş
O bende de olmuyor nedense üç nokta yapınca nokta oluyor çözemedim ...
 • Paylaş
2

Redeye, Son harften sonra ve üç noktadan önce bir boşluk bırakırsan oluyormuş.

Hakan Köse, Bunu belirlediğiniz iyi oldu, otomatik düzenlemeye bu durumu da ekleyelim o zaman :)

Ben kullanabiliyorum ...
 • Paylaş
Düzeltme yaptım sanırım?
 • Paylaş
Aynı cümlede geçen "güneşte" sözcüğünü küçük harfle yazdığın için "Dünya'nın" sözcüğünü yazımda karışıklık olmaması açısından değiştirdim. "Dünya bir gezegen ise güneş ne?" diyesim var ama demeyeceğim. Sen ne yazdığını kendin hatırlamıyor olabilirsin ama ben onca düzeltmemin arasında dahi senin ne yazdığını hatırlıyorum. Evet, zahmet etmişim. Sen de aynı zahmeti anlamak için gösterebilseydin keşke!
 • Paylaş
1

Redeye, Öfke ile gözüm görmemiş; acımasız eleştirmişim bir miktar. Özür dilerim. Ancak birden fazla doğrunun olabileceği durumları gözden kaçırmayalım diyedir sitemim...

Düzeltme yapmak hele ki bunu ısrarla sürdürmek sen yanlış yazdın bak bunun doğrusu budur demenin farklı bir yolu, hele buna kafayı takanlar olduğunu üzülerek görüyorum. internet ortamı burası millet, çok ciddiye almanın,kafayı orada nokta eksik burada neden küçük harf yazmış a takmanın gereği yok, çıkın bi dışarı hava alın yav. 20-30 kişinin düzenli yazdığı bi yerde dil kurtulmaz, temeline dinamitte konmaz rahat olun
 • Paylaş
Alışkanlık yapıyor belli bir süre sonra. Yapacak bir şey yok lawbreaker. :)
 • Paylaş
Benim okulda bi çocuk vardı (iü,iktisat) bunu kimse sallamazdı asosyalin kralıydı, bigün not ihtiyacı oldu (genelde çok gezdiimiz için her sınav dönemi not toplardık derse girenlerden) adamın notları aldım, inan bana hoca kendisi tutsa o derece olmaz, böyle kırmızı kalemler siyah kalemler noktalar virgüller on numara yani.
Nedense o çocuk gelio aklıma bu düzeltmeleri görünce
 • Paylaş
Üniversitede kolay kolay not tutmazdım desem. :)
 • Paylaş
Hatta kağıdı, kalemi bile ödünç isterdim bazen, götürmezdim okula. :))
 • Paylaş

"Şu dünyadaki çatışma, önyargı ve husumetlerin çoğu dilden kaynaklanır."

 

Şems-i Tebrizi

 

 

 

 • Paylaş
kesinlikle katılıyorum sana @gnckse
 • Paylaş
Süper bir uygulama.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4622 Görüntülenme22 Takipçi67 Yanıt

Konu Başlıkları