Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid güncellemeleri ile gelişmeye devam ediyor. inploid'de neler olmasını istersiniz?

inploid

 • Wikipedia kullanırken mavi renkle yazılan anahtar kelimelerin kullanılması bilgiye ulaşmayı bir hayli kolaylaştırmakta ,bunun gibi bir özelliğin olması zannımca gayet güzel olur.


inploid
 • 2. olarak anlamını bilmediğimiz terimler için arama kısmını kullanmak çok basit olmuyor (kopyala yapıştır vs. :) ) bunun yerine ne bileyim sağ tıka bir özellik koyulsa ve arama yaparak bize alakalı sonuçları getirse, eğer yoksa da soru sorma kısmının gelmesi sorulan soru sayısını arttırır diye düşünüyorum.
  Saygılar.
 • Paylaş
1

Balık, Harika olurdu. Bence her bilgi paylaşım sitesinde olması lazım bu.

Soru, soruyu doğurur çoğu zaman. Konu da konuyu açar. Soru sorulduktan sonra verilen cevapların soru soran kişi açısından tatmin edici olup olmadığı; puanlama veya alt yorumlarla az da olsa anlaşılabiliyor ama yeterli olmadığını düşünüyorum. Aklıma gelen bir çare belirli soru özelinde veya soruyu soranın talebi doğrultusunda online buluşma aralıkları oluşturabilir mi? Soruyu soran, cevaplamak isteyen, soru soran tarafından davet edilen kullanıcılar için tartışma saatleri oluşturulabilir mi?
 • Paylaş
17

Hakan Köse, Bu konuyu tartışacağız. Geri bildirim için teşekkürler. Düşündüğümüz yapıyı netleştirirken burada sizlerle de tartışmak isteriz.

Rasih Uğur Uyanık, Hatta diğer sorular için başlayacak tartışşma platformunun da ilk denemesini oluşturur.

Hakan Köse, Aslında açık konuşmam gerekirse, inploid içine bir "tartışma" ya da "kürsü" gibi bir şey eklem düşüncesi kafamızda var. Ancak bunun ne şekilde ve hangi sınırlarda olacağı, ve hatta böyle bir yapının mevcut soru&cevap&yazı etkileşimini azaltıp azaltmayacağı konusu biraz düşünülmesi gereken bir nokta..

Sizin bahsettiğiniz ise bunları da içeren bir öneri ve sorular hakkında tartışma yapılabilmesi, soru&cevap etkileşimini de azaltmayacak bir öneri bence.. O yüzden dikkatimi çekti ve açıklama gereği duydum..

Bizim kafamızdaki yapı sizin söylediklerinizi kısmen içeriyor ve tartışmayı kimin açacağı, kimlerin katılabileceği ve tartışmanın nasıl herkes tarafından faydalanılabilir bir içerik haline dönüştürülebileceği konusu henüz tam netleşmedi. .. Düşünüyoruz ve tartışıyoruz..

Hakan Köse, Bir de bu tartışmanın içeriğini diğer kullanıcılar görmek veya katılmak istemezler mi? Sizce?

Hakan Köse, Ben isterim, çünkü her insanın (özellikle Türkiye'de) hemen her konuda söyleyecek sözü vardır. Ancak, bu katılım ne kadar artarsa, katılımdaki fayda o kadar azalıyor.. Bu bizim inploid'de çok defalar gözlemlediğimiz bir durum. Yani, nerede çokluk orada az fayda diyelim :)

Hakan Köse, Bu bahsettiklerim çözümlenebilecek sorunlar, ama önemli olan en optimum çözümü geliştirebilmek diye düşünüyorum.

Bu tarz geliştirme ve özellikleri üzerinde iyice düşünüp, tartışıp gerçekleştirmeyi tercih ediyoruz.

Sizin başlattığınız bu öneri ile, herkesin de düşüncesini almak isteriz..

@simsiyah, @hakkan, @chamacon, @ilgincadam, @serkan, @burhan, @mojopin, @tubayildizhan, @ozgek, @ugurcmk, @gokhanince şimdilik aklıma bir anda gelenler.

Şaman, Aslında bu tartışma kürsüsü modeli yanıtların eski haline benzeyecek. Yani tartışmaya katılanlar bir kereden çok yanıt verebilecek. Yanıtların yanında ayrı bir sekmede, bölümde olabilir tabii. Bir tartışma butonu olur, hakkında tartışma olan yanıtlar için, o butonla tartışmaya girilebilir eğer öyle bir hakka sahipse kullanıcı. Bilen bilmeyen bir çok kullanıcının tartışmaya katılması kakafoni oluşturacağından @hakank'nın dediği gibi özel haklar olmalı, herkes tartışmayı okuyabilmeli ama katılamamalı. Tartışmaya kimler katılabilsin dersek, öncelikle kürsüyü açanın davetlileri (yanıt sahibinin onayıyla desek nasıl olur?), belki de kürsüyü açan eğer genel editörlük hakkına sahipse kürsü admini olmalı ve kendisinden izin istenmeli, eğer editör değilse izin İnploid editöründen (hak kazanan herkes editör olunca hala kalacaksa) ya da en aktif editörden istenmeli. Bu izin ve davet konusu mutlaka olmalı. Farzı misal bir kürsüde evrim tartışılıyorsa radikal islamcılar orayı basamamalılar aynı şekilde millet Kuran konuşurken zaten yapmayız ama ateistler de o kürsüye izinle girebilmeli. Bazı konular zaten açık, mesela mimari tartışılıyorsa kürsü mimarlara, moda tartışılıyorsa modacılara açık olmalı. Her yanıt için bir tartışma açılabilmeli. Sanırım tartışma, yanıta yorum olarak herhangi bir kullanıcı ve yanıt sahibi tarafından açılabilmeli. Yalnız yine evrim örneği geldi aklıma, evrim hakkında yazılan bir yazıya radikaller hemen tartışma açmak isteyip tüm hemfikir arkadaşlarını davet edebilirler, tabii yine yapmayız ama tam tersi de mümkün. İstismara oldukça açık oluyor böyle de. Evet çok karmaşık bir konuymuş, aklıma buna çözüm gelirse yazarım ama şimdi ben de tıkandım...

Hakan Köse, :)) Evet düşününce model biraz açıklar bırakıyor kendi kendine :)

Ama şöyle bir şey nasıl olur:

1. Puanı X'den fazla olan her kullanıcı Tartışma açabilir.
2. Açılan tartışmaya katılım puanı Y'den fazla kişilerce yapılabilir.
3. Veya açılan tartışma PRIVATE (sadece davetlilere özel) bir tartışma olabilir ve başka katılım olamaz.
4. Tartışmalar herkese açıktır, ancak istenirse (PRIVATE) okumaya kapalı olabilir.
5. Tartışmayı açan yetkili, istediği kişileri davet edebileceği gibi, istediği meslek veya puan barajı altındaki kişilera tartışmayı kapatabilir. Ör: "Sadece Mimar, Mühendis ve doktorlar katılabilir" gibi veya "Sadece puanı A üzerinde olan kullanıcıları katışabilir" ya da "Sadece puanı B üzerrindeki Mimar ve Doktorlar" gibi..

Bunda açık var mı dostlar?

Hakan Köse, NOT: Anonim katılım için de bir facebook yorum kutusu konulabilir. Facebook'tan gelip yorum yapan arkadaşlarınız üye olmadan da katılım sağlamış olurlar.

Hakan Köse, Almanya'da yeni yasa veya yönetmelikleri uygulamaya koymadan önce "açığı var mı diye" önce Türk'lerin yaşadığı yerlerde pilot test yapıyorlarmış diye duymuştum :) Bir şeylerin açığını bulmak konusunda çok iyiyiz diye soruyorum :))

Uğur Çakmak, Private düşüncesi bençe çok iyi. Benim de gözlemlediğim aynen sizin söylediğiniz gibi çokluğun olduğu yerde faydanın olmaması :) Yalnız private edilen tartışma sadece okunabilir ama yorum yazılamaz (davet edilmeyenler veya meslekten olmayanlar için) olursa, daha çok kişi faydalanır hemde tartışma ortamına dahil olmadan. İki taraflı faydalı olur diye düşünyorum.

Şaman, Yanıt sahibinin izni olmadan o yanıt üzerine tartışma açılamamalı. Davetliler de yanıt sahibince onaylanmalı. Yanıt sahibi tartışmaya istediğini davet eder, sonradan gelen alakasız katılımcıların ilk girdisi yayınlanmadan önce yanıt sahibinden onay almalı, katılımcı da onaylanmış olur. Yine aynı uç örnek; evrim konusunda yazılan bir yanıt üzerine radikaller saldırıya geçememeli, ya da biz yapmayız ama tersi de mümkün olmamalı.

Ahmet Avcı, Yani, dönüp dolaşıp aynı yere varıyoruz; etkileşim ihtiyacı, eksikliği...Bu boşluğu alt yorumlar yaparak doldurmaya çalışıyoruz. Evet tartışma imkanı iyi olur.

Başka bir mesele de, bir soruya verilebilecek en iyi cevap verilmişse, o cevabın üzerine cevap verilmek istenmiyorsa ne olacak, ya da sadece o iyi cevaba katkı sağlamak isteniyorsa, nasıl olacak...

Aynı soru evrilip çevirilip tekrar tekrar sorulmuş, buna benzer sorular kısmı geliştirilebilir.

Hani vardır ya forumlarda, Topic Up denir, ön plana getirilir..Burada da sorular bir heves geliyor, popüler olduğu bir iki gün okunup, derinlikte kayboluyor, okunma oranlarından da fark ediliyor.

Rasih Uğur Uyanık, Aslında benim aklımda canlanan tam da tv deki tartışmada programlarının sanal hali. Şöyle ki kürsünün yoneticisi var. Yöneticinin aklında zaten konu ve olası dalları var. Konuklar da yonetici tarafından belirlendi. Ilk soru, ilk konusmalar yapıldı. Yönetici eşliğindeki yonlendirmelerle tartışma devam etti. Konuklar değil katılımcıların mesajlarını, sorularını sadece yönetici görebilir ve isterse katılımcıya konuk olma hakkı tanır veya sadece sorusunu, yorumunu ortama iletir ve tabi beğenmediklerini, benzer tepkileri de isterse görmezden gelir. Bu kürsü tiplerinden biri. Bir diğer seçenek; soruya verilen cevaplar sonunda; soruyu soran tarafından sorunun evrilmesine olanak tanimak, cevap verenlerden evrilen soruya bir cevap daha talep etmek veya soruya daha nitelikli bir cevap verilebilmesi için soru sorana, soru sormak. İkisi arasındaki fark da zaman. Tartışma kürsüsü belirli bir aralıkta yapılmalı. Diğeri zaten ilgi sürdükçw devam eder.

Gokhan İnce, Sitede yaşadığım en büyük eksiklik kaliteli içerik ve bilincsiz kullanıcılar..Bir konu açsam cevabını alamayacağımdan bazen açmıyorum veya cevap veren sırf puan kazanmak için uğraştığından net sonuçlar almak güçsüzleşecek.. Bu aralar friendfeed.com ve likedin.com a yöneldim orada daha bilincli ve profesyonel paylaşımlar mevcut.. özellikle likedin biraz incelenmeli ve oradaki potansiyeli biraz buraya kaydırmalı.. inploid i bir soru sorma platformundan çok insanların cazip gördüğü bir site haline getirmeli.. uzmanların buluştuğu bir platforma dönüşebilirse ve verilen puan gerçek anlamda işe yararsa firmaları kendinize doğru çekebilir ve büyük bir potansiyelin size doğru kaymasını sağlayabilirsiniz... Soru sorduğumuz çok fazla platform var.. friendfeedtete soru sorsam cevap alabiliyorum yada bir foruma girsem soru sorsam cevabımı bulabiliyorum.. googleye yazdığımda milyonlarca cevap çıkıyor.. ama önemli olan bu platformu gerçekten insanlara yararlı kılmak.. inploidte bir soru açtım ve yaklaşık 15 dakika insanları bu soruyu cevaplamaları için davet gönderdim sadece serkan ve hakan cevapladı... davet ettiğim çoğu kişi sorumu cevaplamadı.. belki 100 kişiden biri dönüp cevap vermedi işte ozaman bir sorun olduğunu anlamıştım.. insanlar cok fazla cevap vermek istemiyor yada sistemde sorun vardı.. Kısacası inploidin bana bir yararı olmalı.. Ya gerçek anlamda burada sağlam meslektaşlarımla kaynaşabilmeliyim.. Yada verilen puanın bana bir yarar sağlaması lazım..

Gokhan İnce, birde az önce bir sıkıntı daha yaşadım yeni konu açtım fakat bir yerde yalnış yaptım başlığı düzenleyebiliyorum fakat konu hakkındaki detayı düzenliyemiyorum..

İlgi çekmek için tekrar cevap yazıyorum :)

 • Pencereyi küçülttüğümde ve sağa sola gittiğimde en üstteki tuşlar beraberce kaymıyor, dolayısıyla küçük pencerede yukarıdaki istediğim tuşlara ulaşamıyorum, bunu halletmek lazım sanırım. Chrome kullanıyorum. Görüntü de bu...
  inploid
 • Korkarım burada bir şey arattığımızda İnploid sadece başlıklara bakıyor ve bir çok bilgi alakasız yerlerde gömülü kalıyor. Az önce bir arkadaşıma sistem geri yüklemenin nasıl yapıldığını yazmak istedim. Tabii yazmak değil de burada yazdığım kısmın ilişimini göndermek. Arama kısmına "sistem geri yükleme" yazdım ve o yanıtımı bulamadım. Kendi cevaplarımda elle arayarak buldum ve gönderdim. Bu konuda çalışmalarınız vardır umarım. Yoksa ben mi aratmayı beceremedim, başka bir yolu mu var? Bunu arıyordum:
  inploid.com/t/internet-hizli-oldugu-halde-bilgisayarin-yavas...
 • inploid
  Bu süper olmuş, artık düzelttik diye küfredenlere gösterebilecek bir kanıtımız var. Suçluyu tespit ettik C: Haşa Hakan (@hakkan) üstadımızın yazısına dokunmam zaten, cin min çarpar :D
 • Hakan Köse (@hakank) ,Serkan Köse (@serkan) Puanlama güzel olmuş, beğenme, beğenmeme 1'e 2 oranı da iyi düşünülmüş. Bir de düşünüp, araştırıp, derleyip özgün metinler yazanlarla kopyala yapıştır yazanları birbirinden ayırabileceğini düşündüğüm bir kriter daha eklenebilir belki de. Birden fazla beğeni alıp sorunun en beğenilen yanıtı olanlara fazladan puan verilirse (dinamik olarak tabii, yeri düştükçe o puan da değişmeli) az beğeni alan, içeriği zayıf, kopyalanıp yapıştırılmış yanıtların sahipleri sıralamada aşağı düşerler ve ilk durum teşvik edilmiş olur. Belki de yine birden fazla beğeni almış olması şartıyla ilk üç cevaba 1. 30, 2. 20 ve 3. 10 fazladan puan eklenebilir. Yanlış anlaşılmasın kopyala-yapıştır cevaplar da tabii ki bir sürü değerli bilgi içeriyor ama İnternet'in başka bir yerinde bulunamayacak, emek verilmiş özgün metinler hem SEO açısından hem de okurken alınan keyif açısından sanki daha değerli oluyorlar.
 • Sağ tarafta açılan "Arkadaşlarının Aktiviteleri" bölümünde yazının altında üç tuş olsa "Yanıtlar", "Takipler", Beğeniler" diye, çok hoş olabilirdi. O pencere muhtemelen yüklediği veri miktarından dolayı oldukça yavaş ilerliyor, sınıflandırabilsek aradığımızı daha rahat bulabilirdik. Ben mesela önce takip ettiklerimden kimler "neler yazmış", ardından "neyi beğenmiş" ardından da "neyi takip ediyor" görmek isterim.
 • Bildirimler tuşu bir ikon haline getirilip Home'un yanına koyulamaz mı? Küçültülmüş pencere sorunu çözerdi. Rastgele soru göster de en sona alınabilir. Home, Bildirimler, Soru sor, Yazı Yaz, Mesajlar hiç biri olmazsa rastgele... Sanki iyi bir hiyerarşi olurdu.
 • Paylaş
6

Hakan Köse, Arama sonuçlarında çıkmamasının nedeni, henüz aramalara yanıtta geçen kelimeleri dahil etmediğimizden. Bu iş listesinde var, ancak daha hızlı bir arama yapabilmek için bunu şimdilik devre dışı bıraktık.

Pencere küçültüldüğünde, üst barın sabit kalması durumu aslında normalde sorun olmamalı çünkü tasarım en az 1024x768 çözünürlüğü yani en az 1024px genişliği destekliyor. Bu günümüzün desteklenmesi gereken en küçük çözünürlüğü.. Ancak, mobil cihazla bu sorunu yaşadıysan, mobil siteyi beklemek durumundasın malesef :( onun için ise 2-3 sonrasında tamamlanmak üzere bir planımız var.

Hakkan'ın yazdığı alt yorumu bulamadım, buraya linkleyebilir misin? Oradaki durumu tespit edelim böylece.

Şaman, Valla pencere küçültüldüğünde sorun oluyor, hem de mobil cihazda değil. Ben mesela ikinci bir eski lcd monitör kullanıyorum, akşamları çalıştığımda bir yandan msn, bir yandan da İnploid açık olsun aman bir şey kaçırmayayım diyorum. Ana ekranda işimi yaptığım için 1280/1024 çözünürlüklü diğer ekranda Chrome'u (İnploid açık şekilde) yandan küçülterek yanına da msn'imi koyarak kullanıyorum. Bu durumda İnploid ekranını sağa sola kaydırdığımda aşağıdaki metin kayıyor ama yukarıdaki tuşlar sabit kalıyor, dolayısıyla sağ üstteki tuşlara kolayca ulaşamıyorum. Başka bir çok sitede bu işlem yapıldığında üstteki tuşlar da aşağıdaki metinle beraberce kayıyor. Aslında bu problem sanırım mobil kullanımı da zorlaştıran ana etken. Mobilde de sayfa zoomlanabiliyor ama tuşlar yine ayrı kalıyor. Belki burada bu problem çözülse ve metin de genişliğini pencere genişliğine uyarlasa mobil site yapmanın aciliyeti ortadan kalkar.

Hakkan'ın yorumunu düzeltmek istemiyorum ki, tesadüfen o yazı tam onun yorumunun üstünde belirdi. İlla da düzeltecem dersen yukarıdaki ilişimin altında benim cevabıma yorum yazmış.

Gözüme çarpan aksaklıkları yazıyorum diye kızmıyorsunuzdur umarım, kızıyorsanız mesaj olarak da yazabilirim.

Kolay gelsin.

Hakan, Bent bu muhabbetten niye bişiy anlamadım :) benim bi alt yorumda bişiy olmuş ama ne olmuş :)

Hakan Köse, :) Boşver üstat biz anlaşıyoruz, çözücez sorunları :)

Şaman, Üstat mesele senin alt yorum değil, Köse kardeşlerin bize verdiği kanıt. Hani ukalalık edip birinin yazısını düzeltirsek ve bazı densizlerin yaptığı gibi bize fırça atarlarsa artık elimizde gösterecek güzel bir kanıt var. :P

 • Yazı ve resimleri sağa-sola ve ortaya hizalama seçeneği konulabilir.
 • Sesli ve görüntülü yanıt seçeneği konulabilir. Hatta eğer böyle bişey olursa uzmantv.com 'dan daha popüler bir site olabilir burası.
 • Kaynak belirteci olması konusunda daha önce bir önerim olmuştu; inploid.com/t/inploid-hangi-ozelligin-ol...
 • Paylaş
Abicim şuraya bir yere rastgele takılmak gibi bi buton koyun. Ağa katıl sarı sayfası bıktırdı artık. Herkes inploid'i kurumsal veya öğretici amacıyla mı kullanacak? Tamam ağlar kalsın, ama diyelim 5 dk. vakit geçirip çıkıcam yorum yazdım, geç dedim geç, bi daha, geç ve bi anda kıyıda köşede kalan güzel bir soru çıktı karşıma. inploid'in eğlence yönünü attınız bir kenara. Ciddi bir şey oldu inploid.   
 • Paylaş
1

Hakan, Bu eleştiri çok yerinde, yöntem bu mu bilmiyorum ama önceleri benimde eleştirdiğim eğlence boyutu ciddi ciddi yok oldu, her an interaktif olmak zorunda kalıyor kullanıcılar, halbuki sitenin, minik te olsa kendi içinde eğlendirici unsurları olması lazım.. yöntem tavsiyem yok ama bu eleştiri haklı bence de.

Bu eksi puan basma olayı iyi hoş olmuş. Ana bu "yazı mı yazmış dur bi eksi gomciriyim hahaha" misali dolanan çok sevgili saygı değer arkadaşlarım kendilerini böyle tatmin ediyorlar sanırım. Her neyse bazı geyik yazılar vs vs eksi puan alabilir ama bilimsel makalelere neden eksi basılır anlamış değilim. Madem okunmayacak neden oturup uğraşalım? Vikici copy paste'cilerden de değiliz hani.. Oturup zamanımızı harcıyoruz. Bu gibi yazılara eksi basan üyeler eksi bastıklarında yazı hakkında neyi olumsuz bulduklarını yazarlarsa ve bu yorumlar o yazının sahibine kullanıcı belli olmaksızın iletilirse daha adil olur diye düşünüyorum.
 • Paylaş
1

İlkay Kurtuluş, Senin yazdigin bilimsel makaleyi okuyum emi :)

Daha önce cevaplamış olduğumuz soruların farklı renkte yada şekilde olması aynı soruya tekrar tekrar cevap vermememiz için faydalı olabilir mesela.
 • Paylaş
Akışlar (inploid.com/feed) sayfasında, ilgilendiği konular listelenebilinir. kişi oradan tıklayarak istediği konudaki soruları, yazıları görebilir. aslında bir filtreleme gibidir. mesela benim gibi bir çok konuyu takip eden birisi için büyük kolaylık olur : ))
 • Paylaş
10

Hakan Köse, Bu düzenleme daha önce gündemimize gelmişti, ancak tasarımsal olarak bunu biraz daha geliştirmemiz lazım. Hatta önerinize ek olarak; "mesleklere", "konulara" ve "oylamalara" göre gibi çeşitli filtreler uygulanabilir.

Örneğin;
- "Elektronik Mühendisliği" MESLEĞİ ile alakalı akışı görmek istiyorum.
- "Eğitim Sistemi" KONU BAŞLIĞI ile alakalı akışı görmek istiyorum.

Teknik olarak, inploid'de bunu yapabiliyoruz. Mesele tüm bunları bir arada tutabilecek bir tasarım çalışması ve ölçümleme..

Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Bu geliştirmeleri yakın süreçte inploid'de görebilirsiniz..

Taha Gür, Tasarımsal olarak sorun olabilceğini düşünüyorsanız eğer, o bölümü accordion menu gibi yapabilir, kullanıcı parametresi olarak ekleyebilir - kullanıcı orada neler görmek istediğini kendisi belirler - , yada footera kısmını facebook taki gibi sabit tutarak orada açılabilen kutucuklar çıkartabilirsiniz. 2. seçeneği ele alacak olursak mesela, benim kişi önerilerine ihtiyacım yoksa, neden orada onu göreyim ki? işime yarayacak bir şeyi seçebilirim ve onu görebilirim. bu sayede orada işime yaramayan bölüme fonksiyonellik katmış olurum ve artık işime yarar.

Taha Gür, ben aynı sorunu facebookta da yaşıyorum mesela. orada benzer bir çözüm var ama çok fonksiyonel değil.
Teknoloji
Araba
Sağlık
Bilişim

gibi konulardaki alt sayfaları facebookta takip etmek istediğimde, ana sayfada gerekli gereksiz bir sürü yazı geliyor. ama ben ana sayfamda arkadaşlarımı görmek isterim, ama sağlık grubundaki sayfalarda da neler yazılmış görmek istediğimde arama yapmak zorunda kalmadan tek tıkla ulaşabilmelyim :) burda da olursa işe yarayabilir.

Hakan Köse, Aynen katılıyorum, bu önerilerinizi de hesaba katarak bir tasarım ve teknik düzenleme yapabiliriz.

Taha Gür, Bir soruya bir kez cevap vermek biraz az bir sayı olmuş bence. mesela yeni bir fikrim vardı, tekrar nasıl cevap vereceğim diye düşünmemeli insan.

Birde tüm konu başlıklarındaki açılan yazıları ve sorular görülebilmeli. Çünki siteye baktığım kadarı ile konu başlıkları kişilerin girdiği etiketlere göre oluyor. Alakalı olan sorularıda o konu başlıklarını takip edemeyince doğal olarak göremiyorsun. Forumlarda son açılan konular bölümü vardı ya eskiden onun gibi bir şey olabilir.

Hakan Köse, Sorulara sadece 1 kez yanıt verbiliyorsunuz ama verdiğiniz yanıtı dilediğiniz zaman düzenleyebilir yani yanıtınıza eklemeler yapabilirsiniz.

Diğer konuya gelince, bu konu bizim de farkında olduğumuz bir durum ve bunun için ayrıca bir sayfadan tüm akışı görebileceği bir listeleme yapmak bir seçenek. Biz kullanıcıların özet, değerli ve onunla alakalı içeriği Feed üzerinden takip etmesine önem veriyoruz. Ancak,ek bir alternatif olarak, tüm akışı da görebileceği bir yapıya dönüştürebilmesi gerçekten bence de faydalı olur.

Taha Gür, peki bir konuda cevap verdim ve daha sonra farklı bir şey aklıma geldi. yazdım diyelim. yeni bir şey yazzdığımı kişilere gösterirken rengi falan değişiyormu?

Hakan Köse, Hayır, ancak bu da tamamen sizin elinizde olan bir durum. Ben şahsen ihtiyaç duyduğumda (yanıtıma ekleme yapıyorsam) koyu fontlar ile "Güncelleme:" yazıp altına yeni eklemelerimi yazmaya devam ediyorum.

İsterseniz siz de buna benzer biçimde eklemelerinizi belirtebilirsiniz.

Taha Gür, Soru silme yada soru içeriği düzenleme seçeneğide mi yok?

Serkan Köse, Sorunuzu düzenleyebilirsiniz ama üzeirnde herkes işlem yaptıgı için silemezsiniz. Silme isteği göndermek için işaretleyebilirsiniz ama.. Moderasyon inceleyip gerekli işlemleri yapacaktır.

2010 yılında iphone ve ipad için uygulama yapılması konusunda bir soru sorulmuş ve birkaç kişi bunun için henüz erken olduğunu söylemiş. Ben artık zamanın geldiğini düşünüyorum.
 • Paylaş
Kişi engelleme gibi bir seçenek olsa harika olurdu. Ben o kişiye ait gönderileri görmek istemiyorum ama konu başlığını takip ettiğimden dolayı o kişinin gönderilerinden kaçamıyorum. Ne yapmalıyım?Cem Turan (@cemturan) ın yazılarını görmek istemiyorum mesela. İnsan davranışları konusunu takip ediyorum diye bu kişinin kişisel gelişim paylaşınlarını almak zorunda mıyım? Aynı şekilde Erhan Kılıç (@erhankilic) ın astrofizik paylaşımları da benim ilgimi çekmiyor ama bilim konusunu takip ettiğimden maruz kalıyorum. Var mı bir çözümünüz?
 • Paylaş
Küçük profil resimlerin üzerine gelince büyük resimi görebilsek güzel olurdu.
Chrome'da 'FB Photo Zoom' adında bir eklenti var çok güzel.

inploid

 • Paylaş
Online chat olabilitesi var . Ama bu sefer sadece orası mı kullanılır düşünmeniz lazım :) 
 • Paylaş
2

Yade Dorbek, online chat havamızı bozarrr!

Hakan, Online chat kavramsal olarak itici geliyor bana , ancak tüm kullanıcılarin görebileceği (bir konu başlığı altında) anlık ve sınırlı harf sayısındaki gönderiler hoş olabilir. Benzer bir uygulama @siring kullanıcısın da yapılmıştı CNN TÜRK icin. Eskiler bilir.

Sorularda ''Bilen birine yönlendir'' seçeneği var. Ama bu seçenekte sadece üyelere yönlendirme yapılabiliyor. Kişiler üye olmayanlarada yönlendirme yapabilse yani eğer üye değilse soruyu yönlendirme istediğiniz kişinin mailini girin gibi bir seçenek sunarsınız. Hem tanıdğı kişiden hemde ilgilendiği alanda bir soru geldiğinde üye kazanmanız daha kolay olabilir.

 • Paylaş
Güncellemeleriniz güzel oluyor ancak şu gizlilik olayına da önem verirseniz daha bir güzel olacak. ''sadece ben'' işaretlediğim gönderilerim, son güncellemeyle herkes oluvermiş.
 • Paylaş
12

Hakan, Bu ciddi bir güvenlik sorunu eminim @hakank , @serkan ciddiyetle bunu çözecektir.

Nazende , Çözeceklerine eminim. İşlerini ciddiye alan insanlar ama benim canım bayağı sıkıldı bu olaya:(

Hakan, Sanırım bu teknik bir yanılsama, çünkü bildirim olarak senin ismin ile bir gönderi uyarısı gelmedi bana, seni takip ettiğim için aktivite olarak gelmeliydi, eğer herkese açık olsaydı. Sıkıntı yok bence. Ama doğrusunu adminler yanıtlar muhakkak.

Nazende , Önceden oluşturduğum gönderileri herkese açık hale getirmiş. Hepsini silmek zorunda kaldım.

Hakan, Ayrıca bu da dert mi yani:) bugün tavla da 4-0 Dan. 5-4 yenildim, aynı elde iki defa sinek ikiliye pişti verdim, yetmedi koca ankara da yağmur bulutu beni buldu gecenin 12 sinde motorda sucuk gibi ıslandım :))

Nazende , çoook geçmiş olsun yenilen pehlivan yenilgiye doymamış bide üstüne piştide yenilmiş:)

Nazende , Durumun gözümün önünden film şeridi gibi geçiyor:) Şunuda söyliyeyimde içimde kalmasın:)) yenilginin üstüne su iyi gitmiş:) valla çok güldüm Allah'da seni güldürsün. Bu olay moralimi bozmuştu.

Hakan, Hadi yenildim anlarım, teselli olsun diye içtiğim içkiler de boşa gitti :) yağmurda 20 km eve gelcem diye ayıldım ya o na yanarım :)) iyisimi uyyum Ben Anca geçer sabaha :)

Nazende , :)) İyi geceler...

Hakan Köse, Selamlar, bu durumla ilgili size ayrıntılı bilgi vereceğim.. İnceleyip mesaj atacağım size.. Ancak, ilk etapta şöyle açıklama getirelim:

1. Gönderi alanlarının taşınması esnasında, private (özel) gönderilerin kimse tarafından görüntülenmemesi için bu sorunu önceden tahmin edip biz önlemler aldık.
2. Sizin profilinizde görünüyordu ise, sadece size görünüyor olma ihtimali yüksek..

İsterseniz diğer detayları mesajdan belirtin bize ki durumu netleştirip çözümleyelim.

Eğer bizden kaynaklı bir hata oluştu ise, cidden özür dileriz, bu bizim hiç istemediğimiz bir durumdur gerçekten..

Hakan Köse, Şunu da açık olarak belirtme ihtiyacı hissediyorum ki, site kurucuları ve programcıları olarak biz dahil, sizden başka hiç kimse özel içeriğinize teknik bir hata olasılığı dışında erişim sağlayamaz..

Nazende , Sorunla ilgilenerek VİP hizmeti vermiştiniz ve ben buradan size teşekkür etmemişim. Kendi kendimi kınayarak İnploid de rast gele üç soru okuma cezası veriyorum :) teşekkür ederim...

Site mobilde ve iPad'de kullanıldığında yakınlaştırdığımızda üstteki ana butonda kayma oluşuyor ve hepsi görünmüyor, mobil versiyonu üzerinde biraz çalışılması gerekiyor.. Ayrıca beta yazısı inploid logosunda 'i ' harfinin görünmesini engelliyor. Arkadaşlarla chat bölümü açılmalı çünkü bazı sorular ve yorumlar üzerine konuşmak için soruya yanıt vermek istemeyebiliriz.. Bir de çok aşırıya kaçmayacak şekilde reklam almaya da başlayabilirsiniz , sitede nerden gelir elde ettiğinizi merak ediyorum :)
 • Paylaş
4

Hakan Köse, Farkındayız, ancak 3-4 ay içinde çok iyi bir mobile site yayınlamayı planlıyoruz. Ayrıca bir application çıkarana kadar tüm cihazlarda hizmet verecek iyi bir mobile site planlıyoruz.

Serkan Köse, Ben diyecektim @hakank demiş :)

Fatma Akgul, :) Çok çabuk geri dönüş yapıyorsunuz hızınıza ben bile yetişemiyorum ..

Soru-cevap bölümünde, soruyu soran kişi, gelen yanıtlar arasında sorunun çözümünü tam olarak bulabildiği bir yanıt varsa bunu işaretleyebilmeli ve bu yanıt ön plana çıkmalı... Böylece aynı sorunun çözümünü merak eden diğer kullanıcılar da gereksiz veya yanlış bilgi içeren yanıtlar arasında boğulmadan doğrudan çözüme götüren yanıtı bularak zaman kazanmış olurlar...
 • Paylaş
Inploid 'de bence kendi ağımızı oluşturabilmeliyiz ve bu kitleyi bağımlı kılar. Yani benim aklımda sinema, tv dizi bunların dışında insanların ilgilenebileceği bir ağ olabilir ve ben de o ağın moderatörü olarak o ağı açıp yönetebilmeliyim!
 • Paylaş
Yanıtları şikayet et bölümü göremedim
soruyu şikayet et bölümü göremedim
istatistik bölümü yok. kim kaç soru cevaplamış enler inler vs. vs..
son sorular soru ve son verilen cevapları görsek iyi olur
 • Paylaş
2

Serkan Köse, selamlar,
Yanıtı ve soruyu şikayet et kısımları soru ve yanıtların yanındaki küçük üçgene tıklayınca görebilirsiniz: inploid.com/embedded/images/org/screenshot_4_364455.jpg
istatistikler ise yakında geliyor :)..

Hızır Can, Teşekkürler. İstatistikler iyidir. Teşvik eder, gaza getirir :)

Kullanıcı profillerinde takip edilenler kısmındaki "Tümünü gör" kısmı çalışmıyor. AJAX'ta bir sıkıntı var sanıyorum.

 • Paylaş
Bnce bir duvar bölümü fena olmazdı
 • Paylaş
Daha önce yorum yapmış olduğum bir soru hakkında bildirim almak istemiyorum... Bu soruyu takip etmeyi bırak... seçeneği olursa iyi olur...
 • Paylaş
4

Hakan Köse, Bu seçenek var; sorunun sayfasına gidip sağ üstte "TAKİBİ BIRAK" butonuna tıklayabilirsiniz.

Gokhan İnce, Evet gördüm orayı yalnız grubun takibini bırakıyor yalnılmıyorsam sorunun takibi değil..

Hakan Köse, Eğer şu sorunun sayfasına giderseniz: inploid.com/t/inploid-guncellemeleri-ile...

Sağda 2 adet buton var: "TAKİBİ BIRAK" ve "SONRAKİ SORU". Bu butonlardan bahsediyorum.

Eğer bir "konu başlığını" takip etmek istemiyorsanız, o konu sayfasına gidip (örneğin: inploid.com/n/inploid ) "Takibi Bırak" butonuna basmalısınız.

Konuyu takip etmezseniz, "Feed (Haber Akışı)" sayfasında o konu ile ilgili içeriği tümüyle kaldırmış olursunuz, ama daha önce o konu ile ilgili bir soruyu takip etmiş iseniz sadece o soru ile ilgili bildirim almaya devam edersiniz..

Gokhan İnce, Gözden kaçmış pardon.. bilgi için yinede teşekkürler...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3024 Görüntülenme34 Takipçi21 Yanıt

Konu Başlıkları